חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

נפרדים מבני השירות של החברה להגנת הטבע

29/06/2017

 

 

 

כבר 13 שנים שהחברה להגנת הטבע בירושלים מכשירה בני שרות למלווי גינות קהילתיות אשר מהווים את הליבה של הפעילות הקהילתית במרחב. בני השירות של החברה להגנת הטבע מלווים במסירות רבה את תושבי השכונות ברחבי ירושלים אשר פועלים רבות למען החיבור לקרקע ולטבע בעיר.  

השנה זכינו לעבוד עם 9 בני שירות מקסימים, חדורי מוטיבציה ורצון לתרום, לקיים וליצור. כל אחד מהם בדרכו המיוחדת תרם לשגשוג הפעילות בשנה זו והם מהווים דוגמה של מנהיגות צעירה ונותנים השראה לבאים אחריהם. 

 

במהלך השנה בני השירות שלנו ליוו גינות בשיכוני תלפיות, קטמונים, עיר גנים, ארמון הנציב, שכונת בית ישראל ובית הכרם, שם יצרו פעילויות ופרויקטים מרשימים ביותר.   

 

נהנינו מתרומתן של נעמה שור ופז ויסמונסקי, אשר בנחישות ובחריצות ליוו את הפעילות בגינות של שיכוני תלפיות, גינות שכיום פורחות בין בנייני השיכונים ומזמינות אליהן גם את התושבים הוותיקים של השכונה וגם את הדיירים של האזורים המתחדשים. הגינה תורמת לא רק לבני האדם שבסביבה, אלא מחזקת את המערכת האקולוגית באזור ומחזירה לסביבה עירונית מבונה את ציוץ הציפורים.  

 

 

 בנוסף, נעמה יחד עם נועם אדלר, ריכזה פרויקט שנקרא "רחובות בפוקוס" בקטמון ח' וקטמון ט'. הפרויקט התמקד בפיסת אדמה מוזנחת, אבל בזכות הנוכחות והעבודה הקשה של שתי בנות השירות יחד עם תושבי המקום, במהרה הפך המקום לגינה שמורה ומטופחת. התהליך שעברו התושבים תוך כדי העבודה עם מלוות הגינות, הביא לשינוי תודעתי ולהתפתחות של תפיסה סביבתית ומקיימת יותר. משימוש בכוסות חד פעמיות ושקיות זבל שנזרקות מהחלון, תושבי האזור אימצו את השטח והחלו לטפח אותו ולשמור עליו.  

 

בגינה הבין דורית, פז יחד עם דרור ריכטר ברון, התמקדו בעבודה עם ילדי השכונה וניתבו אותם לפעילות סביבתית בגינה. בנוסף דרור ואיתי קרן עבדו יחדיו בגינה קהילתית ותיקה ברחוב אדם שבשכונת ארמון הנציב. שם הם קידמו שימוש בקומפוסט ותרמו לבניית תשתיות בגינה.   

 

ב'פנינת הנורית' – גינה קהילתית צעירה בעיר גנים כליל כהן ואופק בן דוד היו חלק מפרויקט עירוני שנקרא 'פלייס מאקינג' אשר מטרתו ליצור מרחב קהילתי בשכונות העיר ירושלים. במסגרת הפעילות תושבי השכונה, בעזרתן של בנות השירות בנו פרגולה אשר מהווה כיום נקודת מפגש שכונתית. 

 

בשכונת בית הכרם, רותם מאיס יחד עם אופק, עמלו בהתלהבות רבה על התחדשות של גן השחר הוותיק. בזכות העבודה המצוינת של השניים חזר הגן להיות תשתית לפעילות בשכונה. 

 בנוסף אופק ליוותה את קבוצת ילדי שכונת קטמון הישנה אשר לא מוותרים על יום עבודה בגינת ברוריה, ואילו בגינת אור בזמנהוף אופק עבדה יחד עם ותיקי השכונה על טיפוח המקום. 

 

ובואו לא נישכח את התרומה של כולם כולל איתמר יוספי בגידול הצמחים לכל ה-70 גינות קהילתיות בעיר בעבודה רציפה בחממה הקהילתית בחצר מוזאון הטבע.  

 

אופק שאותה כבר הזכרנו, למעשה שירתה כבת שירות לאומי של החברה להגנת הטבע. הלב הרחב יחד עם חריצות, חוכמה ונכונות הפכו את אופק לנכס סביבתי. תרומתה של אופק מורגשת בתחומים רבים בעיר ובמיוחד בעבודתה במינהל קהילתי 'לב העיר' שם היא ריכזה פרויקט קיימות בתמיכת אגף חברה של עיריית ירושלים, ובתמיכה ב'מהפח ירוק' - מיזם הקומפוסט בירושלים. 

 

אנו רוצים להודות מקרב לב לכל מי שליווה את בני השירות לאורך השנה. בלעדיכם כל זה לא היה קורה.  

 

אז כל מה שנשאר כעת זה להודות לכל הקומונה הנהדרת על התרומה המשמעותית לעיר ולפעילות החברה להגנת הטבע.  

 

תמשיכו בדרככם המופלאה.  

 

באהבה ותודה עמוקה, אמנדה וצוות קהילת ירושלים 

 

   
   

צילום: אמנדה לינד