חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

עיריית חיפה מפריטה שטחי ציבור?

16/11/2011
הגדל

עיריית חיפה מפרסמת בימים אלו ברייש גלי את פרוייקט הדגל הבא של שכונת נווה שאנן –  הקמת 6 מגרשי קטרגל במקום הספורטק. לאחר שנים של הזנחה הספורטק מקבל התייחסות ועתיד לשנות את פניו משטח ציבורי פתוח אך מוזנח לשטח בניהול חברה פרטית... מטופח.

מבירור קצר עולה כי מדובר בשטח שייעודו שצ"פ (שטח ציבורי פתוח), והחברה המדוברת היא חברה פרטית שמטרתה הפקת רווחים מהשכרת מגרשי קטרגל. כניסה לפרויקטים דומים של החברה בארץ כרוכה בתשלום עבור השכרת מגרשים אלו – על ידי הציבור.

החברה להגנת הטבע פנתה לסגנית ראש העיר, ליועץ המשפטי של העירייה ולמהנדס העיר לבירור סוגיות הקשורות לסמכות וחוקיות ההחלטה:

1. באילו תנאים עובר השטח לידי החברה הפרטית ולאיזה צורך?
2. האם תובטח גישה חופשית של הציבור למגרשים?
3. האם השימוש במגרש הספורטק יהיה כרוך בתשלום? אם כן, מה גובהו, ומהו מקור הסמכות לגבות תשלום עבור שצ"פ?

ראוי להזכיר כי אך לפני שנה נערך כנס ציבורי בו הציפו תושבי יזרעאליה את טענותיהם אודות הסבל שנגרם להם כתוצאה מפיתוח מנהרות הכרמל. באותו הכנס ממש הועלתה הבקשה לטפח ולשפר את איכות החיים הפנים-שכונתית ביזרעאליה. במועד זה הובטח לתושבים כי בקשתם זו תבחן בשיתוף מנהל ההנדסה והתושבים ובהתייחס להתחייבויות השיקום שנדרשו כתוצאה ממנהרות הכרמל.

החברה להגנת הטבע קוראת לעיריית חיפה לחזור בה מהחלטה שגויה זו, שהרי גם אם לעיריית חיפה אין אמצעים לפתח את כל השטחים שיועדו לפארקים או לגינות עירוניות, היא חייבת לשמר את הפוטנציאל הגלום בהם עבור הדורות הבאים ולשמור על זכויות הציבור בשטחים המעטים שנותרו לו לשימוש חופשי לרווחה, מנוחה, פנאי, משחק וספורט. אנו ממתינים לתגובת העירייה על פניתנו בנושא זה ונשמח לפרסמה.

זו הזדמנות להזכיר שטרם קבלנו התייחסות ברורה על פניתנו בנושא כריתת העצים בגבעת השבשבת.