חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

לא יתווספו עוד 4 מגדלים למגדלי חיפה !

7/02/2019

מגדלי חוף הכרמל החוסמים את חופי חיפה מעוררים כעס בקרב כל אוהבי החופים. היזם של המגדלים ביקש להמשיך לבנות את הפרויקט, כך שחלק מהים ייובש (!) ולשני המגדלים הקיימים היום יתווספו עוד 4 מגדלים! החברה להגנת הטבע התנגדה להקמת המגדלים ופעלה בשנים האחרונות לביטול התכנית, והשבוע היא נדחתה על ידי המועצה הארצית לתכנון ובנייה


 

מגדלי חוף הכרמל. צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע

תכנית מגדלי חוף הכרמל כללה את בנייתם של 6 רבי קומות באזור חוף הכרמל בחיפה, על בסיס תכנית משנת 1978. בשנות ה–90 נבנו שניים מתוך ששת המגדלים המתוכננים. המגדלים הקיימים גרמו נזק רב לסביבה החופית ולחזותה של חיפה, ובעקבות מאבק ציבורי משמעותי, קבע בית המשפט שהבנייה תיעצר.

אולם פסק הדין איפשר את מימושה של התכנית כולה, על חשבון ייבוש חוף הים עד למרחק של 100 מטר מן הבנייה המתוכננת. ולכן, בשנת 2018, שני עשורים לאחר המאבק הציבורי המשמעותי, התחדש המאבק:

היזם, חברת "חוף הכרמל נופש ותיירות", בשליטת יצחק תשובה, ביקש לקדם את התכנית - לייבש שטח ים נרחב ולהקים ארבעה מגדלים נוספים במהירות האפשרית.

 

השבוע החליטה ועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ובנייה לדחות את תכניות הבנייה. הוועדה קבעה: "הגענו פה אחד להבנה כי לא ניתן לאשר את המשך קידומה של התכנית... לא נמצאה כל הצדקה לפגיעה בסביבה החופית".

 

אנו מברכים על החלטת הוועדה. הזמנים בהם יזמים קיבלו אישורים והיתרים לבנייה על חופי הים, השייכים לכלל הציבור, נגמרו. טוב עשתה הוועדה שדחתה את התכנית והשאירה את החוף טבעי, ללא בינוי מיותר. ההפקרות של חלוקת משאבי הטבע של כולם, למעטים בלבד, הסתיימה. החברה להגנת הטבע תמשיך ותפעל למען שמירה והגנה על חופי הים, מפני פיתוח מזיק.