חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

ממשיכים לשמור יחד על האינטרס הציבורי

15/11/2015

החברה להגנת הטבע הגישה פנייה בהולה לשרי הממשלה נגד הצעה שתפגע בציבור, בחופי הים ובאתרי הטבע מהיפים והחשובים בישראל, תאפשר מגורים לעשירים בלבד ועלולה להחזיר מחדש את הבנייה בחוף בצת, פלמחים, תמנע, חוף כרמל, סי אנד סאן ועוד, שנדחו בעקבות מחאות ציבוריות נרחבות.

 

צילום: דב גרינבלט

 

היום, 15.11.15, עומדת הממשלה לדון בתכנית של שר האוצר ושר התיירות, המציעה להעביר את תכנון המלונאות לוועדה לתשתיות לאומית (ות"ל) וכי שבכל בנייה חדשה למלונאות, ניתן יהיה לשלב באותו המבנה גם מגורים (ההצעה למעלה, סעיף 3 א', עמוד 1). החברה להגנת הטבע טוענת כי ההצעה תפגע בציבור, בחופי הים ובאתרי הטבע מהיפים והחשובים בישראל, תאפשר מגורים לעשירים בלבד ועלולה להחזיר מחדש את הבנייה בחוף בצת, פלמחים, תמנע, חוף כרמל, סי אנד סאן ועוד, שנדחו בעקבות מחאות ציבוריות נרחבות. החברה להגנת הטבע פנתה לשרי הממשלה בבקשה לא לאשר את ההצעה.

 

פגיעה באינטרס הציבורי

בפנייה נכתב: "אנו פונים אליכם בבהילות, לאור הצעת המחליטים "ייעול הליכי תכנון לתשתיות תיירותיות", אשר תועלה לאישור בישיבת הממשלה ביום ראשון הקרוב. עיקרה של הצעת ההחלטה, היא הפניית התכנון של פרויקטי מלונאות ומתקני תיירות לוועדה לתשתיות לאומיות (ות"ל). אנו חוששים שתחת הכותרת של "ייעול הליכי התכנון", ייעשה מהלך שיפגע באינטרס הציבורי ויוביל לפגיעה קשה בחופים ובאתרי הטבע מהיפים והחשובים בארץ. לא פחות מטרידה היא ההצעה להכניס למתחמים אלה גם מגורים ואגב כך לאפשר את ההנאה מנכסי טבע וחוף ציבוריים ייחודיים ויקרים, למתי מעט ובעלי ממון בלבד. "לאורך השנים, עלו יוזמות שונות לפיתוח תיירותי בחופי הארץ ובאתרי טבע שונים. יוזמות אלה הולידו חלק מהמאבקים הציבוריים והסביבתיים הבולטים בישראל בשנים האחרונות, ובהם המאבק נגד כפרי הנופש בחופי הים התיכון (פלמחים, נחשולים ובצת), ונגד פרויקטים מלונאיים הזרים לסביבתם ודורסים אותה, כגון מתחם המלונאות בבקעת תמנע, מגדלי חוף הכרמל בחיפה, סי אנד סאן בצפון תל אביב, כפר הים בחדרה ועוד. התנגדות ציבורית רבה עוררו גם הניסיונות להפוך דירות נופש מלונאיות שהוקמו לאורך החופים, לדירות מגורים פרטיות; לא רק שהחוף נגזל מהציבור הרחב לו הוא שייך, אלא שהגישה לו ניתנה לבעלי הון בלבד.

 

שמירה על אתרי טבע וחופים

"דווקא בשל החשיבות בשמירה על אתרי הטבע והחופים ובשל האינטרס הציבורי, יש להימנע מהעברת התכנון של מלונאות לוועדה לתשתיות לאומיות. התכנון שמבוצע בוות"ל נעשה כמעט ללא מעורבות ציבורית וגופי שמירה על הסביבה והטבע וזאת דווקא בפרויקטים שמעורבותם כה חשובה. יש לזכור כי פיתוח מלונאי נשען הרבה פעמים על אטרקציות טבעיות, שהן נכסים של הציבור הישראלי כולו, והפיתוח עצמו עלול לעיתים להביא לחורבן של אותה אטרקציה טבעית.


"לאור זאת, אנו קוראים לכם להימנע מהעברת התכנון של מתחמי מלונאות ואטרקציות תיירותיות למסלול תכנוני נמהר בוועדה לתשתיות לאומיות ולקבוע כי פרויקטים מסוג זה יתוכננו באופן אחראי, בהליך תכנוני סדור ומשתף. בנוסף, יש להימנע מכל צעד שעלול לדחוק את שימושי המלונאות לטובת מגורים, כפי שהיה בשורה ארוכה של מקרים בשנות ה - 90 ונפסקו לאחר מאבק ציבורי ומשפטי ממושך".

 

ידיעות אחרונות, "חשש: תכנית המלונות תנוצל לבנייה לעשירים" >>