חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

גינות קהילתיות חדשות בבתי ספר בחיפה

6/06/2011

הגינה האקולוגית בבית הספר אחמדיה

בבית ספר אחמדיה, הנמצא בשכונת כבאביר, בניהולה של הגב' ניסרין עודה, מתחולל שינוי כחלק מתהליך מתמשך של חינוך סביבתי. בשנים האחרונות פעל החינוך הסביבתי של החברה להגנת הטבע עם התלמידים והמורים ובשנה האחרונה השתתף צוות המורים בתוכנית ארצית של המשרד להגנת הסביבה, משרד החינוך והחברה להגנת הטבע להטמעת ערכי סביבה כחלק מתוכנית הלימודים הבית ספרית.

לשינוי וליסוד גינה בחצר בית הספר שותפים צוות המורים, מדריכת הפרויקטים והיוזמות החינוכיות, ועד ההורים, ועד השכונה והקהילה ועוד גופים ירוקים: המשרד להגנת הסביבה, החברה להגנת הטבע, אוניברסיטת חיפה, העמותה לקדמה חברתית ואדי ניסנאס, הקרן ליוזמות חינוכיות ותרומות ההורים.

כל אלה יחדיו עמלו קשות במהלך שנת הלימודים על מנת להפוך את חצר האחורית של בית הספר לחצר קדמית, כחלק מעשייה קהילתית משותפת. את השינוי ניתן לראות באורח החיים המקיים בבית הספר וגם נראות פיזית לגינה. ביום 20.6.2011 יתקיים אירוע חנוכת הגינה במעמד ראש העיר.

(תמונות: בית הספר אחמדיה)

הגינה האקולוגית בבית הספר ארלוזורוב

בשנת הלימודים תשע"א הוקמה בבית הספר "ארלוזורוב" שבקרית חיים גינה אקולוגית לימודית, ביוזמת הנהלת בית הספר. בפורום הגינון הקהילתי, המתקיים בקהילת חיפה של החברה להגנת הטבע, ניתנו כלים ונוצר הקשר עם עירית-חיפה, שסייעה בהקמת הגינה.

הגינה פועלת עפ"י עקרונות אקולוגיים, במטרה לחנך לשמירה על הסביבה. בגינה פעילים מורות, הורים וילדי מועצת הגינה האקולוגית, התורמים ונתרמים. הם מטפחים אותה במסירות ומביאים את כישוריהם הייחודיים לידי מימוש בפעילותם בגינה.

באמצעות הגינה אנו לומדים להעריך את הדברים הניתנים לנו מהטבע ומעניקים לטבע בחזרה: שומרים עליו, חוסכים במים ובמשאבים נוספים, משתמשים בשימוש חוזר בחפצים ובחומרים שונים. אנו מכינים קומפוסט ומדשנים בו, כדי לא להשתמש בחומרי הדברה ובדשנים כימיים המזיקים לסביבה. המטרה היא ליצור הרמוניה בטבע בין מגוון מינים של צמחים ובעלי חיים המביאים תועלת זה לזה ומשמרים את השטחים הפתוחים.

אנו שואפים להפיץ גישה זו של אורח חיים מקיים בקרב תושבי הקריה ושמהתלמידים תצא הבשורה לקריה ירוקה, שמירה על הסביבה ושיפור איכות החיים , תוך התחשבות בדורות הבאים - חיים בני קיימא.

(דפנה עשת, בית ספר ארלוזורוב)