חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

חדשות התכנון - מרץ 2019

                                                                                              עמק הנרקיסים בדרום גלילות, צילום: יעל זילברשטיין

 

במהלך התקופה הקרובה קהילת תל אביב-יפו של החברה להגנת הטבע תיקח חלק באירועים התכנוניים הבאים:

 

1. תכנית רובע שדה דב: החלק המזרחי של רובע שדה דב אשר מקודם דרך הותמ"ל (ולא דרך הועדה המחוזית של ת"א) הייתה בדיון של שולחן עגול ומתקדמת לעבר הפקדה. אנו בעד קידום מהיר של תכניות בנייה באזורי ביקוש אך איננו מצדיקים קיום של ועדה מיוחדת לכך וכן אין צורך בפיצול של חלקי התכנית. כפי הנראה שדה התעופה דב הוז יפסיק את פעולתו ביולי 2019. אך לאור דחיות עבר של סגירת השדה, אין לדעת באמת האם זהו אכן התאריך הסופי בהחלט.


2.     תכנית רש/800- 1 דרום גלילות מס' 553-0243857 תגיע לדיון בהתנגדויות ב11.3. תכנית דרום גלילות היא תכנית לשכונה חדשה במערב רמת השרון ומצפון לשכונת רמת אביב ג' בתל אביב. השכונה נמצאת בין נתיבי איילון לבין דרך נמיר ומדרום לכביש 5. התכנית מייעדת כ9,800 יחידות דיור ועוד 700,000 מ"ר של תעסוקה. התכנית יושבת בלב מחוז תל אביב ומצטרפת לתכנית שכונת החוף תא/3700 המאושרת בעיר תל אביב-יפו ממערב לתכנית דרום גלילות. קהילת תל אביב של החברה להגנת הטבע הגישה התנגדות לתכנית על שלושה נושאים עיקריים.
א.     תסקיר ההשפעה על הסביבה שנעשה היה מלא בחוסר דיוקים ותכנית בסדר גודל של עיר קטנה בישראל ובמיקום על שטח פתוח במחוז ת"א הצפוף ביותר בארץ. יש להכין תסקיר מפורט ומדוקדק על מנת לשמור על בצורה הטובה ביותר על ערכי הטבע בשטח.
ב.      התכנית אינה תואמת את תכנית מתאר מחוזית מס' 5 של מחוז ת"א. בתמ"מ 5 סומנו 2 צירים ירוקים. תכנית דרום גלילות אינה שומרת על רוחב הצירים המסומן בתמ"מ5 והחיבור לכיוון מערב אינו רחב כפי שמתבקש בתמ"מ 5. לפיכך יש להרחיב את המעבר מערבה לעבר תכנית תא/3700.
ג.      שמירה על רציפות שטחים פתוחים. בדרום מזרח התכנית יש קטע של שכונה אשר עתידה להתחבר לתל אביב-יפו. תאי השטח הדרום מזרחיים צריכים להתבטל ולהעביר את זכויות הבנייה צפונה ולהשאיר את שטחי מערות אפקה רחוקים מכל בנייה.


3.     מאבק המרינות: בימים אלו ועדת עורכים של מנהל התכנון מקדמת תכנית ארצית לנושא המעגנות והמרינות בכל חופי ישראל. באזור תל אביב בוחנים הרחבה של מרינה ענקית עם 700 מקומות עגינה מול תחנת הכוח רידינג ומול החופים שמצפון לתחנה. כיום יש בשטח שוברי גלים שבהתאמה יכולים להיות מעגנה עם 300 מקומות עגינה. השמשה של 300 מקומות כבר אושרה ומקודמת בוועדות התכנון. אנו בעד השמשה של הקיים ואנו מתנגדים בכל תוקף להרחבה של המעגנה וגריעת שטחי חוף מתושבי תל אביב והסביבה.