חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

סלמנדרות בואדיות חיפה

5/02/2017

העיר חיפה שוכנת על הר הכרמל, עם ואדיות רבים החורצים אותה לאורך המדרונות. ואדיות אלו נחבאים ממש ליד הבית, בגבול הדק שבין הטבע לעיר. הם מהווים מערכות אקולוגיות טבעיות, אשר דומות באופי הצומח והחי לגן הלאומי ושמורת הטבע פארק הכרמל, המשתרע מדרום לעיר. מסדרונות אקולוגיים בין השכונות מאפשרים קישוריות, כך שרבות מחיות הבר הנפוצות בכרמל מאכלסות גם את הוואדיות. עקב הגאוגרפיה הייחודית שלהם, מים רבים זורמים בוואדיות במהלך החורף, וחלקם נאגרים בגבים ובריכות קטנות. כמו כן קיימים מספר מעיינות איתן, דוגמת עין משוטטים בוואדי שיח ומעיין התאנה בוואדי אחוזה. מידי חורף הוואדיות הופכים לבתי גידול לחים, עם מגוון מינים מסקרן וייחודי. אחד מבעלי החיים הנדירים, אשר מאכלס את הוואדיות, היא הסלמנדרה המצויה.

 

סלמנדרה מצויה, צלמת אלינה ליברמןהסלמנדרה הינה מין מוגן בישראל ומוגדרת בסכנת הכחדה. אזורי הגידול שלה כוללים מעיינות ומקווי מים בצפון, כולל בכרמל. היא אומנם נראית כמו לטאה, אך הסלמנדרה היא דו חי, עם שלב של ראשן החי במים מתוקים ושלב של בוגר יבשתי, הזקוק לסביבת מחייה לחה. הראשנים מבלים במים כ-3 חודשים וניזונים בעיקר מזחלי יתושים וחסרי חוליות קטנים. הסלמנדרה משריצה וולדות חיים, ואינה מטילה ביצים במים בדומה לדו חיים אחרים. הבוגרים פעילי לילה בימים גשומים, הם איטיים וניזונים מחשופיות, חלזונות ותולעי אדמה. צבעי האזהרה הבולטים מסמנים שהיא ארסית - בעורפה שתי בלוטות ארס והן מפרישות רעל בשם סלמנדרין (Salamandrin) . במהלך תקופת הקיץ הסלמנדרה הבוגרת נעלמת מפני השטח, ולא הרבה ידוע על מקום מחבואה.

עקב היותם תלויים במקור מים להשלמת מחזור החיים, הדו חיים רגישים מאוד למפגעים וזיהומים בבית הגידול. לצערנו, הוואדיות בחיפה סובלים ממפגעים רבים; פריצות ביוב חוזרות ונשנות, לכלוך רב, פסולת בנייה ועוד. בנוסף ישנה תופעה של השלכת דגי נוי למעיינות ע"י תושבים, אשר פוגעת מאוד במינים המקומיים המאכלסים את המעיין (טריפה שלהם ע"י הדגים או תחרות קשה על מזון).

 
עמותת ירוק בלב והחברה להגנת הטבע פועלים יחד לשמירת הוואדיות מפני המפגעים השונים, הנגשה של הטבע לתושבים, והגנה על חיות הבר ובתי הגידול הייחודיים להן באמצעות מעקב אחר גודל האוכלוסייה, מצבה, מצב בית דוכן הסברה על הסלמנדרה, צלמת גלית גפןהגידול ומקווה המים ועידוד מחקר בנושא.

במסגרת זו, יצאנו בפרויקט העלאת מודעות לנוכחות הסלמנדרות בוואדיות בתחומי העיר חיפה. מדובר במין בסכנת הכחדה, אשר מתגורר בטבע בלב העיר. מפגש עם תושבים, כלי רכב, חיות מחמד משוטטות וסכנות עירוניות שונות הוא בלתי נמנע. לכן, יש צורך בשיתוף התושבים ועזרתם. לדוגמא, בשריפה אשר פגעה קשות בעיר, נשרף כליל וואדי אחוזה שהיווה בית גידול לסלמנדרה המצויה. בזכות ערנות של תושבי רמת אשכול ודיווחים שלהם על פרטים ששרדו, יש מקום לאופטימיות באשר לשימור חיה נדירה זו בוואדי אחוזה מפני הכחדה.
כולנו יכולים לעזור בשמירה על בע"ח מופלא זה –

אנא שימרו על ניקיון הוואדיות ומקווי המים, אל תשחררו אליהם דגים או בע"ח אחרים, וזכרו שבריכת המים ושלולית החורף מכילות עולם ומלואו. אם התמזל מזלכם ונתקלתם בסלמנדרה – הניחו לה להמשיך בדרכה ללא הפרעות ודווחו לנו.
ביחד נשמור על הטבע החיפאי וחיות הבר!


אולגה ריבק,
מנכ"לית עמותת ירוק בלב.

 

 

תמונה 1: צלמת: אלינה ליברמן- סלמנדרה מצויה.

תמונה 2: צלמת: גלית גפן- דוכן הסברה על הסלמנדרה לכבוד היום הבינלאומי לשמירת בתי גידול לחים, 3.2.17 רמת אשכול.