חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

הצגת תוכנית המתאר של חיפה

תוכנית המתאר של חיפה מתקדמת בימים אלה לקראת הפקדה. משמעות הדבר היא קבלת החלטות היסטוריות שישפיעו על תוכניות הפיתוח העירוני בעשרות השנים הבאות. אך עבודת התכנון מתנהלת הרחק מעין הציבור.
הגדל
החברה להגנת הטבע הייתה שותפה בתהליך גיבוש המתווה של תוכנית המתאר וחלקן של ההערות שהועברו למתכננים הוטמע, בין אם באופן מלא ובין אם באופן חלקי. מצב בו עיר מתנהלת בשנת 2010 עם תוכנית מאושרת מתקופת המנדט אינו נכון. על כן, אנו, בחברה להגנת הטבע חושבים כי קידומה של תוכנית המתאר העירונית של חיפה הוא ראשון בחשיבותו. באין תוכנית מתאר רלוונטית גוברת תופעת אישורי הלגליזציה  ושימושים חורגים (אישורים רטרואקטיביים על פעולות שהתכנון לא הספיק להדביק את המציאות).
עם תחילת עבודות התכנון נשלחה אגרת לתושב אולם רק קרוב ל 3000 תושבים ענו עליה וציינו את רצונם לגבי פיתוח העיר. נתונים אלה שוקללו ונותחו ונלקחו בחשבון בעריכת התוכנית. מתוך הנתונים עולה כי חיפה כעיר ירוקה היא המטרה הראשונה בסדר העדיפויות כפי שדרגו התושבים. עם זאת ניתן לומר כי מעטים התושבים  בעיר שאכן הביעו עניין אקטיבי  (קרי ענו על האגרת במידה וקבלו אותה) בנושא שישפיע על חייהם וחיי ילדיהם.
לאור ההתפתחות בקידום תוכנית המתאר ביקשנו ממהנדס העיר להיפגש עמנו ועם תושבים ולהציג את התוכנית.
המפגש התקיים ב  10 לאוקטובר בבית הלל שבמרכז הכרמל.  למפגש עם מהנדס העיר, אדר' אריאל ווטרמן ועורך תוכנית המתאר של חיפה, אדר' יצחק פרוינד,  הגיעו תושבים משכונות שונות ומגילאים שונים, המפגש היה משמעותי וניכר רצון טוב של האורחים לענות לשאלות.
אדר' פרוינד הציג את התוכנית במשך כשעה לפי קטגוריות של מתחמים להתערבות (מתחמים בהם מושם דגש על שינוי בתקווה שזה יגרום למעגלי שינוי מתרחבים), תחבורה, בניה לגובה, שטחים פתוחים , מתחמים לשימור ועוד.
התושבים שאלו שאלות שנגעו לשכונות כמו חליסה וואדי ניסנאס,  הצעירים שאלו על מוקדי פעילות לנוער ועוד.
ווטרמן ופרוינד ענו במשך כשעה לשאלות המשתתפים. לא כל השאלות נענו בפירוט ואנחנו מאמינים שיש מקום לדיונים נוספים במיקוד נושאי, למשל בנושאים שנוגעים יותר לאוכלוסייה הצעירה ולאוכלוסיית בני הנוער בעיר, הוצאת שימושים מחוץ לעיר- פעולה המגבירה את התלות של האדם ברכב הפרטי, פגיעה בשטחים הפתוחים העוטפים את העיר וכדומה.
ותודה לאורחים ולמשתתפים