חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

10 שלבים הקמת גינה קהילתית

כיצד מקימים גינה קהילתית בעשרה שלבים ?
לפניכם הסבר קצר, על רגל אחת, מהם השלבים החשובים בהקמת גינה קהילתית מוצלחת.
אין דרך אחת להקמת גינה קהילתית אבל הניסיון שצברנו בחברה להגנת הטבע ושנים של עבודה בשטח מילאו את ארגז הכלים שלנו בהמלצות ומידע שנשמח לחלוק איתכם!

שלב 1 – יש לי חלום
השלב המשמעותי ביותר הוא להחליט שרוצים להקים גינה קהילתית ובאמת להתחיל לפעול, ליזום. היוזמים הם אתם: תושבים בשכונה, עובדים קהילתיים, קבוצת חברים, עובדים במרכזים קהילתיים ועוד.  

 
שלב 2 – מי מצטרף?
מחפשים שותפים לגיבוש קבוצה ראשונית, שתהיה עמוד התווך של הגינה. הקבוצה הראשונית, הגרעינית צריכה להיות מחויבת להקדיש זמן שבועי לגיוס והקמת הגינה. הקשרים בין האנשים בקבוצה חשובים לעבודה ופעולה משותפת. לעיתים יוכלו גורמים כמו העירייה או משרד הרווחה לסייע באופן מקצועי לבנייה וגיבוש הקבוצה.

שלב 3 – זה השטח שלי
גינות קהילתיות ממוקמות בשטחים ציבוריים, שטחים פרטיים של בניינים שטחי מוסדות שונים ועוד. איתור שטח יכול להתבצע בשתי דרכים.
בראשונה, התושבים מאתרים שטח פוטנציאלי בשכונה ופונים למחלקות התכנון ברשות על מנת לברר את יעוד הקרקע. הדרך השנייה היא פנייה לרשויות התכנון העירוניות ואיתור קרקע משותפת. דרך זו קיימת רק ברשויות אשר פועלות לקידום תחום הגינון הקהילתי.

 

 

שלב 4 – דמוקרטיה בגינה
חברי הקבוצה מחליטים יחדיו מה הצרכים שלהם בגינה וכן כיצד זה יתבטא בחזות הגינה. מפגש קהילתי משותף, מקום להעצמה אישית, טיפוח שטח מוזנח ועוד. בהתאם לצרכים מתכננים את חזות הגינה: ערוגות ירק, צמחי תבלין, בוסתן עצים, פינת ישיבה מוצלת, פרחים, אמבט לציפורים, מקום למדורה ועוד. בסוף שלב זה כדאי לשרטט (אפילו ידנית) את תוכנית הגינה ומפרט כללי של הציוד הנדרש. רצוי בשלב זה להעזר באיש מקצועי כמו רכז גינות אזורי אם יש, או אדריכל נוף שעוסק בתחום.


שלב 5 - חלום מתחיל להפוך למציאות
זה הזמן לגייס משאבים: על מנת למצוא שותפים ולגייס משאבים יש תחילה לערוך סקר שכונתי ולהבין מי הגופים והדמויות הפועלים בשכונה. מתנ"ס, בית ספר, עובדים קהילתיים גופים וארגונים ולרתום את מי שצריך.
מה אתם צריכים?
משאבים אנושיים - זהו המשאב החשוב ביותר להצלחת הגינה. בתחילה, שמירה וגיבוש של חברי הגרעין וחלוקה לתפקידים כמו קשר עם הרשות, גזברות, אחראי רכש וכדו'. בהמשך, גיוס פעילים נוספים והרחבת המעגלים של הפעילים בגינה. זאת על ידי פרסום והצלחה.
משאבים ראשוניים להקמה - להקמת הגינה דרושים משאבים ראשוניים חד פעמים כמו כלי עבודה, מחסן, מחשב השקיה וציוד השקיה. סיוע כספי לאלה ניתן לגייס את הרשות, קול קוראים של המשרד להגנת הסביבה או תרומה חד פעמית מקרן.
משאבים מתכלים מתחדשים - לתחזוקת הגינה נדרשים באופן שוטף, שתילים, זרעים, קומפוסט ועוד. בהתחלה יש צורך ברכישת משאבים כאלה או במציאת תרומות ממשתלות. השאיפה היא להגיע למצב בו הגינה מייצרת לעצמה דשן וזרעים ומגייסת כספים מאירועים ומכירות לתושבי השכונה. ללא ספק נדרש זמן רב עד שגינה קהילתית תגיע לשם.
משאב אחרון - מים להשקיה - כמובן שהגינה חייבת מים. אספקת המים לגינה תלויה במקרים רבים בהגדרת השטח. במידה והשטח צמוד למרכז מפעיל כמו מתנ"ס או בית אבות כמובן שאין בעייה. במידה והשטח הוא שצ"פ (שטח ציבורי פתוח ) יתכן והרשות תסכים לממן את הגינה כמו כל גינה ציבורית אחרת, במידה ומדובר בשפ"פ (שטח פרטי פתוח) כנראה וההוצאות יהיו על ועדי הבתים והתושבים.

 

שלב 6 – חג הקמת הגינה
כמה שיותר ידיים עובדות יעזרו לכם בשלבי ההקמה הראשונים של הגינה הקהילתית. כדאי לתאם יום או מספר ימים מרוכזים בהם תתבצע ההקמה ולנסות לגייס כמה שיותר אנשים לימים אלה, אפילו אם מדובר בהתנדבות חד פעמית של קבוצת חיילים, סטודנטים וכדו'. אירוע השתילה הראשון בגינה יכול להפוך בקלות ליום חג בגינה ובקהילה, רצוי בהחלט להזמין אליו את תושבי השכונה ולהכין כיבוד.


שלב 7 – לעבודה
יש לבחור יום עבודה קבוע אחת לשבוע-שבועיים המתאים למרבית התושבים. יום זה יהווה יום בו יהיה מפגש קהילתי ועבודה משותפת בגינה. רצוי להתאים את היום הנוח ביותר לקבוצה הגרעינית המקימה של הגינה. ככל שהקהילה סביב הגינה תתרחב - ניתן להוסיף ימי פעילות.

 

שלב 8 - תנו לגינות לחיות

הגינה כבר כאן ועכשיו ההתמדה והעשייה תופסים מקום מרכזי. הקמת גינה קהילתית היא תהליך שיש בו הרבה מאוד למידה עצמית, ניסוי ותהייה. עם זאת, חשוב לקבל בתחילת הדרך הכשרה ראשונית וליווי מגורם מקצועי. אחד הדברים החשובים בהצלחת הגינה הוא חוויית ההצלחה שאליה ירצו התושבים להתחבר.

שלב 9 - מתחברים בלי גינונים מיותרים
כדי לתחזק את הגינה בצעדיה הראשונים ולחזק את החיבור בקבוצת הפעילים, מומלץ מאוד לערוך סדנת גינון לכל חברי הקבוצה ולמצוא גנן, אגרונום או חקלאי שיוכלו לחלוק מידיעותיהם וניסיונם עם שאר החברים. חשוב גם לעיין בספרים ובמקורות מידע. שפע של מידע נמצא באינטרנט ובפורומים שונים.
וכמובן - ליהנות ביחד ולשלב בעבודה ארוחות משותפות, שיחות, פעילות מיוחדת ועוד.

שלב 10 – עם הפנים אל העתיד
כדאי מאוד לייצר תכנית עבודה שנתית לפיה יפעלו המתנדבים בגינה. התכנית תבנה על ידי הפעילים והמתנדבים בגינה ותאפשר תכנון לטווח ארוך ויצירת חזון לגינה הקהילתית. תכנית כזו כוללת עבודה גינונית על פי עונו השנה, אירועים וחגים שיתקיימו בגינה וכן יכולה לכלול תכנים לגיוס משאבים ופרויקטים מיוחדים בגינה.