חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
  • לוגו

הלימודים במכינה

מטרות הלימודים

חידוד זהות ערכית: למידה על מנהיגות, התמודדות עם קונפליקטים ערכיים, למידה על קיימות, למידה על חיי קבוצה, מגדר


• חידוד זהות אזרחית - ישראלית: למידה על יהדות ומועדי ישראל, מורשת ישראל, היסטוריה של עם ישראל, מרכז ושוליים בחברה הישראלית, יזמות חברתית, אקטואליה


• הרחבת אופקים


• התנסות בלימודי עומק: למידה מעמיקה כערך העומד בבסיס כל פעולה או יזמה

 

צילום: גל עמיר קופרמן

 

זהות יהודית
קורס זהות יהודית מזמין את המשתתפים בו לפגוש מקורות עתיקים וחדשים, ואת עצמם סביב שאלות של זהות אישית, משפחתית, קהילתית ולאומית. בקורס נכיר ונתנסה במגוון הרחב של המחשבה היהודית מתוך תפיסת עולם פלורליסטית והומניסטית. שנת המכינה מזמנת עיסוק והתנסות בשאלות זהות אישיות וחברתיות וכן בונה תפיסות של מודעות ומנהיגות לעתיד. קורס זהות יהודית מפגיש את המכינאים בנושאים אלו באופן שמאפשר שיחה וחיבור מורכבים ועמוקים עם זהותם המתגבשת ונותן כלים לחיבור תרבותי וערכי להמשך דרכם.
מטרות הקורס המרכזיות: פיתוח זהות אישית תוך זיקה לקבוצת השווים, לקהילה, למדינת ישראל ולעם היהודי. ביסוס הַזהות הישראלית - יהודית תוך הרחבת בסיסי ידע בתחומים הבאים: היסטוריה, מורשת יהודית וציונית, נרטיבים, טקסים, סמלים וחומרי תרבות.

הסכמים וגבולות בארץ ישראל
הקורס עוסק בראייה היסטורית רחבה על הגבולות המשתנים של ארץ ישראל, ההסכמים החשובים לאורך ההיסטוריה, ועל נושאים שונים ורלוונטים לשיח על הרעיון הציוני בבחינה דקדקנית והיסטורית, במציאות של ימינו אנו.
עיקרי התכנית: מחזון לתקומה – הרעיון הציוני במזרח התיכון המתחדש. מקריסת האימפריה העותמנית עד סיום שלטון המנדט הבריטי. תחומי מדינת ישראל – המאבק על עיצוב הגבולות והשלכות הסכסוך הישראלי/ערבי על עיצוב קווי התיחום וגבולות הקבע בעתיד. המערכת הבינלאומית - לאורך ההיסטוריה הציונית; תוקפן ומעמדן של החלטות האו"מ בקשר לא"י; מעמדם המשפטי של הסכמי "שביתת הנשק" והסכמי "השלום" ומעמדה והשלכותיה של החקיקה הישראלית בנושא הגבולות.

התמחויות סביבתיות

המכינה שוכנת בבית-ספר שדה המהווה גם מרכז צפרות פעיל. חניכי המכינה לומדים על הטבע הסובב את המכינה, בעלי-החיים והצמחייה הפורחת באיזור בדגש על ערכי טבע ושמירת המגוון הביולוגי, מינים בסכנת הכחדה, יצירת סקרים של האזור לאורך שנים בדגש החי והצומח של א"י. כמו כן, משתתפים החניכים בקורס צפרות, על קצה המזלג, בו לומדים הם להבדיל בין העופות השונים. מידי שיעור נערכות תצפיות על מגוון ציפורים מזדמנות, צירי נדידה ו שלבי ההתפתחות בחיי הציפור. עוד לומדים חניכי המכינה על עולם החשיבה ברת-קיימא. הקיימות היא תפיסת עולם ודרך חיים שמחפשת איזון בין הדברים, כתרבות וכאורח חיים יומיומי. במהלך המפגשים עוברים החניכים דרך מעגלים שונים של קיימות ובודקים ממה אנו מושפעים וכיצד אנחנו יכולים להשפיע. כמו כן, מתנסים הם ביצירת גינת ירק אקולוגית.

 

דת ותרבות ערבית במזרח התיכון

סדרת השיעורים "דת ותרבות ערבית במזרח התיכון" נועדה לעורר סקרנות בקרב החניכים ולהפגיש אותם עם עולם המושגים הבסיסי הסובב אותנו בתחומים אלה. מעבר להקניית הידע, יינתן דגש על הקשרים רלוונטיים לחיי היומיום ועל פיתוח דעה וגישה עצמאית. במהלך השיעורים ישולבו הצצות לעולם התרבות הערבית באמצעות סרטונים, קריקטורות, שירים (ושירה), תמונות, פתגמים וטקסטים מתורגמים מערבית.

 

זכויות אדם

מטרת הקורס הינה הגברת המודעות לחשיבותן של זכויות האדם בכלל ובעת מלחמה בפרט, והענקת הזדמנות לשיח חינוכי מורכב אודות הסכסוך הישראלי-פלסטיני. החניכים יכירו את תפיסת זכויות האדם באופן כללי - רציונאל, דילמות ומקרי בוחן בסיסיים - כחלק מהפיכתם לצעירים פעילים בעלי מודעות חברתית גבוהה. לקראת השירות הצבאי הקרב ובא, יושם דגש על נושא זכויות האדם בעתות מלחמה - היכרות עם דיני המלחמה ועם השאלות המוסריות - ערכיות הקשורות בהם. יתקיים דיון בעמדות ופרשנויות שונות, באופן כללי וביחס לסכסוך הישראלי-פלסטיני בפרט.

מורשת קרב
הקורס מועבר על – ידי אל"מ במיל' מוקי בצר, מנהל המכינה. הקורס יעסוק בסיפוריו האישיים של מוקי מן המבצעים השונים, וכן בנושאים רלוונטים הקשורים לביטחון המדינה ולחיים בצל הטרור, בראייה היסטורית מימי הכרזת העצמאות ועד לימינו אנו.

ציונות

הקורס נע על ציר ההיסטוריה הציונית בארץ-ישראל, בראשיתו של הרעיון הציוני וחיבורו לארץ-ישראל ועד הקמת המדינה. כאשר שאלת המפתח היא מהי ציונות- אז והיום. כל שיעור יעמיד ערך במרכז הדיון, המתכתב הן עם חיי הקבוצה במכינה והן עם תפיסת השליחות החברתית והחינוך למנהיגות העומדים בלב המכינה. הקורס מעמת את החניכים עם שאלת הקשר שלהם עם ארץ-ישראל. מה משמעותו של המרכיב הארצישראלי בזהות שלהם והאם צריך לטפח או לשמר אותו. עיקר מטרות הקורס: הכרות עם מושגי יסוד בתחום הציונות ומושגי התקופה, בחינת הרלוונטיות של מושגים אלו היום, יצירת דיאלוג עם דילמות מרכזיות שהעסיקו את החברה הציונית-עברית בארץ-ישראל.

 

פילוסופיה מעשית

קורס עוסק בנושאי ליבה מרכזיים בחיי היומיום מנקודת מבט פילוסופית. הקורס שם דגש על מספר פילוסופים מרכזיים ומהפכניים. הלמידה בהקשר זה תהיה בהצגת הדעה הבסיסית ביותר בכל נושא ואחר כך הצגת התפנית שאותו תחום עבר. למשל: קאנט ואריסטו-המוסר כדבר אובייקטיבי, ואחר כך ניטשה והאקסיסטנציאליזם - המוסר הוא סובייקטיבי. הקורס יעסוק בסקירה היסטורית של תכנים פילוסופים ובקישור רעיונות אלו לחיי היום יום של החניכים ולחברה האנושית המודרנית.

 

מהפכות חברתיות בארץ ובעולם

הקורס ידון במופעים מהפכניים תוך בחינת המצעים החברתיים עליהם צמחו, נפגוש דמויות מפתח, נלווה אותן אל תוך הסערה ונבדוק את תוצאות המהפכה בפרספקטיבות של ימינו. במהלך המפגשים יקבלו המשתתפים כלים לניתוח וביקורת וידרשו לשאלות המחקר, כמו כן יושם דגש מיוחד על יצירה, כל מהפכה תוצג בין היתר באמצעות האמנים המתייחסים אליה, וינתנו כלים למשתתפים להתנסות במדיומים שונים של אמנות בכדי להמשיך את המחקר באופן פעיל, יצרני. הקורס מורכב משלל רחב של אופני לימוד והתנסות: הרצאות, תערוכות, לימוד בחברותות, קריאת טקטים מונחית, יצירה במדיומים צילום\כתיבה\אמנות חזותית, למידה אישית ועוד.

 

הכנה לצבא

קורס הכנה לצבא יעסוק באופן מקיף בשינוי הדרמטי הבא בחיי החניכים- הגיס לצבא. הקורס יעסוק בתפקידו של צה"ל בחברה הישראלית לאורך ההיסטוריה של מדינת ישראל ועד ימנו, התשתית הרעיונית והערכית על בסיסה התחנכו דורות של חיילים וחיילות בצה"ל ולאורה פועלים מפקדיו, צבא העם והמניעים לשירות משמעותי, תהליך ההתמיינות לצבא, חששות ואתגרים הטמונים בשירות הצבאי ועוד.

נוסף על כך נערכים במכינה אימוני כושר קבועים על ידי שני מאמני כושר מוסמכים. האימונים מגוונים, ועובדים על פי סרגל מאמצים במטרה להצליח להגיע לכושר מירבי, רגע לפני הגיוס לצבא.

צילום: חן טפר