חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

סיור ערב לביצת זיתא

23/08/2016
סיור ערב לביצת זיתא (הגדל)

 

 

כמה עשרות מתושבי חדרה השתתפו ביום שני השבוע (22.8) בסיור שקיעה מרתק בהדרכת קהילת חדרה של החברה להגנת הטבע בשטחי ביצת זיתא הסמוכה לשכונת בית אליעזר. 

הסיור היה חלק מהפעילות של החברה להגנת הטבע בעיר למען שמירה על חדרה ירוקה ונגד תכנית הותמ"ל, אשר מקדמת בנייה של 6,000 יחידות דיור, שטחי ציבור ומסחר בשטחים הפתוחים במזרח העיר. 

תכנית הבניה של קבינט הדיור (יוזמת הותמ"ל) מנוגדת לתכנית המתאר של חדרה, אשר כבר מאפשרת הוספת 25,400 יחידות דיור תוך ניצול שטחים בתוך העיר והכפלת אוכלוסיית העיר עד שנת 2035.  

 

תכנית הותמ"ל צפויה לפגוע באיכות החיים בחדרה: 

1.      היא תמתח את השטח הבנוי בעיר ותחריף את מגמת הפרוור - פגיעה ישירה בתושבים, אשר כבר היום צריכים לנסוע רחוק יותר כדי לקבל את השירותים החיוניים!  

2.      היא תהווה נטל כלכלי על העיריה בשל: 1. פרישת תשתיות (מים, ביוב, חשמל, תחבורה וכד') למרחק ניכר ותחזוקתן. 2. תוספת שירותים בפריפריה (חינוך, בריאות, רווחה ועוד). 

3.      היא תוריד את סף הכניסה לעסקים ותפגע בבסיס הכלכלי של מרכז העיר. 

בנוסף, תכנית הותמ"ל במזרח חדרה מסכנת את השטחים הפתוחים בשולי העיר, את שמורת הטבע ביצת זיתא ושטחי ההצפה על שלל בעה"ח והצמחים הנדירים והייחודיים לאזור, בהם פרט נדיר של אירוס הביצות - מין שנכחד משטחי השרון, את גבעת הצבעונים ואת אתרי המורשת באזור.

 

מרבית ממשתתפי הסיור היו תושבי השכונה הסמוכה, בית אליעזר, שכונה חדרתית ותיקה אשר כבר 'ספגה' בשנות ה-90 תוספות בניה מסיביות בשל הול"לים דאז. הסיור הודרך על ידי טל אמיר, מדריך טיולים ותיק תושב חדרה ומתנדב בקהילת חדרה של החברה להגנת הטבע. במהלך הסיור נחשפו המשתתפים לאתרי המורשת באזורי ההצפה, שמעו על ייחודה של ביצת זיתא וחשיבותה לאורך השנים, האזינו לקולות בע"ח, צפו בעופות המתכנסים ללינת לילה ובעטלפים המתעוררים לפעילות ונהנו מההליכה לאור הכוכבים. המשתתפים למדו על הערכיות הרבה של האזור ורבים הצטרפו למאבק על שמירת צביונה של חדרה, על המשך קיומה של הביצה ונגד תכנית הותמ"ל.  

 

גם אתם מוזמנים לקחת חלק פעיל בחתימה על העצומה ובהצטרפות לקבוצת תושבים מובילה.

 

 

 
 

צילום: איריס ארבל