חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

מה למדנו על סלמנדרות בוואדיות חיפה?

 

זו כבר שנה שנייה שמתחילת החורף, אנו מזמינים  את תושבי חיפה וכלל המטיילים בוואדיות העיר, לדווח על תצפיות בסלמנדרה המצויה, ובכך להיות שותפים במחקר על האוכלוסיות והתפוצה של המין המיוחד הזה, שלצערנו נמצא  בסכנת הכחדה וכלל אינו מצוי. הסלמנדרה היא דו חי, עם שלב של ראשן במים ושלב של בוגר יבשתי, הזקוק לסביבת מחייה לחה. הסלמנדרות נעלמות עקב בנייה וייבוש מקווי מים, זיהום מים, דגים פולשים, דריסה, קיטוע בתי גידול וסחר בחיות בר.  בישראל היא ערך טבע מוגן.

המחקר מתבצע ע"י החוקרת אולגה ריבק ובשיתוף עמותת ירוק בלב (במימון קרן של"י), אוניברסיטת חיפה, רשות הטבע והגנים וגן החיות הלימודי בחיפה. מעבר לידע חדש על אוכלוסיות הסלמנדרות, מטרת המחקר המשתף את תושבי העיר ומתנדבים הוא לשמור על הוואדיות בעיר המהווים בית גידול ולהעלות את המודעות לערך טבע מוגן במרחב העירוני.

בעזרת  הטופס קיבלנו מידע על מיקום וזמן התצפית, תנאי מזג אוויר, מידע על מפגעים באתר, מידע על מקווה מים, נוכחות של סלמנדרות, ראשנים ובעלי חיים נוספים וכן תמונות של  הסלמנדרות לצורך זיהוי.

 

מאוקטובר 2017 ועד מרץ 2019, התקבלו 158 דיווחים מכל רחבי הצפון; על סלמנדרות בוגרות וראשנים מ- 54 אתרים שונים ברחבי צפון הארץ.  הדיווחים התקבלו מאתרים מגוונים; נחלים זורמים, מערות, גבים, גינות פרטיות, גתות ומעיינות.

בנוסף, התקבלו דיווחים רבים על מפגעים באתרי התצפית; בעלי חיים משוטטים, דגים, פסולת בנייה, בורות ביוב פתוחים, אשפה ביתית, אור מלאכותי, וריבוי מתרחצים ומטיילים.

 

 
תמונות שנשלחו ע"י מדווחים ותמונה מהסקר הלילי.

 

סקר לילות גשומים

במקביל לנתונים שהגיעו מטופס הדיווח, נערך סקר של חוקרת ומתנדבים שיצאו בלילות גשומים לאתר סלמנדרות בוואדיות. באישור מיוחד של רשות הטבע וגנים, כל סלמנדרה צולמה (לשם זיהוי הפרט על פי דגם הכתמים), נשקלה, נמדד האורך שלה ונערכה הבחנה בין זכר לנקבה. תועד המיקום המדויק בו נמצאה  על מנת למפות טריטוריות וטווח תפוצה ונלקחו תנאי מזג האוויר, הטמפרטורה והלחות. 

התוצאות היו מפתיעות ומרגשות: בשני וואדיות תועדו עשרות רבות של פרטים בוגרים שונים של סלמנדרות. זה מספר גדול של פרטים, בהשוואה לאוכלוסיות ותיקות שנחקרו בעבר בפארק הכרמל. חלק מהפרטים נצפו גם בסקרים שנעשו בשנים קודמות.  בחלק מהואדיות נמצאו גם ראשנים.

 הסקר הוצג בכנסים מדעיים בינלאומיים:  2018 -  הוועידה השנתית של האגודה הישראלית לאקולוגיה וסביבה ; 2019 - הכנס הבינלאומי לשמירת טבע בישראל.

מצ"ב דו"ח עם סיכום מפורט יותר של הסקר (שמות הוואדיות והאתרים אינם מזוהים על מנת למנוע פגיעה בסלמנדרות).

למידע נוסף ניתן ליצור קשר במייל: nirita@spni.org.il  

 

סיכום סקר 2017-2018

סיכום סקר 2018-2019   

    

אז איך שומרים על הסלמנדרות?

בעקבות הגילוי של סלמנדרות בוואדיות נעשו מספר פעולות מיידיות: ניתן תדריך לעובדים בשיקום ואדיות שנשרפו, במטרה לצמצם פגיעה אפשרית בסלמנדרות במהלך העבודה ולעודד דיווח על סלמנדרות שמוצאים וכן לוודא שבזמן הריסוס נגד מינים פולשים של צומח, נעשה שימוש בחומר שאינו פוגע בבית הגידול המימי. במעיינות שבוואדיות  הוצאו דגי גמבוזיות, משום שמחקר מאוניברסיטת חיפה, הראה שדגי הגמבוזיה פוצעים את ראשני הסלמנדרה ומתחרים איתם על מזון.

במקביל נערכו  פעולות הסברה בשכונות הגובלות בואדיות ובאירועי שמירת טבע, במטרה להעלות את מודעות התושבים לנוכחות סלמנדרות בעיר, להקנות ידע ולעודד דיווח על תצפיות.

בעקבות הסקר גובשו המלצות הבאות:  לסגור את פתחי הביוב בוואדיות (הם מהווים מלכודת נפילה עבור הסלמנדרות בחורף ועבור זוחלים בקיץ);  להוסיף שילוט הסברתי ליד מקווי המים המשתמשים לרביית הסלמנדרות ולפקח שאין הוספה של דגים למקווי המים המשתמשים לרבייה; לבחון את האפשרות להכשרת מקווי מים נוספים כאתרי רבייה ; לפעול לניקיון הוואדיות ולפינוי אשפה, העלולה לפגוע בסלמנדרות ובבעלי חיים אחרים ולפעול לחינוך והסברה בנושא.

תודה לכל השותפים בפרויקט!

אנו מזמינים אתכם לדווח גם בחורף הבא על תצפיות בסלמנדרות ולעזור בשמירה עליהן.

 

עזרו לנו לשמור על הטבע והסביבה באמצעות דיווחים