חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

אל תפריעו לדגים להתרבות !

11/06/2018

פקיד הדיג במשרד החקלאות החליט בחודש מרץ להשבית את הדיג בים ל-30 יום בלבד, ודווקא בחודש יוני, בעוד שהדגים מתרבים בחודשים אפריל, מאי ויוני. החברה להגנת הטבע פנתה לשר החקלאות בדרישה להתערב בדחיפות ולמנוע פגיעה חמורה בדגים, ובסופו של דבר גם בדייגים ובציבור.

בעקבות עתירה שלנו לבג"צ, התווספו דגי הלוקוס (דקר הסלעים)  והטונה כחולת הסנפיר לרשימת ערכי טבע מוגנים, אנו מברכים על כך את השר להגנת הסביבה ח"כ זאב אלקין. עוד על מינים אלה באתר דגים באחריות - הרפורמה להצלת הים התיכון.

 

 

 

גם השנה תראו רשתות, שאראק וצ'ינצ'ולה מוציאים דגים בעונת הרבייה, בגלל כניעת פקיד הדיג. 

המידע המדעי אומר שהדגים מתרבים בחודשים אפריל עד יולי – 120 יום, כאשר החודש החשוב ביותר הוא חודש מאי.

 

בתקנות הדיג שנכנסו לתוקף בשנת 2016 מאשרת ועדת הכלכלה 60-90 יום.  כדי לאפשר לדייגים להסתגל נקבעה בתקנות תקופה מעבר עד 2019 עם השבתה בדיג של 45 יום בלבד. פקיד הדיג מצמצם כעת את ההשבתה ל-30 יום בלבד, וקובע אותה לחודש יוני שבו הדייגים המסחריים כמעט אינם יוצאים לים.

 

החברה להגנת הטבע פנתה בימים האחרונים לשר החקלאות, אורי אריאל, בבקשה להתערב בדחיפות בהפקרת הים התיכון ולמנוע פגיעה חמורה בעונת הרבייה של הדגים בשנת 2018.   

 

"בסוף שנת 2016 אישרה ועדת הכלכלה של הכנסת תיקון היסטורי לחוק הדיג. הציבור הישראלי תלה תקוות בכך שסוף סוף יבוא מזור לים התיכון והדגה תוכל להתאושש, לאחר שנים ארוכות בהם הנושא לא טופל כיאות", נכתב בפנייה של החברה להגנת הטבע לשר החקלאות.

"לצערנו, נראה כי גם השנה לא יצליחו הדגים להתרבות, זאת בשל החלטתו של פקיד הדיג השבוע, שקבע כי תקופת ההשבתה של הדיג החופי והספורטיבי תיארך 30 יום בלבד, במהלך חודש יוני, זאת במהלך בלתי סביר ובלתי מנומק, תוך הפרה חמורה של האיזונים אשר תקנות הדיג ביקשו להציב, בכל הנוגע להתאוששות הדגה.

"מדובר במהלך בעייתי, הן מבחינת קיצור משך ההשבתה בשליש, והן מבחינת בחירת החודש של השבת הדיג. החלטה זו נועדה לרצות את ציבור הדייגים – תוך הפקרת המשאב הציבורי.

"חודש יוני, החודש שנבחר להשבתה, הוא חודש שבו הדייגים כמעט ואינם יוצאים לים, בגלל טמפרטורות גבוהות. קביעת איסור דיג בעונה זו, כמוה כהצבת מכמונת מהירות בכביש, ביום כיפור.

"מסתמן כי מה שמנחה את פקיד הדיג בהחלטותיו, הוא הניסיון להימנע מקונפליקט על הדייגים, בכך שקבע השבתה קצרה, לא אפקטיבית, בזמן שנוח לדייגים, אך לא לדגים.

"את המחיר על התנהלות זו, משלמים דגי הים התיכון, כלל הציבור ובעיקר הדייגים עצמם, התלויים ברביית הדגים לפרנסתם, בטווח הארוך. אנו פונים אליך בבקשה להתערב ולהאריך את תקופת השבתת הדיג ל – 45 יום".