חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

בוסתן כיאט - אתר יפהפה שכמעט ונעלם

בוסתן כיאט שוכן בקצהו התחתון של ואדי שיח. פיסת טבע יפהפיה זו עומדת מוזנחת והעירייה לא מצאה לנכון להקצות משאבים לשיקומה. קבוצת אזרחים מתארגנת כדי לשנות את המצב.
1/11/2010
הגדל

ואדי שיח, שבקצהו התחתון מצוי הבוסתן, הוא תא שטח בעל חשיבות גיאוגרפית והיסטורית ראשונות במעלה בחיפה. כמה מאות מטרים במעלה הואדי מהבוסתן מצויים שרידיה הארכיאולוגיים של הכנסייה שהקימו  במאה ה-13 ראשוני המתיישבים על הכרמל, נזירי המנזר הכרמליטי.
שני מעינות מצויים בואדי, העליון שבהם 'קדוש', ומימי התחתון הם שמשקים את בוסתן כיאט. הטיול במורד הואדי, אם כן, הוא מסלול הליכה של כשעה וחצי, במהלכם עובר המטייל ממרכזו הסואן של הכרמל אל הטבע הפראי והעשיר של הואדי, אל המפגש עם שורשיה הקדומים של העיר חיפה, ודרך שני המעיינות שהיו מושא ביקוריהם של עולי רגל במשך מאות שנים.  

בחלקו האחרון של המסע הרגלי נפרש לעיני המטייל הבוסתן עצמו כמעין נווה מדבר, גן נעלם של עצי פרי ותעלות מים, המספר את סיפורה של חיפה בימי המנדט כעיר ערבית משגשגת וקוסמופוליטית.
כיום עומד הבוסתן מוזנח ומתפורר, טרסות הבטון סדוקות ומתמוטטות בחלקן. עיריית חיפה, שבבעלותה נמצא הבוסתן בשלושים השנים האחרונות, טרם מצאה את המשאבים לתחזוקתו ושיקומו. ובשנה האחרונות פועלת להסדרת סוגיות הקשורות במקרקעין באתר.
בשנים  האחרונות,  התגבשה 'הקואליציה למען בוסתן כיאט'. קואליציה זו שמה לה למטרה לקדם את שימורו, שיקומו ותחזוקתו השוטפת של הבוסתן, תוך שיתוף הקהילות הסמוכות בפעילות תרבותית ואקולוגית. בקואליציה שותפים המועצה לשימור אתרים, שתי"ל, החברה להגנת הטבע, העמותה לקדמה חברתית-חיפה, מרכז המחקר למורשת הארכיטקטורה בישראל בטכניון, תושבי הסביבה, אדריכלים, היסטוריונים ואמנים.
המטרה העיקרית של קואליציה זו, היא פניה לראשות העיר חיפה בבקשה לגייס משאבים לאלתר למען שיקום ותחזוקה שוטפת של האתר. לצערנו, עדיין אין לעיריית חיפה את המשאבים המתאימים לטיפוח המקום, ולכן המקום בסכנת התפוררות בלתי הפיכה.  כיום פועלים במקום באופן לא סדיר בודדים, במטרה להפנות זרקור אל הבוסתן ולעורר מודעות ציבורית למצבו העגום.

יש מקום לקוות שגם המועצה לשימור אתרים תקצה תקציבים ובכוחות משותפים נפעל לשיקום האתר המיוחד הזה. החודש קיימנו סיור בשטח יחד עם בכירים באגף התפעול במסגרת עבודת הקואליציה למען הבוסתן. הפגישה הפורייה כמו גם קשרי עבודה טובים עם אנשי התכנון, מעודדים אותנו לחשוב כי יש תקומה לבוסתן ועוד בימינו.

לפרטים נוספים ניתן לפנות לאלה אלכסנדרי מנהלת החברה להגנת הטבע בחיפה ela@spni.org.il