חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

"ופתאום החשיכו השמיים"

3/12/2010

ופתאום החשיכו השמיים וענן כבד כיסה את העיר. ממרפסת ביתי ראיתי את הכרמל בוער.

רק לפני כחודש טיילו שם חוגי הסיור שלנו, בין השבילים של השטח המדהים הזה. והנה, עכשיו רק נכדיי יוכלו, אולי, להנות שוב מהדרו של הכרמל ומיופיו הפראי. נחל חיק, נחל גלים, הר שוקף. מקומות שהם השבילים שלנו, המקומות המיוחדים שלנו, מקומות שהפכו  במחי רשלנות וזלזול לזיכרון לדורות. תלמידי בתי הספר בעיר ומחוצה לה, המבלים בשטח טיולי גיבוש, ערבי כיתה, ימי הולדת. תנועות הנוער המקימות שם מחנות, זוגות מטיילים ומשפחות בסופי שבוע, רוכבי אופניים במסלולים הצרים, מחפשי שקט.  לכל אחד יש הכרמל שלו , עתיר חמוקים ופינות קסומות. כל אחד מאיתנו איבד בחנוכה הזה את הכרמל המיוחד שלו וכולנו יחד איבדנו פיסת טבע נדיר.


צל השריפה הגדולה על חיפה צילומים: גיא שחר

קשר מיוחד קיים בין חיפה והחיפאים ובין "ההר הירוק כל ימות השנה". קשר ובו תחושת בעלות ואחריות מחד, ומאידך תפישה של הטבע הזה, הזמין כל כך, כמובן מאליו. הנגישות המיוחדת של פארק הכרמל הופכת אותו לזמין לתושבי העיר גם בתחבורה ציבורית, ואל יקל הדבר בעינכם: זמינות של טבע במרחק קפיצה קצרצרה מהעיר אינו דבר נפוץ באזורנו.

זכינו, והכרמל הותיר סימנים גם בעירנו, שקמה בשטחו. ואדיות העיר, שריד להוד קדומים בראשיתי, מהווים מרחב טבע ייחודי בתוך העיר הצפופה, ומציעים הזדמנות לטבע בתוך העיר, מיידי עכשווי במרחק נגיעה. גם שטחים אלה מאוימים שוב ושוב על ידי האדם. פסולת בנייה, התפרצויות ביוב, עזובת מטיילים, הזנחה. את קסם הכרמל המצוי מתחת לחלון הבית שכחנו והוא כאן עכשיו.

ההר הירוק שחור עכשיו. יידרשו  שנות דור עד שנזכה לראותו שוב בתפארתו. חוזרת השריפה ומתרה בנו להשפיל מבטנו אל מול הטבע, לשמור עליו, כי לא מובן מאליו הוא וגדולה אחריותנו לקיומו. החברה להגנת הטבע בחיפה תמשיך לפעול לשמירת הכרמל והוואדיות בעיר למען תושבי העיר היום ובדורות הבאים.