חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

חילופי עונות בואדיות

14/03/2012
הקומונרים של "מכבי צעיר" בשיקום ואדי לוט

מי הגשמים שיורדים בעיר - לאן הם זורמים?

חלקם נשטפים למערכת הניקוז העירונית. חלקם זורמים ישר אל הים. אבל טיפות גשם ברות מזל זורמות במורד הכבישים, הרחובות והחצרות וממשיכות הלאה, אל הוואדיות של חיפה. אחרות מחלחלות באדמה ויוצאות מחדש במעיינות שבוואדיות, כמו מעיין התאנה בוואדי אחוזה, עין שיח בוואדי שיח ואחרים.

מתחת לעיר ובין שכונות הרכס מתקיים לו עולם טבעי ועשיר, כמעט פראי. נחלים זורמים, בעלי חיים, והפריחה של סוף החורף ותחילת אביב שמציפה בריח משכר ומראה משובב נפש את היורד לוואדי.

אנו ממשיכים לפעול על מנת להגן על שטחי הטבע של העיר, ולשקם אותם ממפגעים. למרבה הצער, מי-גשמים הם לא הדבר היחיד שזרם בוואדיות בחורף הזה - היינו עדים למספר גדול יחסית של פריצות ביוב, שמקורן במערכת מיושנת שדורשת תיקון. אנו נאלצים להיאבק מול קבלני בניין שמתייחסים לוואדיות כפחי זבל (בחודשיים האחרונים התמודדנו עם שפוכת בניין מרחוב גרינבוים לוואדי עובדיה, ומרחוב בת-חן לוואדי רמז). הפתגם אומר "אבן שטיפש אחד זרק לבאר, גם מאה חכמים לא יצליחו להוציא". על אחת כמה וכמה כשמדובר על שפוכת בניין של אלפי אבנים.

אנו מרחיבים ומגבירים את שיתופי הפעולה, ושמחים לראות קהלים נוספים שאכפת להם ומתנדבים בשמירה על הוואדיות. בחודשיים האחרונים פעלנו בוואדיות עם בית הספר שיפמן מטירת הכרמל (בתמונות למטה), אולפנת צביה, תנועת הנוער "מכבי צעיר", סטודנטים מתנדבים מאוניברסיטת חיפה, חוגי סיור קק"ל ונאמני הנחלים רמז-זיו.

אלכסנדר אייל,
רכז פעילות ציבור בואדיות,
קהילת חיפה של החברה להגנת הטבע.