חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

סיכום ישיבת מועצת העיר בתאריך 6.12.2011

10/12/2011

ישיבת המועצה בשיבתה כפורום הועדה לתכנון ובניה

הנושא הראשון שנדון היה הצעתו של ראש העיר לתיקון מדיניות ציר הרכס מוריה – חורב. אריאל וטרמן, מהנדס העיר, הציע תיקונים למדיניות ציר הרכס שמטרתם מניעת קונפליקטים והגדרת "מה מותר ומה אסור" בין שדרות מאפו לקרית ספר, בכל הקשור למרקם העדין שבין מגורים לבתי עסק. וטרמן הציע שמשדרות מאפו עד לקרית ספר יושלם רצף שבו תותר פעילות אורבנית תוססת, בכפוף לשימוע תב"ע. וטרמן הציג גם דילמה לגבי רחוב ליטניס: האם לאשר לבעל עסק מסוים הנחיות מחמירות למניעת פגיעה בדיירים או למטרת משרדים בלבד, או לא לאשר פעילות כלשהי פרט למגורים.

ראשון המגיבים היה שמואל גלבהרט (הירוקים של חיפה): גלבהרט טען שהעירייה בהתנהלותה נגררת אחרי המציאות בשטח במקום להובילה. לדבריו, בכל פעם שיש בעיה מציעים תיקון למדיניות הקיימת. עוד טען גלבהרט כי מסמך המדיניות נדון בועדה המחוזית ושם התקבלה המלצה להעבירו לשיתוף הציבור, אך ראש העיר התנגד בטוענה כי נבחר לחמש שנים והציבור נתן בו אמון. ראש העיר יהב הגיב על כך, אמר כי הוא זה שהמציא את שיתוף הציבור בחיפה, ונתן מספר דוגמאות לכך (בת גלים).

ירון חנן (הירוקים של חיפה) הוסיף על דברי עמיתו לסיעה. הוא הביא דוגמאות שממחישות את סבל התושבים במציאות שבה עסקי מזון צמודים לבתי מגורים: תופעות פוגעניות כגון הפרעה לתושבים, חניה כפולה וונדליזם. לדבריו, העירייה לא רוצה להיות חשופה לתביעות תושבים, ולכן בצעד זה היא גוררת רגליים בטיפול בקונפליקטים בין בעלי עסקים לתושבים.

יעקב בורבסקי (מהפך בחיפה) פתח בשאלה: האם כוחות השוק יכתיבו את אופי העיר? בורובסקי העריך שהציבור כנראה רוצה במרכז כרמל תוסס, עם מקומות בילוי, וזאת בניגוד לדעתו שלו. לדבריו, יש לגבש מנגנון פיצוי למי שנפגע מהפעילות בציר הכרמל. מסמך המדיניות אמנם אינו קדוש, אך בכדי לערוך שינוי יש צורך ברוב מיוחס כדי להגיע להסכמות. מבחינה הגדרת איזורי בילוי יש צורך בסימון של גבולות טבעיים כגון חורש או שדרת בתים וכדומה.

יניב בן שושן, חבר סיעתו, תמך ברעיון שיתוף הציבור והביע את דעתו שצריך לעודד אוכלוסיה צעירה לבלות באזור זה.

היאשם עבדו (חד"ש) ביקש שלא לעודד תרבות קלוקלת כדוגמת שתיה והשתכרות. לדעתו, אין בכך כל מסר או חזון. הדבר המומלץ לדבריו הוא ליזום פעילויות כמו תאטרון רחוב, בית אופרה וכדומה.

ראש העיר עצר כאן וביקש לחדד מסר: מסמך מדיניות אינו קדוש אך הוא מהווה יד מכוונת. תכנית המתאר תהיה משמעותית יותר בהתווית הקו המנחה.

יוסף שמחון (די שינוי) אמר שהוא בעד פאבים, אך מחוץ לאזורי מגורים. לדבריו, עמק האלכוהול בקריות הוא דוגמא חיובית שממחישה את העניין.

אורי גרימברג (הצעירים של חיפה) אמר שהמודל התל אביבי שבו אזורים מאוכלסים מעורבים עם בתי עסק הוא נכון בעיניו, וכי הגברת האכיפה היא הפתרון היעיל לבעיות שעלולות להווצר.

דני קופרשמידט (חיפה ביתנו) אמר שהוא בעד בילויים ופאבים באזור העיר התחתית. אין מקום, לדבריו, לזליגת מדיניות בנושא.

רמי לוי, סגן ראש העיר (ליכוד), תמך בקו שהציג ראש העיר.

לבסוף החברים הצביעו על שלוש הצעות: עדכון המדיניות כפי שהציג מהנדס העיר, שינוי לגבי מסעדת קרולה בשדרות מוריה, שינוי לגבי היתר לשימוש בפאב פרנקי ברחוב ליטניס. כל ההצעות התקבלו, אך הייתה התפצלות שלא כבשגרה בין חברי קואליציה לאופוזיציה בהצבעות השונות.

דיון בהסתייגות: פרויקט 14 קומות בטיילת בת גלים על ידי חברת ורונה

דיון קצר בנושא נערך במסגרת הועדה המקומית לתכנון ובניה. שמואל גלבהרט טען שזהו "פרויקט מפלצתי", ללא רגישות נופית, ושהוא לא יעבור את הועדות השונות כגון הועדה לשמירה על הסביבה החופית. אריאל וטרמן, מהנדס העיר, ענה שתפקיד הפרויקט הוא להחיות אזור עם אוכלוסיה חלשה, קשת יום. לדבריו, הפרויקט ימשוך זוגות צעירים, ואין כוונה ליצור רצף בגובה הבניין של פרויקט זה. ההסייגות הוסרה ברוב של 16 חברי קואליציה מול 3 תומכים (הירוקים של חיפה).

ישיבת מועצה מן המניין

הפרטת שטחי ציבור: ירון חנן העלה את ההצעה, וטען כי שטחי ציבור שייכים לציבור. חנן הזכיר אירוע בנווה שאנן ביום א' האחרון. ראש העיר וסגניתו ספגו האשמות קשות על כוונתם למסור את הספורטק לידיים פרטיות. לבסוף נמלח ראש העיר בדעתו והחליט לא למסור את השטח ליזם פרטי. חנן בירך את ראש העיר על ההחלטה.

הוספת פלואור למי השתייה: שמואל גלבהרט העלה הצעה לסדר היום שעיקרה קיום דיון ושמיעת דעת מומחים בנושא. ראש העיר הבטיח לערוך דיון בהתאם.

אמיר גת,
רכז משמר המועצה,
קהילת חיפה של החברה להגנת הטבע.

תמונות: עופר גבע.