חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

מה למדנו על סלמנדרות בוואדיות חיפה?

 

בתחילת החורף, הזמנו את תושבי חיפה וכלל המטיילים בוואדיות העיר, לדווח על תצפיות בסלמנדרה המצויה, ובכך להיות שותפים במחקר על האוכלוסיות והתפוצה של המין המיוחד הזה, שלצערנו נמצא  בסכנת הכחדה וכלל אינו מצוי. הסלמנדרה היא דו חי, עם שלב של ראשן במים ושלב של בוגר יבשתי, הזקוק לסביבת מחייה לחה. הסלמנדרות נעלמות עקב בנייה וייבוש מקווי מים, זיהום מים, דגים פולשים, דריסה, קיטוע בתי גידול וסחר בחיות בר.  בישראל היא ערך טבע מוגן.

המחקר התבצע ע"י החוקרת אולגה ריבק ובשיתוף עמותת ירוק בלב (במימון קרן של"י), אוניברסיטת חיפה, רשות הטבע והגנים וגן החיות הלימודי בחיפה. מעבר לידע חדש על אוכלוסיות הסלמנדרות, מטרת המחקר המשתף את תושבי העיר ומתנדבים הוא לשמור על הוואדיות בעיר המהווים בית גידול ולהעלות את המודעות לערך טבע מוגן במרחב העירוני.

בעזרת  הטופס קיבלנו מידע על מיקום וזמן התצפית, תנאי מזג אוויר, מידע על מפגעים באתר, מידע על מקווה מים, נוכחות של סלמנדרות, ראשנים ובעלי חיים נוספים וכן תמונות של  הסלמנדרות לצורך זיהוי.

 

מאוקטובר 2017 ועד פברואר 2018, התקבלו 24 דיווחים מכל רחבי הצפון; 14 מתוכם מהכרמל ועוד 3 מחיפה. כל הדיווחים כללו תצפית על סלמנדרות בוגרות, ו-13 מתוכם כללו גם תצפית על ראשנים.

הדיווחים התקבלו מאתרים מגוונים; נחלים זורמים, מערות, גבים, גינות פרטיות, גתות ומעיינות.

בנוסף, התקבלו דיווחים רבים על מפגעים באתרי התצפית; בעלי חיים משוטטים, דגים, פסולת בנייה, בורות ביוב פתוחים, אשפה ביתית, אור מלאכותי, וריבוי מתרחצים ומטיילים.

 

טופס הדיווח כולל גם אפשרות לשתף בחווית התצפית, להלן כמה רשמים כאלה:

  • "טיול שבת של דתיים ולפיכך אין תמונות, צפינו בשתי סלמנדרות בצד הנחל שזרם בשל ריבוי הגשמים באזור. היה מדהים"
  • "היא הייתה אצילית, איטית – לא פחדה ממני אך לא התקרבתי אליה כל כך כדי לא להבהיל אותה. נראתה בריאה ובוגרת"
  • "חזרנו הביתה. היה כבר חושך. עמדה בתחתית המדרגות בכניסה. הילדים נבהלו ... חיה מיוחדת שלא ראינו מעולם ... מקווה שלא תדרס. יש חורשה וואדי קרוב"
  • " ... מספר סלמנדרות היה כ-15 בערך, הן היו בשלוליות שנוצרו בעיקבות הגשם"
  • "הסלמנדרה הייתה רגועה והציגה עצמה לראווה ללא פחד ומורא. כל זה בעומק של כ-30 מטר להערכתי"
  • " ... באמצע מסלול נחל כלח, עמדה על השביל הסלמנדרה! התרגשנו מאוד"

 

 
תמונות שנשלחו ע"י מדווחים ותמונה מהסקר הלילי.

 

סקר לילות גשומים

במקביל לנתונים שהגיעו מטופס הדיווח, התקיים סקר של חוקרת ומתנדבים שיצאו בלילות גשומים לאתר סלמנדרות בוואדיות. באישור מיוחד של רשות הטבע וגנים, כל סלמנדרה צולמה (לשם זיהוי הפרט על פי דגם הכתמים), נשקלה, נמדד האורך שלה ונערכה הבחנה בין זכר לנקבה. תועד המיקום המדויק בו נמצאה  על מנת למפות טריטוריות וטווח תפוצה ונלקחו תנאי מזג האוויר, הטמפרטורה והלחות. 

התוצאות היו מפתיעות ומרגשות: באחד הוואדיות  תועדו עשרות רבות של פרטים בוגרים שונים של סלמנדרות. זה מספר גדול של פרטים, בהשוואה לאוכלוסיות ותיקות שנחקרו בעבר בפארק הכרמל. בוואדי אחר תועדו עוד כמה עשרות פרטים בוגרים, חלקם נצפו גם בסקרים שנעשו בשנים קודמות.  באחד הואדיות נמצאו גם ראשנים.

     

אז איך שומרים על הסלמנדרות?

בעקבות הגילוי של סלמנדרות בוואדיות נעשו מספר פעולות מיידיות: ניתן תדריך לעובדים בשיקום ואדיות שנשרפו, במטרה לצמצם פגיעה אפשרית בסלמנדרות במהלך העבודה ולעודד דיווח על סלמנדרות שמוצאים וכן לוודא שבזמן הריסוס נגד מינים פולשים של צומח, נעשה שימוש בחומר שאינו פוגע בבית הגידול המימי. במעיינות שבוואדיות  הוצאו דגי גמבוזיות, משום שמחקר מאוניברסיטת חיפה, הראה שדגי הגמבוזיה פוצעים את ראשני הסלמנדרה ומתחרים איתם על מזון.

במקביל נערכו השנה פעולות  הסברה בשכונות הגובלות בואדיות ובאירועי שמירת טבע, במטרה להעלות את מודעות התושבים לנוכחות סלמנדרות בעיר, להקנות ידע ולעודד דיווח על תצפיות.

בעקבות הסקר גובשו המלצות הבאות:  לסגור את פתחי הביוב בוואדיות (הם מהווים מלכודת נפילה עבור הסלמנדרות בחורף ועבור זוחלים בקיץ);  להוסיף שילוט הסברתי ליד מקווי המים המשתמשים לרביית הסלמנדרות ולפקח שאין הוספה של דגים למקווי המים המשתמשים לרבייה; לבחון את האפשרות להכשרת מקווי מים נוספים כאתרי רבייה ; לפעול לניקיון הוואדיות ולפינוי אשפה, העלולה לפגוע בסלמנדרות ובבעלי חיים אחרים ולפעול לחינוך והסברה בנושא.

תודה לכל השותפים בפרויקט!

אנו מזמינים אתכם לדווח גם בחורף הבא על תצפיות בסלמנדרות ולעזור בשמירה עליהן.

הסקר הוצג גם כפוסטר בכנס בינלאומי, בוועידה השנתית של האגודה הישראלית לאקולוגיה וסביבה.

מצ"ב דו"ח עם סיכום מפורט יותר של הסקר:         

  דוח סקר סלמנדרות חורף 2017-2018

עזרו לנו לשמור על הטבע והסביבה באמצעות דיווחים