חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

סקר תשתיות טבע עירוני בחיפה יוצא לדרך

14/03/2012

מהו סקר תשתיות טבע ולמה הוא טוב?

שטחי טבע מופיעים בערים במספר צורות: כחלק ממרקם טבעי משמעותי (כמו נחל הקישון הזורם בתחום העירוני של חיפה), כמופע טבע הכלוא בין שכונות (ואדיות חיפה ללא ספק מיוצגים בקטגוריה זו) וכמופעים נקודיים (למשל, גן מיוחד). אזורים אלה נמצאים במצוקה עקב תוכניות הפיתוח העירוניות. ההשלכות נוגעות לחיי כולנו, החל מסוגיות של מגוון ביולוגי זמין, דרך נגישות לטבע, ניקוז והצפות ועוד.

על מנת לאפשר פיתוח המתחשב במופעי הטבע מתוך הכרה בחשיבותם לבני האדם החיים בעיר, החברה להגנת הטבע יחד עם המשרד להגנת הסביבה ובשיתוף עיריית חיפה, פועלים למפות את תשתיות הטבע בעיר. המטרה היא ליצור בסיס נתונים מהימן שיסייע בקבלת החלטות עתידיות בתכנון ובתפעול שטחים בעיר ובשימוש מושכל בטבע העירוני למטרות חינוך, פנאי ורווחה. סקר מלא התקיים עד היום בירושלים ובמספר ערים מצומצם נוסף בארץ.

במהלך הסקר בוחנים את צורות היסוד בשטח: מהי תכסית הקרקע? מהם צורות הצומח האופייניות? מהן נקודות התצפית הטובות ביותר? מה קורה בלילה? מהם המפגעים הבולטים? נבחנים ריכוזי פריחה, סקר זוחלים, יונקים, וציפורים, ומסומנות תשתיות ציבוריות שעוברות באזורים הנסקרים, ועוד.

במקביל אנחנו פועלים למיפוי הנתונים התכנוניים הרלוונטיים. מהם ייעודי הקרקע החלים על שטח האתר? מה מתוכנן בו? למי הוא שייך? נתונים תכנוניים אלה ייסייעו בהמשך לגיבוש מדיניות הנוגעת לשטחים הפתוחים בעיר.

מי העוסקים במלאכה?

הסקר האקולוגי מתקיים על ידי אנשי יחידת הסקרים של הטבע העירוני בחברה להגנת הטבע ועל הסקר התכנוני מופקדת המתכננת הסביבתית שלנו, מורן אביב. עובדת איתה גם הילה, סטודנטית לגאוגרפיה מאוניברסיטת חיפה המתלמדת בקהילת חיפה.

רוצים לעזור?

יש לכם מידע על מקבץ פריחה מדהים? מכירים עץ עתיק או מרשים? בעלי חיים? אנו זקוקים למידע שמגובה בצילום (או זיהוי מדויק של הצומח/בעל החיים) ונקודת ציון של התצפית. כמו כן, נשמח לעזרת אנשים עם השכלה בידיעת טבע שמוכנים "לאמץ וואדי" ולדווח לנו על הנעשה בו. אתם מוזמנים לפנות לאלכסנדר אייל, רכז הפעילות הציבורית שלנו בואדיות, עם מידע מסוג זה ואנו נעביר אותו אל אנשי הסקר.