חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

כי כל עלייה היא גם ירידה

בעת האחרונה מתעוררת בעולם מהפכה תפיסתית אודות אופיו של אורח חיינו. תנועה זו קוראת לאדם המערבי לנטוש את חברו הטוב ביותר, המכונית, ולהשתמש באמצעי תחבורה אלטרנטיביים הידועים כ"מקיימים". משמעות הדבר היא שכלי רכב אלה מאפשרים את קיום חיי בני דורותינו, לצד התחשבות בדורות הבאים. אנו מכירים את אמצעים אלה אך נוטים להימנע משימוש בהם. מדובר באוטובוסים ובאמצעי הנעת המונים אחרים, וכמובן, באופניים.

מאחר וכבר למדנו לפנות מקום לאוטובוסים בחיינו, אתרכז באופניים אשר להם יתרונות רבים. ממזעור היקף פקקי התנועה ועד צמצום מצוקת החנייה, האופניים הוכיחו את עצמם כבר מזמן בערי אירופה וכך תרמו לאיכות החיים שם. בנוסף, האופניים אינם פולטים גזים רעילים לאוויר וכך מצמצמים את זיהומו, גם הוא פוקד את עירנו עשרים וארבע שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע, לא פחות. הודות להם, בערים רבות ברחבי העולם נחסך מותם של כמות אדירה לאין שיעור של בני אדם.

 

היתרונות עוד רבים ולא אפרט את כולם בהזדמנות זו, בייחוד מאחר ואני כבר לא צריך לשכנע את מקבלי ההחלטות של מדינתנו. הם, כמו עיריות רבות ברחבי ישראל, מכירים בחשיבות האופניים. כמו לדוגמא שר התחבורה, ח"כ ישראל כ"ץ, שהצהיר לאחרונה (ואני מצטט): "חשיבות השימוש באופניים בתווך העירוני הינה רבה ותורמת לצמצום הגודש בכבישים, להגברת איכות האוויר ולמניעת תאונות דרכים. על-כן הונחו אנשי משרד התחבורה והבטיחות בדרכים לבצע מספר פעולות למתן אפשרות להעלאת אופניים על כלי התחבורה הציבורית במטרה להמשיך ולעודד את השימוש בהם."

 

בעניין האוטובוסים הוסיף: "הנחיתי את אגף תחבורה ציבורית במשרדי לפעול למציאת פתרון טכני הולם להעלאת אופניים לא מקופלים לאוטובוסים עירוניים על-ידי מתקן פנימי/חיצוני שיותקן באוטובוסים." השר התייחס כמובן גם לעיר חיפה בכבודה ובעצמה ואמר: "משרדי מקדם פיתוח רשת שבילי אופניים בכל ערי מטרופולין חיפה והקריות כך שניתן יהיה לשלב נסיעה במטרונית ונסיעה באופניים. [...] הנחיתי את אגף תחבורה ציבורית לבחון את האפשרות של העלאת אופניים לא מקופלים למערכת הסעת המונים שתופעל בחיפה [המטרונית.]"

 

משרד התחבורה מכיר בחשיבות האופניים. גם תל-אביב וערי גוש דן מכירות בכך, ואיתן עוד ערים רבות. הגיע הזמן שגם חיפה תכיר בכך. אני קורא לעיריית חיפה לקדם את תחבורת האופניים בחיפה בכלל, ובפרט להנחות את החברה העירונית שברשותה, "יפה נוף," למצוא פתרון טכני הולם להעלאת אופניים לא מקופלים למטרונית, טרם ייוצרו קרונותיה ויהיה מאוחר מדי.

 

לפרטים נוספים על פעילות למען האופניים בחיפה והקריות:

עמרי שפר – 0509132325

haifa@bike.org.il

haifa.bike.org.il