חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

לא יתווספו עוד 4 מגדלים למגדלי חוף הכרמל !

10/02/2020

מגדלי חוף הכרמל החוסמים את חופי חיפה מעוררים כעס בקרב כל אוהבי החופים. החברה היזמית של המגדלים מבקשת להמשיך לבנות את הפרויקט, כך שחלק מהים ייובש (!) ולשני המגדלים הקיימים היום יתווספו עוד 4 מגדלים!

 

הדמיה: כך עלול להיראות נופה של חיפה עם 6 מגדלים בחוף הכרמל

 

 

עדכון -9.2.20: השופטת קיבלה את טענות היזם, אנחנו ממשיכים לפעול נגד התכנית

 

ב-9.12.20 התקיים דיון בבית המשפט המחוזי בחיפה, בעקבות ערר שהגיש היזם. בהחלטת השופטת בטינה טאובר, שהתפרסמה כעת, היא הורתה להחזיר את תכנית המגדלים לשולחן ועדות התכנון, וקבעה שעל עיריית חיפה להודיע תוך 30 יום ליזם האם בכוונתה לקדם תכנית להעתקת הזכויות של המגדלים למקום אחר. בכוונתנו להמשיך ולפעול מול גופי המדינה במטרה שיסירו את האיום על חופי חיפה, אם באמצעות העתקת זכויות הבנייה ואם באמצעות הגשת ערר על החלטת בית המשפט המחוזי. זאת כדי שהתכנית ההרסנית תיקבר לתמיד!    

 

 

 

                                                                                             מגדלי חוף הכרמל. צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע

 

 

 תכנית מגדלי חוף הכרמל כללה את בנייתם של 6 רבי קומות באזור חוף הכרמל בחיפה, על בסיס תכנית משנת 1978. בשנות ה–90 נבנו שניים מתוך ששת המגדלים המתוכננים. המגדלים הקיימים גרמו נזק רב לסביבה החופית ולחזותה של חיפה, ובעקבות מאבק ציבורי משמעותי, קבע בית המשפט שהבנייה תיעצר.

אולם פסק הדין איפשר את מימושה של התכנית כולה, על חשבון ייבוש חוף הים עד למרחק של 100 מטר מן הבנייה המתוכננת. ולכן, בשנת 2018, שני עשורים לאחר המאבק הציבורי המשמעותי, התחדש המאבק:

היזם, חברת "חוף הכרמל נופש ותיירות", בשליטת יצחק תשובה, ביקש לקדם את התכנית - לייבש שטח ים נרחב ולהקים ארבעה מגדלים נוספים במהירות האפשרית.

 

לא נמצאה כל הצדקה לפגיעה בסביבה החופית

  

בספטמבר 2018 החליטה ועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ובנייה לדחות את תכניות הבנייה. הוועדה קבעה: "הגענו פה אחד להבנה כי לא ניתן לאשר את המשך קידומה של התכנית... לא נמצאה כל הצדקה לפגיעה בסביבה החופית".

 

כעת הגישו היזמים ערעור נוסף, ואנחנו נמשיך לפעול לשמירה והגנה על חופי הים מפני פיתוח מזיק. הזמנים בהם יזמים קיבלו אישורים והיתרים לבנייה על חופי הים, השייכים לכלל הציבור, נגמרו. טוב עשתה הוועדה שדחתה את התכנית והשאירה את החוף טבעי, ללא בינוי מיותר, כעת חייבים לדאוג שהתכנית תיקבר אחת ולתמיד!