חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

מצילים את העצים בשדרות ירושלים

שדרות ירושלים. צילום: ורד נבון

 

הצלת העצים בשדרות ירושלים:
העבודות של חברת נת"ע על הקו האדום של הרכבת הקלה נמצאות בתהליכי ביצוע, ובימים אלו עובדים מתכנני התוכנית על התכנון המפורט של הרכבת בשדרות ירושלים.
חלק מהתכנון המפורט הוא מיקום מדויק של תחנות העלאת והורדת נוסעים, אבל המיקומים המתוכננים של התחנות בשדרות ירושלים עתידים לגרום לכריתתם של 26 עצי פיקוס ותיקים וגדולים בשלוש התחנות - ארליך, בן צבי וסלמה.
לאורך השנים הוכנסו בתוואי של שדרות ירושלים המון תשתיות בתת הקרקע, כך שעצים שישתלו בעתיד לא יגיעו לאותו הגודל ולאותו כיסוי צל שמעניקים העצים הקיימים.
עקב כך חשוב ביותר לנסות להציל כמה שיותר עצים ותיקים ולשמור על האופי ההיסטורי של שדרות ירושלים.

אדריכל פיליפ ברנדייס, תושב יפו, הכין תכנית חלופית למיקומים חדשים של התחנות. המיקומים החדשים שומרים על עקרונות התכנון וגם על העצים הוותיקים בשדרה. התכנית הוצגה בפני חברת נת"ע אך כרגע עוד לא הובהר לנו האם הם מתכננים לקבל, ולו חלקית, את התכנית שאנו מקדמים לרווחת תושבי יפו ומשתמשי הרכבת העתידיים.

 

ביום שלישי, 15.5 התכנסה ועדת איכות סביבה של עיריית תל אביב-יפו בראשות חבר המועצה, ראובן לדיאנסקי. מטרת הישיבה הייתה דיון בלעדי בנושא העצים בשדרות ירושלים ונכחו בפגישה מהנדס העיר עודד גבולי, אדריכל העיר יואב דוד נציגי חברת נת"ע, תושבים פעילים, ונציגי קהילת תל אביב-יפו בחברה להגנת הטבע.
בתום הוועדה התקבלו ההחלטות הבאות:
1. ועדת איכות הסביבה רואה בעצים בשדרות ובעיר בכלל כערך טבע עירוני חשוב.
2. ועדת איכות הסביבה מבקשת מחברת נת"ע שתבחן ברצינות את התכנית החלופית שבוצעה על ידי אדריכל פיליפ ברנדייס.
3. מהנדס העיר עודד גבולי ביושבו כיו"ר הוועדה ההנדסית של חברת נת"ע יביא את התכנית החלופית לדיון בוועדה ההנדסית בשבועיים הקרובים.
4. תוקם ועדת מעקב בהשתתפות ראובן לדיאנסקי יו"ר, גליה חנוך רועה, אדר' פיליפ ברנדייס, ורד נבון לצורך מעקב אחרי התקדמות התכנית.
במהלך הוועדה הובהר, על ידי חגי ירון ממנהלת הרכבת הקלה, כי חשוב לראות את העצים הוותיקים בעיר כתשתית עירונית ויש להתחשב בכך גם בתכנון העתידי של הצירים הירוק והסגול.
יש לציין לטובה את חבר המועצה ראובן לדיאנסקי על כינוס הוועדה לנושא העצים בשדרה וכן את תושבי ותושבות יפו על מאבקם למען עתיד ירוק יותר.

 

ביום שלישי, 22.5.2018, נערכה פעילות ציבורית בשדרות ירושלים. בתחילה יצאו שני סיורים לאורך השדרה, בהדרכת ורד נבון וסיגל שכטר - תושבות יפו שפעילות מאוד במאבק להצלת העצים, ולאורך הסיורים נקשרו סרטים אדומים לעצים שמיועדים לכריתה. בהמשך התכנסו כל המשתתפים בבית מנדל ושמעו הרצאות בנושאי סביבה וקיימות, כשיתוף פעולה עם פורום הקיימות באוניברסיטת תל אביב. את הערב חתם דיון ציבורי פתוח שעסק בחששות ובתסכולים של התושבים מתהליך התכנון ומההשלכות העתידיות שלו, אבל גם מהרצון והתקווה לשנות ולהשפיע.

דף הפייסבוק של האירוע: https://www.facebook.com/groups/1628493933904793/