חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

טיפים לגינה מקיימת

כיצד נהפוך את הגינה הקהילתית שלנו לגינה סביבתית?
אגרונומית: נעמה לב
אנחנו שואפים להפוך את הגינה הקהילתית שלנו לגינה מקיימת. גינה מקיימת המשרתת את צרכי הקהילה עכשיו תוך מחשבה תמידית על יום המחר והדורות הבאים. גינה אשר מתקיימים בה יחסי גומלין חיוביים בין הסביבה לאדם וצרכי האדם בגינה נתפסים בראיה כוללת כחלק מהסביבה. גינה כזו תשרת באופן המירבי והמיטבי את צרכי הקהילה המקימה אותה ותפגע באופן מזערי בסביבה.
לנו חברי הקהילה תפקיד מרכזי בייצר ושימור שיווי משקל מאוזן ונכון בגינה בין כל מרכיביה: הצמחים, האדמה, הקומפוסט, החיידקים שוכני הקרקע, בעלי החיים וכמובן אנחנו.

גינה קהילתית בלוד


גינה חיפאית. צילום: חן קרסניצקי

   

הטיפים שלנו:

1. תכנון נכון בהתאם לתנאים הקיימים: בדרך הלוקחת בחשבון את הסביבה, נסקור את שטח הגינה המיועד על מרכיביו (אקלים, שיפועים בשטח, ניקוז המים ועוד).
2. השבחת קרקע: העשרתה בקומפוסט, שתילת צמחים מועילים, עיבוד וחיפוי הקרקע. כל הצעדים לשימור הקרקע וטיפוחה לאורך זמן.
3. ניהול נכון של משק המים: במדינה בה המים הם משאב יקר, ישנה חשיבות ממדרגה ראשונה להשתמש במערכת השקייה אוטומאטית, שתענה על צרכיי הגינה מחד ותחסוך במים מאידך.  
4. בחירת צמחים לגינה הקהילתית: ביחרו בצמחים שיתאימו לאקלים באיזור ולקרקע.  השתמשו בגינה במגוון צורות של צמחים כדי להעשיר את המערכת האקולוגית.
5. שימוש במשאבים: השתמשו במשאבים מקומיים לבניית הגינה (ענפים גזומים, פסולת בניין, רהיטים עזובים ועוד). דאגו לנצל את כל המשאבים בידיכם ולא לזרוק כלום, תתפלאו לדעת שלכל דבר יהיה שימוש בזמן זה או אחר.
6. קומפוסט: מהמרכיבים החשובים בגינה. הקומפוסט מעלה את אחוז החומר האורגני בקרקע, ובכך הוא מזין אותה ביסודות הנחוצים, בסביבת חיים נוחה לצמחים ובעוד מספר לא מבוטל של מעלות לגינה הקהילתית וכמובן לסביבה.
7. הגנה על מערכת ביולוגית ומשיכת בעלי חיים לגינה: ככל שהגינה תהיה עשירה יותר בצמחים ובבעלי חיים, כך המערכת האקולוגית תהיה בריאה יותר. הגינה כאמצעי לשמירה וטיפוח המגוון הביולוגי.
8. הימנעו ממינים פולשים: עשו ככל יכולתכם לשמירת הגינה נקייה ממינים פולשים. אלו הם צמחים, בע"ח ופטריות שאינם חלק מהטבע באיזור, ובכך משפיעים לרעה על המערכת האקולוגית.
9. גינה ללא רעלים: יש להעדיף שיטות הדברה ידידותיות לסביבה (להוציא מקרי קיצון), כגון הדברה ביולוגית.  
10. הגינה הקהילתית כבית מדרש לחינוך לקיימות ולסביבה: סביב גינה אחת יכולה לצמוח קהילה שלמה שפועלת יחדיו למען הדגמת אורח חיים מקיים.

 

רוצים לשמוע עוד על כל אחד מהטיפים? כל מה שתרצו לדעת כבר כאן>>