חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

ספירת ציפורים בקהילה

 

 בשלוש השבועות האחרונים התקיים מבצע ארצי של ספירת ציפורי הבר במרחבים העירוניים. גם קהילת חדרה יצאה לספור!

גם קהילת חדרה יצאה לספור בשלוש מוקדים:


1.  בבריכת החורף דורה - עם קבוצת ותיקים בסביבה בנתניה
חברי הקבוצה התייצבו בבוקר קר בהדרכתה של הצפרית ז'קלין מרסיאנו לסיור, תצפית וספירת ציפורים. בזכות שימור בריכת החורף, מלבד ציפורי הבר ראינו גם הרבה עופות מים. חברי הקבוצה זיהו את המינים הבאים:
תוכי נזירי, מיינה, נחליאלי, דוחל שחור גרון, שלדג לבן חזה, אגמיות, אנפת הבקר, מרית, ברכית, עורב אפור, דוכיפת, דררה ועורב מזרע.
היה לנו מפגש מקסים ומלמד, ושלחנו את החברים לספור ולדווח באזור מגוריהם.

 

 

2. חורשת לנגה- עם קבוצת ותיקים בסביבה זכרון יעקב
חברי הקבוצה השכימו קום יחד עם הצפר רעי רז אל חורשת לנגה, חורשה יפיפיה בלב המושבה זכרון יעקב. חברי הקבוצה בעזרתו של רעי – זיהינו את המינים הבאים:
עלוית, ירגזי, עורב אפור, דררה, צוצלת, תור צוארון, נקר סורי, סבכי שחור ראש, צופית, פשוש, עורבני, פרוש מצוי, שחרור ובולבול.
ראינו איזה שפע יש במקום קטן בתוך שטח עירוני. חברי הקבוצה פועלים לשימור חורשת לנגה כאתר טבע עירוני.

 


3. גן המייסדים חדרה – בנות השירות בעיר
לעת ערב, לפני השקיעה, נפגשנו עם הצפר אסף בן דוד בגן המייסדים בעיר, יחד האזנו לקולות הציפורים, למראה גופן ואופי התעופה – ולמדנו למה חשוב לשים לב על מנת להקל על זיהוי הציפורים. היתה לנו חוויה מיוחדת כאשר בגן קטן בלב חדרה זיהינו את שלושת המינים של השלדג בארץ: שלדג גמדי, שלדג לבן חזה ופרפור עקוד. בנוסף זיהינו את המינים הבאים:
דררה, עורב אפור, קאק, צוצלת, מיינה, יונה ועלווית.

 

טיפים לספירת ציפורים בחצר הבית:
1. מומלץ לצאת בשעת בוקר מוקדמת/ שעה לפני השקיעה – בבוקר הציפורים מאוד פעילות בחיפוש אחר מזון. ולעת ערב, הן שבות אל הקינים שלהן.
2. מיצאו לכם מקום נוח לשבת, אין לעשות תנועות מהירות או חדות- הן מבהילות את הציפורים. המתינו בו כ 10 דק ולאחר מכן הציפורים יתרגלו לנוכחות שלכם ויחזרו לפעילות רגילה.
3. אין צורך להיות בשקט מוחלט, הרעש הוא חלק מהטבע.

 

מוזמנים לקרוא את סיכום הביניים של הספירה עד כה

ספירה מהנה!