חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

חמניות ענק במודיעין

פלא אורגני בגינת נתיב זבולון המטופחת, במסגרת תוכנית החינוך הסביבתי של החברה להגנת הטבע – חמניות בגודל מרשים במיוחד
6/06/2011
חמניות מרשימות בלב מודיעין (הגדל)

חמניות בגודל מרשים במיוחד צמחו בגינה האורגנית, בבית הספר נתיב זבולון, המופעלת במסגרת התוכנית ילדים מובילים שינוי של  החברה להגנת הטבע.

החמניות שגדלו השנה נוצרו מזרעים שהתפזרו באופן חופשי מחמנית שגדלה בשנה שעברה והושארה בגינה.

גינת הירק בבית הספר נתיב זבולון פועלת על פי שיטת הפרמקלצ'ר, בהנחיית יגאל גסנבאוור, מדריך החברה להגנת הטבע העובד עם התלמידים בשנתיים האחרונות. בתחילת השנה כיסו התלמידים את הקרקע בחיפוי של שלוש שכבות על מנת להעשיר את הקרקע ולמנוע צמיחה של עשביה: שכבה ראשונה של קומפוסט אורגני, שכבה שנייה של קרטונים שהביאו התלמידים, ושכבה שלישית של קומפוסט חצי מעובד שהתלמידים יצרו בשנה שעברה.

בנוסף על החמניות, התלמידים גידלו בגינה גם גזר, צנון, תירס, פלפלים, סלק, שומר, סלרי, מלונים, אבטיחים ותבלינים שונים. כל הירקות הגיעו לגודל מרשים והיו בטעם משובח.

במסגרת התוכנית מנביטים הילדים את השתילים בעצמם בחממה בשטח בית הספר, שותלים את השתילים, מנקשים את העשבים ומטפחים את הגינה. הפסולת האורגנית מופנית לייצור קומפוסט בשטח הגינה לשימוש חוזר.

לדברי רכזת החינוך הסביבתי של החברה להגנת הטבע, ליה כרמי: "דרך עבודת האדמה הילדים לומדים כי ניתן לקדם שמירת טבע גם בעיר: לגדל צמחים מקומיים ומגוונים, לחסוך במים, להפחית אשפה ע"י שימוש בקומפוסט, שימוש בחומרים ידידותיים ולא מסוכנים לצרכי הדברה ושימוש חוזר בחומרים שונים. התנאים האופטימאליים שיצרו התלמידים ע"פ שיטת הפרמקלצ'ר בתוספת דישון של דשן אצות אורגני, והרבה אהבה והשקעה הם שאפשרו לחמניות ולשאר הירקות בגינה להגיע לגודלם המרשים".