חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

הקמת שכונה פרברית בחדרה

20/06/2018

 

הוועדה הדורסנית לתכנון במסלול מהיר של כחלון מחסלת את הריאות הירוקות של חדרה!

 

 

מה בתכנית? הקמת שכונה פרברית ענקית ממזרח לשכונת בית אליעזר בחדרה, על חשבון שטח חקלאי של 2500 דונם . התכנית הוכרזה בקבינט הדיור הלאומי ב-23 במאי 2016 ונמצאת כרגע בשלבי הכנה, לקראת הפקדה. 
 
מה האבסורד? יש לפחות שלושה:


1. התכנית סותרת את תכניות המתאר

תכנית המתאר המחוזית ותכנית המתאר של חדרה קובעות את השטח כחקלאי פתוח ומוגן.
תכנית המתאר של חדרה אושרה בשנת 2014 לאחר תהליך עבודה ארוך ומעמיק של צוות מקצועי נרחב בשיתוף עם הציבור. היא קבעה את כיוון התפתחותה של חדרה בעיקר סביב מרכז העיר וממערב לכביש החוף, כדי לייצר חיבור בין השכונות הוותיקות של העיר.
מתחם הותמ"ל מתעלם מהמדיניות שקבעה תכנית המתאר ודורס ברגל גסה את התכנון המקומי והמחוזי! כבר כיום חדרה בנויה בצפיפות מגורים נמוכה יחסית,  מאופיינת ב"דילוגי צפרדע" בין   3 גושים נפרדים ומתפרשת על פני מרחב גיאוגרפי עצום ביחס לכמות האוכלוסייה. המרחק בין מערב גבעת אולגה למזרח בית אליעזר הוא קצת יותר מ -8  ק"מ, שהוא כמו המרחק בין תל אביב לקריית אונו, דרך גבעתיים ורמת גן!

 

 

                                                בריכת חורף זיתא, בצמוד לשטח המיועד לבנייה בחדרה. צילום: אלון זיו

 

2בתכנית אין היגיון תכנוני!
הפריסה תוביל לפגיעה בתפקוד העירוני של חדרה. כיום כבר ידוע לכל ששכונות-שינה חדשות המנותקות מהעיר הקיימת מגבירות את הליך הפרבור ומגדילות את התלות ברכב פרטי , מה שיוצר לחץ משמעותי על תשתיות הדרכים הקיימות, מגביר את זיהום האוויר, ומחריף את משבר התחבורה בישראל. התכנית תפגע במרכז העיר המשווע להתחדשות ותגרום לשימוש לא יעיל בכספי ציבור לצורך הקמת תשתיות חדשות, מערך כבישים ועוד.

 

3. התכנית תחסל את הטבע העוטף את חדרה!
השכונה החדשה צפויה לפגוע באופן חמור בשטחים הירוקים האחרונים שנשארו באיזור. השטח הטבעי הגדול מדרום-מזרח לשמורת זיתא הכולל בריכת חורף ובו נשמרו בתי גידול טבעיים ברמה טובה. שטח זה הוא אחד הייחודיים באזור השרון מבחינת גודל ועושר ערכי הטבע שבו – מגוון בעלי חיים ייחודיים כמו חתולי ביצות, חזירי בר, דו-חיים, עופות על ציר הנדידה ושאר מינים כולל מיני צומח שנמצאים בסכנת הכחדה. 
בניית השכונה בצמידות דופן לשטח הפתוח תגרום לתופעות לוואי הרסניות כמו זיהום אור, זבל, מפגעי רעש, פעילות אדם מוגברת, חדירת מינים פולשים ועוד אשר ישנו את אופיו הטבעי של האזור ויחסלו את הריאה הירוקה האחרונה שגובלת בחדרה!

 

אז מה כן צריך לעשות?
יש לבטל את התכנית ולהסירה משולחן הוועדה.  צריך לתמוך ולהשקיע בפיתוח של חדרה פנימה ולהעמיד לטובתה את המשאבים להם היא ראויה כעיר גדולה – להשקיע בתכנון, בתשתיות ובהתחדשות עירונית בתחומי העיר ובעתודות העצומות שנותרו לה לניצול וכבר מיועדות לבינוי ממילא.
אין ספק שהמדיניות הרצויה היא הגברת הקומפקטיות של העיר ועצירת מגמת הזחילה העירונית. לצערנו השכונה החדשה המוצעת בותמ"ל צפויה לעשות בדיוק את ההיפך וחוזרת על טעויות העבר מהן סובלת חדרה בהווה.

 

 

אסור לתת לותמ"ל להמשיך לייצר תכניות דורסניות כאלה! 

 

הצטרפו אלינו למאבק בקבוצה "מצילים את חדרה"

 

לפרטים נוספים על התכנית ועל הפעילות לביטולה צרו קשר עם קהילת חדרה והסביבה של החברה להגנת הטבע