חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

מה זה בכלל מגוון ביולוגי? מהם שירותי המערכת?


המגוון הביולוגי מספק את שירותי המערכת האקולוגית,  החיוניים לקיום האדם, בריאותו ורווחתו. השירותים האלו מוענקים לנו חינם על ידי המערכות האקולוגיות, ואנו מבינים שאנו תלויים בהם רק כשהשירות נפגע או נעלם.

כמה מאיתנו זוכרים להוקיר תודה לדבורה המאביקה את פרחי העגבניות וגורמת להם להבשיל לפרי? ולעטלף הטורף את העשים המכרסמים את עלי העגבניה? בעלי החיים בפעילותם מאפשרים לנו מזון בריא יותר וזול יותר על המדף במכולת.


המגוון הביולוגי הוא כלל המערכות האקולוגיות בכדור הארץ, על שפע המינים שבהם ויחסי הגומלין המורכבים בינם לבין עצמם ובינם לבין הסביבה. מגוון זה של מינים ותפקודים מספק לנו, בני האדם,  שירותים רבי ערך, שבלעדיהם איננו יכולים להתקיים. שירותים אלה – המכונים "שירותי המערכת האקולוגית", חיוניים לבריאות האדם, לכלכלה, ולרווחה.
חלק מהשירותים מתפקדים ומוערכים ברמה הגלובלית, כמו סילוק פחמן דו חמצני וייצור חמצן על ידי צמחים – שירות החיוני לצורך יכולתנו לנשום ולהתקיים באקלים המתאים לנו. ואנו תלויים בשירות זה! חלק מהשירותים מתפקדים ברמה המקומית – כמו שירות של אספקת דגה, ושירות של עצירת סחף (שימור קרקע) – המשפיעים על אוכלוסיה מקומית מוגדרת.

מרבית השירותים אינם נתפסים על ידינו ככאלה, פשוט מכיוון שהם מוענקים לנו חינם על ידי המערכות האקולוגיות. בדרך כלל, אנו שמים לב לשירות ולתלות שלנו בהם, רק כששירות זה נפגע או נעלם – ואז אנו נדרשים לשלם עבורו או למצוא לו תחליפים – חומרי הדברה במקום אויבים טבעיים של מזיקי חקלאות, דשן במקום חומרי הזנה בקרקע, מים מינרלים מבקבוק במקום מים באיכות ירודה מהבאר המקומית וכו'.

על מנת להבין את התלות שלנו בשירותים האקולוגיים, ניקח לדוגמא שדה עגבניות – רגע לפני שהן נקטפות ומגיעות אל מדף החנות, ונכיר חלק משירותי המערכת האקולוגית המאפשרים תהליך זה:
* מקורה של העגבניה בזן בר, שבויית לחקלאות. יתכן אף שהעגבניה עברה השבחה גנטית כך שגנים שהינם עמידים למזיקים ולחום שובטו מזן הבר של העגבניה אל הזן המבוית, על מנת להגדיל את היבול ולאפשר גידול בתנאים שונים. זהו שירות של "משאבים גנטיים" המסופק על ידי המערכת האקולוגית, אשר יצרה תנאים במהלך מיליוני שנות אבולוציה להתפתחות של העגבניה.
* השדה מושקה במים שהגיעו מהטבע וטוהרו ע"י המערכת האקולוגית – אם ע"י המערכת הטבעית (המים אשר מחלחלים לקרקע/ זורמים בנחל ומתנקים) ואם ע"י מערכת מלאכותית (טיהור שפכים בעזרת חיידקים ופילטר חול טבעי בשפד"ן).

* העגבניה גדלה בזכות חומרי הזנה משירות של "מחזור חומרים" – אורגניזמים המאפשרים לחומרים שאינם זמינים כימית (כמו חנקן מהאוויר) להפוך לחומר שהצמח יכול לנצל.
*
השדה אינו מוצף בסחף מההרים סביבו בזכות שירות של "עצירת סחף" (שימור קרקע) בהרים שמעל השדה.
* פרחי העגבניה מואבקים על ידי בעלי חיים כשירות "האבקה", והעלים שלהם מוגנים ממזיקים ע"י בעלי חיים הטורפים את מזיקי העגבניה ביעילות רבה, כשירות "בקרת מזיקים".

על מנת להתרשם מהערך האדיר של שירותי המערכת האקולוגית לאדם, ניתן להתבונן על מס' שירותים פרטניים ולבחון אותם:
משאבים גנטיים- 78% מתרופות המרשם הנפוצות ביותר בארה"ב מבוססות על חומרי טבע - שוק של 40 מיליארד דולר בשנה בעולם המערבי.
בקרת מזיקים– מושבה של כ 150 עטלפי חרקים משמידה 1.3 מליון חרקים מזיקי חקלאות בשנה. מתוך 200 מיליארד דולר - הערך המוערך של הדברת מזיקים ע"י המערכות הטבעיות בשנה בארה"ב – כ20 מיליארד דולר הוא הערך המסופק על ידי עטלפים! )
סילוק פחמן דו חמצני מהאטמוספרה– במסגרת שירות ויסות האקלים, מערכות טבעיות אחראיות לקיבוע פחמן דו חמצני, בכמות השווה ל70% מכמותו באטמוספרה! שמירה על מערכות אקולוגיות מתפקדות יכולה להיות מקבילה להקמת שדות אנרגיה סולארית ולתוכניות צמצום פליטות על פי מחויבות ישראל בועידת קופנהגן.
מחזור חומרים: מרבית הגידולים החקלאיים מתבססים כמעט בלעדית על חומרי הזנה מהטבע (חנקן, זרחן, מינרלים שונים וכו'), הממוחזרים בעזרת המגוון הביולוגי לצורות כימיות הניתנות לניצול על ידי הצמחים. שווי החנקן המסופק לחקלאות ע"י חיידקים קושרי חנקן מוערך ב50 מיליארד דולר.
תיירות - במדינות רבות המגוון הביולוגי הוא מקור המשיכה העיקרי לתיירים. לדוגמא, קינון של העוף הדורס שלך בסקוטלנד, הוסיף לכלכלת אזור הקינון 7 מליון $ לשנה מתיירי טבע וצפרות. – כמובן שגם אצלנו בישראל אתרים כמו עמק החולה, אילת ורבים נוספים מהווים מוקד משיכה בזכות המגוון הביולוגי.
תעשיית העץ – תעשיה המבוססת על אספקת עץ מיערות – בשווי 400 מיליארד דולר בשנה.

   
  רשימת שירותי המערכת האקולוגית