חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

סיכום אירועים ציבוריים בטבע העירוני, מאי 2015

26/05/2015

 

 

 

כתבה ב"כלבו" על האירוע בוואדי התישבי 


בשלושה סופי שבוע עוקבים טיילו כמעט אלף מתושבי חיפה והסביבה בשלושה מאתרי הטבע היפים והעשירים, הנחבאים בתוך גבולות העיר, בין הכבישים והבתים. הטיולים התרחשו בשלושה אירועים ציבוריים שכללו הפנינגים בכניסות לוואדיות, וטיולים והדרכות לאורך הוואדיות.

 


חגיגת אביב בוואדיות רמז-זיו. צילום: יחיאל אוקנין

 


טקס חנוכת ואדי התישבי - גזירת סרט על ידי בני משפחתו של רן פרן ז"ל. צלם: אלכסנדר אייל

 

בל"ג בעומר, 7.5, נערך אירוע בחלקו התחתון של ואדי לוטם. ב16.5 נערכה חגיגת האביב המסורתית בוואדיות רמז-זיו, זו השנה החמישית. ואדיות רמז-זיו מהווים את אתר הטבע העיקרי של שכונות נווה-שאנן, זיו, רמז, רמות-ספיר ועוד.

ב23.5 נחנך שביל טיול חדש בוואדי התישבי, ואדי בלתי-ידוע לציבור עד עכשיו, היורד בין רמת התישבי וכרמל צרפתי ומתחבר אל ואדי לוטם. חנוכת השביל בוואדי התישבי התקיימה בהפנינג לזכר רן פרן ז"ל, צעיר חיפאי שנפטר לפני 4 שנים, אשר אהב טבע וטיולים, והטבע העירוני של חיפה היווה עבורו בית שני. שביל הטיול בוואדי נפתח בחודשים האחרונים ע"י החברה להגנת הטבע, שבט מגשים של הצופים ומתנדבים מרחבי העיר.

בין ההדרכות וההפעלות הרבות באירועים, נחשפה לציבור גם חשיבות השטחים הירוקים והפתוחים, דווקא בעיר אשר מתמודדת עם סוגיית זיהום אוויר. מדריכי החברה להגנת הטבע הדריכו ילדים ומבוגרים להבין כיצד העצים מטהרים את האוויר שאנו נושמים, סופגים פחמן דו-חמצני ותרחיפי מתכות רעילות, ומייצרים חמצן. ככל שייפחתו השטחים הירוקים, כתוצאה מבנייה וסלילה על חשבונם, כך ייפגעו ה"ריאות הירוקות" של העיר, ולא יהיה מה שיגן על התושבים מפני זיהום אוויר מתעשיה ותחבורה.


האירועים ייצגו שיתוף פעולה מוצלח בין החברה להגנת הטבע, אגף התרבות של עיריית חיפה, גורמים קהילתיים (שלוחות בית לגדול טוב, מרכז רות ובית-אל של מתנ"ס ליאו באק, ומתנ"ס רמות-ספיר) ושבטי צופים (אפיק ומגשים). הצטרפו אל האירועים ביה"ס הפתוח, עמותת ירוק בלב, ומשפחתו של רן פרן.
 


בוואדי זיו ערכנו הפעלה של שיקום השביל על-ידי ניקוי הנחל. המטיילים הצטלמו לאחר מכן עם שלט "אנחנו ניקינו את ואדי זיו - עכשיו תורכם לשמור עליו נקי"

 


מטיילות בוואדי רמז, על רקע בתי רמת-חן

 


ורד, אימו של רן פרן ז"ל, בטקס גזירת הסרט

 

 

 


מטיילים יורדים במפלים הייחודיים של ואדי התישבי

 


הדרכה באירוע ל"ג בעומר, ליד המערה של ואדי לוטם

 

 


קבלת שבת באירוע ל"ג בעומר