חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

איך שומרים על השטחים הפתוחים של בני ברק?

תכנית המתאר של בני ברק, שעליה עובדת העירייה בימים אלה, מציבה אתגרים לא פשוטים בשמירה על השטחים הפתוחים ואיכות החיים לתושבי העיר. על פי התוכנית תגדל אוכלוסיית העיר, ותוספות הבנייה ייעשו באמצעות ציפוף העיר הקיימת והתרחבות צפונה.

 

בני ברק היא העיר הצפופה ביותר בישראל, וקצב גידול האוכלוסיה שלה גבוה מזה של ערים רבות בישראל. תכנית המתאר החדשה מגדירה את פיתוח העיר לעשורים הקרובים, עם יעד להגדלה של אוכלוסיית העיר. העירייה מתכננת לעשות זאת באמצעות ציפוף העיר הקיימת תוך התחשבות במגבלות הבניה של עד 6 קומות וחצי, וכן באמצעות התרחבות העיר צפונה לשטחים המגיעים עד לנחל הירקון. בנוסף, התוכנית שמה דגש על נושא התחבורה, ובפרט על תחבורה ציבורית, ששיעור השימוש בה בעיר גבוה יחסית.


הקושי העיקרי של בני ברק הוא מאזן השטחים הפתוחים בעיר. מאחר והעיר כה צפופה, אין מספיק שטחים ציבוריים פתוחים ובנויים לתושבי בעיר. למעשה, העיר נמצאת ב"גירעון" של מאות דונמים של שטחים לצורכי ציבור. התכנית מנסה לצמצם את הפערים באמצעות תהליכי התחדשות עירונית שישאירו שטחים פתוחים, אך החשש הגדול הוא שהשטחים הציבוריים הפתוחים – ובהם אתרי טבע עירוני (בעיר נערך סקר טבע עירוני בשנה האחרונה ומופו כעשרים אתרים) – יאבדו לתנופת הבינוי והצורך במוסדות חינוך בנויים. בבני ברק קיימים מחשופי וגבעות כורכר, שרידים של בית גידול שהולך ונכחד, וכן בתי גידול לחים באזור הירקון.
בנוסף, יש חשש מהצבה של גנרטורים לשבתות וחגים בשטחי הציבור ואתרי טבע, וכן היעדר התייחסות מספקת לשבילי אופניים בעיר.

 

תוכנית המתאר צפויה להיות מופקדת להתנגדויות בחודשים הקרובים, וזה הזמן להעמיק בה.