חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

מה לנו ולמשבר האנרגיה העולמי?

16/11/2011
הגדל

כנס ירושלים לסביבה וטבע ה-4 של החברה להגנת הטבע התקיים ביום שני, 7.11.11. השנה עסק הכנס בעיצוב מדיניות אנרגיה סביבתית למדינת ישראל. המטרה השאפתנית אינה מובנת מאליה, במיוחד על רקע דבריו של השר להגנת הסביבה גלעד ארדן, אשר במושב הפתיחה החגיגי של הכנס הודה שלמדינת ישראל אין מדיניות אנרגיה, עוד לפני שמדברים על מדיניות אנרגיה סביבתית.

ישראל מצויה במשבר אנרגיה. משנת 2006 לשנת 2010 עלו מחירי החשמל ב-15%, מחירי הדלק עלו ב-30%. אומנם, מחיר החשמל בישראל הוא מהנמוכים בעולם, אולם הם עתידים לעלות בעקבות קידום תחרות במשק החשמל, תשלום ריבית על חובות חברת חשמל, סובסידיות שונות המועמסות על מחיר החשמל, והתלות בזמינות מקורות האנרגיה. התיישנות מערכות הייצור, ההולכה וחלוקת החשמל והחמרת דרישות מבחינת איכות הסביבה הם גורמים נוספים לעליית המחירים.
מכל האמור לעיל ניתן לומר כי – ישראל מצויה במשבר אנרגיה.

מה מקומן של הרשויות המקומיות בטיפול במשבר?

מושב ייחודי הוקדש למקומן של הרשויות המקומיות בקידום מדיניות אנרגטית ובעיקר, בהתייעלות אנרגטית. את המושב ניהל מר נחום חופרי, ראש עיריית רעננה שפרש בפני המאזינים את הפוטנציאל האדיר הקיים להתייעלות אנרגטית ולצמצום הגרעון בקופת השלטון המקומי.

במושב לקחו חלק גב' סמדר בת אדם, נציגת שר התשתיות הלאומיות,  אשר הציגה את התוכנית הממשלתית להתייעלות באנרגיה. נציגים מרשויות נוספות פרט לרעננה לקחו חלק במושב - אדר' יעל המרמן מעיירית ירושלים הציגה את הדרכים בהן בחרה עיריית ירושלים לנצל את הפוטנציאל הכלכלי של צמצום עלויות התחזוקה והתפעול בעיר באמצעות התייעלות אנרגטית. ירושלים מתמקדת בנושא צמצום הפליטות. ראשית, ערכה העירייה סקר מקיף על נתוני הפליטות ומבסיס הידע שנאסף בשנת 2007 התוותה תוכנית לצמצומן תוך הגדרת יעדים ואמצעים עד לשנת 2020. המחלקה האמונה על כך בעיריית ירושלים היא המחלקה לתכנון ופיתוח בר קיימא אשר ניסחה את אמנת "אויר הרים צלול כיין" שמטרתה להפחית את פליטת גזי החממה ומזהמי אוויר בירושלים. האמנה מלווה בכלים יישומיים ותוכניות הדרכה וחינוך לתושבי העיר תוך הטמעת תווי תקן כגון תקן 1045 ויצירת מדרג הבוחן את מידת הדירוג האנרגטי של המבנה:  החל מדרגה D מקבלים היתר, אולם העירייה יוצרת תמריץ לבניה ירוקה יותר בדרגה B ואפילו A. בנוסף, תדריך מהנדס העיר לתכנון בר קיימא מהווה תנאי סף לתוכניות ולהיתרים.

נציג נוסף של השלטון המקומי היה מר אמיל אפלבאום מעיריית אשדוד אשר הציג כיצד העיר אשדוד, בה מתגוררים כ-200 אלף תושבים על פני 51 אלף דונם, מובילה בתחום החיסכון בתאורה וחשמל תוך ניצול מאפייניה: עיר תעשייתית על גבול הים התיכון. על תוכנית זו, אשר בקלות יכלה להיות מיושמת בחיפה, קיבלה עיריית אשדוד פרס מטעם אגף האנרגיה במשרד התשתיות.

בהמשך הציגה מילכה כרמל, ממרכז השלטון המקומי, את התוכנית של מרכז השלטון המקומי, המכונה 'תג הסביבה'. התוכנית מתמקדת בארבעה אלמנטים:

  1. האחריות התפעולית הישירה של הרשות המקומית בתחומים הנמצאים בשליטתה: ניהול הפסולת, צריכת החשמל והמים במבני ציבור ומתקני הרשות.
  2. בניית תמונת מצב לדרג של מקבלי ההחלטות לקביעת יעדים ותוכניות ארוכות טווח.
  3. הצעות לפעולות לשימוש מושכל וצריכה חסכונית של המשאבים הקיימים ברשות.
  4. סיפוק מודלים ממוחשבים, נוחים וקלים לתפעול תוך יצירת מדדי בסיס לצריכה הן ברמת הרשות והן ברמת הפרט.

השוק הפרטי אף הוא הפנים את הפוטנציאל האדיר והרווח הכלכלי הגלום בהתייעלות האנרגטית. מר דן בר משיח מחברת אסקו ישראל הציג את הנושא ופירט כיצד השוק הפרטי והציבורי הבינו כי החיסכון במשאבים הוא למעשה רווחי.

הדוגמאות שהוצגו במהלך המושב הציגו כיצד ניתן לחסוך בצריכת המשאבים הן במגזר הפרטי, במפעלים ובחברות שונות, הן במגזר הציבורי, בגופים, בעמותות ובמוסדות מדינה, במוסדות חינוך ובמבנים שבאחריות הרשות המקומית. התייעלות אנרגטית יכולה להתחיל בכל תחום ובכל שימוש קרקע אפשרי: ניהול ותפעול המערכות העירוניות, תיירות ומלונאות, מתקני ספורט ונופש וכלה במשק הבית הפרטי – משלב בניית המגורים ועד לשלב תפעולם, בהדרכה וליווי הרשות המקומית. מכאן, החשיבות הרבה ליצירת תוכנית להתייעלות ומדיניות אנרגטית ברשות המקומית.

המושב הסתיים בדיון בו הוצפו החסמים העומדים היום בפני קידום הנושא. מומלץ  להיכנס למצגות הכנס המפורסמות באתר החברה להגנת הטבע ולשאוב רעיונות כיצד כל אחד מאיתנו יכול לחסוך בצריכת האנרגיה היומית שלנו.

ועכשיו – מדיבורים למעשים. נשמח לשמוע על רעיונות והצעות שלכם לחיסכון באנרגיה.