חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

שומרים על התיתורה

20/03/2012

מאות רבות של תושבי מודיעין והסביבה הגיעו בשבת לאירוע הציבורי שקיימה החברה להגנת הטבע בגבעת התיתורה, למען שמירת הגבעה. הוועדה המחוזית קיימה השבוע דיון ראשון בתוכנית לשמירת הגבעה, לאחר שנים של פעילות מטעם החברה להגנת הטבע במודיעין, למען הגבעה. "עתיד הגבעה נמצא בידיים של ראש העירייה ביבס", מציינים בחברה להגנת הטבע, "אנחנו מברכים אותו על קידום התוכנית ומחזקים את ידיו"

מאות רבות של תושבים ממודיעין והסביבה הגיעו בשבת לגבעת התיתורה, לאירוע ציבורי ללא תשלום שקיימה החברה להגנת הטבע. מאות המטיילים נהנו מסיורים של מדריכי החברה להגנת הטבע, הסברים על חשיבות המקום והפעילות הנעשית לשמירה עליו וכן משלל פעילויות לכל המשפחה. בשנים האחרונות פועלת החברה להגנת הטבע למען שימור הגבעה ובשנה האחרונה, בעקבות פעילות החברה להגנת הטבע, הגישה העירייה תוכנית לביטול הבנייה והפיכת שטח הגבעה לשטח פתוח.
ביום שני ה 19.3.12 התקיים דיון בוועדה המחוזית מרכז בתוכנית לשימור הגבעה, בה ראש העיר הציג את עמדתו, כי יש לאשר את התכנית להפיכת גבעת התיתורה לפארק טבע ומורשת ללא יחידות המגורים. בדיון השתתפו תושבים ממודיעין וכן מספר חברי מועצת העיר. הוועדה החליטה לשוב ולקיים דיון נוסף בתוכנית, על מנת לאפשר הידברות בין עיריית מודיעין לבין מינהל מקרקעי ישראל, כדי להביא לפתרון חיובי, אשר יאפשר את שימור גבעת התיתורה במלואה, ללא פיתוח, תוך בחינת פתרונות למיקום יחידות המגורים שיבוטלו בתיתורה במיקום חלופי.
בחברה להגנת הטבע מברכים את ראש העירייה חיים ביבס על עמדתו ומחזקים את ידיו בקידום התוכנית לשימור כל שטח הגבעה.
"עתיד הגבעה נמצא בידיו של ראש העירייה", אומרים בחברה להגנת הטבע, "אנחנו מקווים כי יקודמו המהלכים וההסדרים המתאימים, אשר יאפשרו את אישור התכנית לשימור התיתורה במלואה, לטובת כל תושבי מודיעין והסביבה".  

דקלה בן יעקב, מנהלת קהילת מודיעין של החברה להגנת הטבע, אומרת: "כידוע, על פי תוכנית מאושרת, ניתן לבנות כ-750 יחידות דיור על גבעת התיתורה. בשנה האחרונה עשתה העירייה צעד משמעותי וחשוב לשימור הגבעה. לאחר שנים של מאבק ופעילות ציבורית ענפה שהובילה החברה להגנת הטבע, הגישה העירייה לוועדה המחוזית את התוכנית שהוכנה על ידי החברה להגנת הטבע, לביטול הבנייה והפיכתה של התיתורה לשטח שמור ופתוח לציבור.

"עם זאת, עדיין אנו נמצאים לפני השלב המכריע של אישור התוכנית, שיתקיים, כאמור, ביום שני הקרוב. שלב זה דורש התגייסות של כלל נבחרי הציבור והתושבים. אנו מברכים את ראש העיר על המהלך וקוראים לו לקדם את הנושא, על מנת שתושג תמיכה מלאה בתוכנית לשימור הגבעה".

גבעת התיתורה, גבעה בעלת חשיבות רבה מבחינה נופית, ארכיאולוגית ותיירותית באזור מודיעין, שוכנת בלבה של מולדת החשמונאים. שמה של הגבעה ניתן לה על שם צורתה כשולי מגבעת הכובע - תיתורה. בעבר ישב במקום הכפר הערבי אל בורג', ומסקרים וחפירות עולה שהאתר היה מיושב כבר בתקופה הכלכוליתית לפני יותר מ-5,000 שנה והמשיך להיות מיושב לאורך מרבית התקופות עד זמננו.

בגבעה יש שילוב ייחודי של אתרים עתיקים עם היסטוריה מרתקת, תצפית נוף מרהיבה, פרחי בר בשלל צבעים בחורף ובאביב ופוטנציאל תיירותי-חינוכי גדול. מתצפית הנוף רואים ביום יפה את רוב מישור החוף, גבעות השפלה והרי ירושלים. בגבעה צומח טבעי מגוון, מרבדים של פרחי בר (רקפות, כלניות ועוד) מכסים אותה בעונות הפריחה, עצי שיזף גדולים רבי שנים ועצי בוסתן כגון שקדים, רימונים, וזיתים, אותם נטעו תושבי הגבעה בתקופות שונות.

חשיבותה העיקרית של התיתורה נובעת ממעשי האדם בה לאורך התקופות המאפשרים לשחזר את החיים בימי קדם: טראסות חקלאיות קדומות, מחילות מסתור תת קרקעיות, עשרות בורות מים עתיקים, גתות בתי בד, בית חווה ומבצר צלבני שנתן לגבעה את שמה הערבי "בורג'".


אירוע שמירת טבע בגבעת התיתורה. צילום: דב גרינבלט