חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

קהילת חיפה מארחת את משתתפי סמינר פעילי סביבה: אוהב טבע – חי בעיר

25/06/2014

במסגרת פעילות החברה להגנת הטבע עם נוער בפעילויות קיץ מתקיים "סמינר פעילי סביבה". אחרי יומיים של סיורים ומפגשים בשטחים הפתוחים התקיים יום עירוני בחיפה.


 

שטחים פתוחים במרחב העירוני חלק א' - עבדו והזיעו בנחל עמיק


נפגשנו במרכז הכרמל - מרכז עירוני הומה, ומשם בהליכה של 10 דקות הגענו לכניסה לוואדי עמיק. שאלנו, "אילו מפגעים וסכנות עלולים לאיים לדעתכם על טבע בתוך העיר?" ירדנו בשביל ואחרי 50 מטר נתקלנו בדוגמא בולטת (תרתי-משמע) לפגיעות בטבע העירוני. לפנינו, במקום בו היה אמור להיות שביל, היתמרה ערימת פסולת בניין וגזם שהגיעה מאתר בנייה בבניין הסמוך. מולה, במקום בו עד לפני שנה היה חורש, ראינו רק דרך עפר כבושה, שעליה נסעו רכבי העבודה שפעלו בשטח הבנייה.


השלב הראשון בטיפול בעבירות בנייה שכאלו הוא הנוכחות של עיניים בשטח, שייראו וידווחו. מכיוון שאיננו סומכים על בעל המגרש שלא ימשיך להרוס את הטבע שלידו, פתחנו בעזרת החניכים שביל גישה צדדי לוואדי, אשר עובר בשטח הציבורי שנפגע - על מנת לעודד את תושבי השכונה לרדת בשביל ולדווח לנו על כל שינוי.

 

 

 

 החניכים על ערימת הפסולת והגזם שחוסמת את השביל (צילום: אוהד בן נון)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
עבודת פתיחת השביל מאחורי הבתים ברחוב דרך הים
(צילום: אוהד בן נון)

 

 

שטחים פתוחים חלק ב' – חופים הם לפעמים


נפגשנו בפארק הכט והסתובבנו גם בפארק שקמונה. המשתתפים בחנו סוגיות סביבתיות העולות מתוך סיור קצר בשטח. דיברנו על פיתוח אינטנסיבי ואקסטנסיבי, מגדלי חוף כרמל – חוק החופים, מינים פולשים בחוף, רכבת, שימושי חוף, ארכיאולוגיה, פארק ימי וחופי, התחדשות עירונית ושכונות החוף של חיפה, חולות ועוד.

 

החוויה העירונית – חלק ג' – תחבורה ציבורית


החניכים המשיכו בתחבורה ציבורית עד לעוספייה, ומשם בהליכה לנקודת הלינה ביער הפיות.

יום עירוני אמיתי, עם המון טבע עירוני!