חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

לחנך את דור המחר

23/04/2012

בחברה להגנת הטבע ניכרת התרגשות לקראת הענקת פרס ישראל לאחד ממייסדיה, עזריה אלון, ביום העצמאות.

זאת הזדמנות מצוינת לספר לכם על חוברת שמצאנו, שמראה במשהו את גדולתו של עזריה.

החוברת "מה יכול ילד לעשות? 25 פעילויות למען איכות הסביבה" הודפסה לפני קרוב לעשרים שנה. היום, כשאיכות הסביבה היא כבר חלק בלתי נפרד מתכנית הלימודים בבתי הספר והמודעות לחשיבותה רק גדלה והולכת, קשה לדמיין שעד לפני זמן לא רב היה מדובר בנחלתם של משוגעים לדבר בלבד. עזריה אלון היה אחד מהם, והוא גם הבין את החשיבות הגדולה שיש בחינוך הדור הצעיר בדרך לעתיד ירוק יותר.

וכך הוא כותב בקטע שכותרתו "כאשר נהיה גדולים":

ילדים יכולים לעשות הרבה מאד דברים למען איכות הסביבה: חלק מהם הובאו בהצעות הקודמות, אבל אין ספק, כי יש עוד דברים רבים שלא הצענו כאן, וכל אחד יכול לחשוב עליהם (וגם לעשות אותם) בעצמו, עם חבריו ועם הוריו. אבל גם אז יישארו דברים שרק מבוגרים יכולים לעשותם, כי:
ילדים אינם נוהגים ברכב.
ילדים אינם מתכננים ואינם מפעילים בתים, בתי-חרושת ושאר מפעלים, היכולים להיות ידידותיים לסביבה, או מזיקים לה.
ילדים אינם מנהלים את העיריות, את הכנסת  ואת הממשלה, ואפילו אינם יכולים, עדיין, לבחור את חברי הכנסת, הבוחרים את הממשלה.

אבל –
כל ילד יגדל, ובזמן כלשהו יוכל לעשות דברים שישפיעו על הסביבה לטוב או לרע, ולא נמנה כאן את כל המקצועות והעסקים הרבים, שבהם אנשים מביאים תועלת או גורמים נזק לסביבה.
בין המבוגרים של היום יש כאלה אשר בילדותם לא למדו כלל על הסביבה ועל המתרחש בה, והיום הם גורמים נזקים שונים, לא בכוונה רעה, אלא פשוט משום שהם אינם יודעים ואינם מבינים.
אם הילדים של היום ילמדו להבין נכון את הסביבה ואת הסכנות הנובעות מהתנהגות לא נכונה, צריך לקוות כי כאשר הם יגדלו הם יתנהגו יותר נכון, ויימנעו מפעולות הפוגעות בסביבה.

זהו רק אחד מני פרסומים רבים מספור של עזריה אלון. על פני החוברת הוא מרביץ את תורתו בענייני פסולת (כולל ניפוץ מיתוס "הזבל האורגני"), מיחזור, חיסכון במים ואנרגיה, שמירה על חיות הבר, הצמחים והשטחים הפתוחים ועוד ועוד.

החברה להגנת הטבע מברכת את חתן פרס ישראל עזריה אלון, מאחלת לו עוד שנים ארוכות של בריאות ושמירת טבע.