חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

חיפה בכחול ובירוק | מרץ 2011


לא רואים ברור? לחצו כאן לצפייה באתר
 
העלון האלקטרוני של החברה להגנת הטבע בחיפה והאזור. גליון מרץ 2011

משולחן המנהלת

על שולחני מונחות עדויות למגוון נושאים:  "מה עושים היום יום" - חוברת למדריך לקראת כנס הילדים והנוער ה-11 של החברה להגנת הטבע, חוברת מקסימה למורה לקראת יום הניקיון הלאומי, נייר עמדה ציבורי בנושא חשמול עילי של הרכבת בתחומי חיפה, כשלב במאבק עירוני משותף של עיריית חיפה, חברי מועצת העיר והחברה להגנת הטבע, החלטה תקדימית של ועדת הערר המחוזית בנושא שימור עצים ברחוב הירקון 14, סיכום הפנינג בגינה הקהילתית בעמק הזיתים ועוד. שפע של נושאים ושפע של עשייה.
חלק  מהנושאים נמצא בעבודה השוטפת שלנו, ימים שמשקפים עשייה רצופה ומתמשכת עם תלמידים, עם מורים ועם ציבור רחב. חלקם תוצאה של מאבקים סיזיפיים בועדות התכנון בעיר ובמחוז וחלקם משקפים מאבקים עכשוויים, הדורשים תשומת לב והתגייסות ציבורית כאן ועכשיו!
השולחן עמוס ושמיכת הזמן וכוח האדם קצרה, אך הלב מלא והאמונה בדרך מובילה אותנו הלאה. על כל אלה ועוד אתם מוזמנים לקרוא, וכמובן להצטרף אלינו לעשייה.
שלכם תמיד,
אלה אלכסנדרי
מנהלת הקהילה
החברה להגנת הטבע בחיפה והאזור


בנחל עובדיה

אצבעות ההר הירוק
פעילות רבה בוואדיות נדחתה החודש בשל גשמים עזים (כן ירבו) ובכל זאת גם בואדיות יש חדש. החודש נפרדנו מעמרי שפר, שריכז את הפעילות בואדיות בחצי השנה האחרונה. עמרי התגייס  ואנחנו מאחלים לו שירות משמעותי. את השרביט נטל לידיו אלכסנדר אייל ואנחנו מאחלים לו הצלחה והנאה מהתפקיד המאתגר.

את חילופי כוח האדם ציינו במפגש ראשון של פורום נאמני הואדיות,  שאנו מקווים שילך ויתפתח לכדי כוח ירוק משמעותי בעיר. המפגש התקיים באולם הספורט של בית הספר הריאלי באחוזה, והוצג בו הטבע העירוני על משמעותו בעיר חיפה. ובינתיים, הפעילות בואדיות נמשכת. הביטו בהזמנות המצולמות, וצפו בפרטי הסיורים

יום כדור הארץ ויום הניקיון הלאומי
ב- 24 במרץ יתקיים יום כדור הארץ וגם חיפה על המפה! הצורך בשמירה על הסביבה, ובהגנה על כדור הארץ מפני הנזקים שהאדם גורם להם אינו ניתן לערעור.  פרויקט "שעת כדור הארץ" הגיע לארץ מאוסטרליה, ומטרתו צמצום צריכת האנרגיה במטרה להעלות את המודעות להתחממות כדור הארץ ולדרכים הפשוטות בהן ניתן לחסוך באנרגיה. במהלך היום יתקיימו אירועים רבים בעיר. בנוסף, האורות בחיפה יכבו בשעה 20:50 והציבור מוזמן להיות שותף! 

ב-29 במרץ יתקיים יום הניקיון הלאומי. החברה להגנת הטבע בשיתוף המשרד להגנת הסביבה ומשרד החינוך הפיקה חוברת למורה עם שפע של הצעות לפעילות ורקע מקצועי בנושא ניקיון ברשות הרבים וחשיבות השמירה על נחלת הכלל והשטחים הפתוחים. הציבור מוזמן לפעול כל השנה בכלל וביום זה בפרט לשמירה על הסביבה. כי בידינו הדבר!

עושים שינוי יום יום  
ב-5 במאי יתקיים יום עיון מחוזי בנושא חינוך סביבתי. יום העיון יעסוק בנושא של קיימות כאורח חיים וייערכו בו סדנאות בנושאים שונים הקשורים לצריכה מקיימת, דוגמאות לבתי ספר פעילים ודרכי העבודה בהם, הרצאות בנושא אנרגיה והתחממות גלובאלית ועוד. בנוסף תתקיים תערוכת ארגונים ובתי ספר ובהם רעיונות לפעולה, חומרים רלוונטים ועוד. לפרטים ולהרשמה

בנוסף, כנס הילדים והנוער ה-11 של החברה להגנת הטבע יוצא לדרך. ב-4 באפריל יתכנסו בבת ים 3000 תלמידים מכל הארץ ליום שכולו חוויה והעצמה סביבתית/חברתית. במהלך היום יסיירו התלמידים בעיר ויכירו היבטים שונים של עשייה סביבתית יום יומית, כפי שבאה לידי ביטוי בעיר המתחדשת והמחדשת הזו. את מחוז חיפה מייצגים 250 תלמידים משישה בתי ספר מחיפה ומהסביבה.

פינת 106: פריצות ביוב
כחלק מנוכחותנו המוגברת בוואדיות בעיר נדווח גם על פריצות ביוב שמהוות גורם משמעותי בהרס המרקם האקולוגי בואדיות, ויוצרות חסם משמעותי לשימוש חיובי של התושבים בוואדי. החודש נצפו  ודווחו פריצות ביוב בוואדי רמז (5.2.11), בנחל לוטם(5.3.11), בנחל אחוזה (14.3.11) ובנחל עובדיה (8.3.11).

אתם מוזמנים להמשיך ולעדכן אותנו 8553860, כמו גם במקביל את המוקד העירוני 106.

סיורים בחיפה ובכרמל
סיורים ללא תשלום בואדיות חיפה - בשבתות הקרובות ייערכו סיורים בואדיות רמז-זיו ועובדיה. לפרטים ולהרשמה

חוזרים לטייל בהר הירוק, שבת 26.3.11: בנחל רקפת, בהליכה בין מרבדים של פרחים ושרידים עתיקים נגיע לאתגר אמיתי - סולם די גבוה האהוב על הילדים. לפרטים ולהרשמה

בנתיב 1000 המדרגות, ששי 8.4.11:
במסע עירוני מרום הכרמל אל המושבה הגרמנית, נרד בגרם המדרגות עם הסיפורים והשכונות השונות בעיר הבנויה על מורדות הכרמל. לפרטים ולהרשמה

ואדי רמז - זיו

החברה להגנת הטבע בחיפה פועלת הודות לתמיכת הקרן לסביבה ירוקה.

 
     הצטרפו אלינו!


כך תיראה רצועת החוף של חיפה אם התכנית תצא לפועל

חשמול הרכבת: האם חיפה היא החצר האחורית?
בימים אלה מקדמת רכבת ישראל "תכנית אב לשיפור השירות לנוסעים ברכבת",  המבוססת על רכבת מונעת בחשמל ("חשמול" הרכבת). משמעותה של תוכנית זו היא חשמול עילי, המבוסס על עמודי חשמל לאורך כל מסילות הרכבת.

חשמול עילי בחיפה יהווה פגיעה קשה בהתפתחות העירונית התקינה של העיר חיפה. מסילת הרכבת מפרידה מזה שנים את העיר מחוף הים. בשנים האחרונות מקודמות תוכניות שונות שמטרתן לתקן עוול היסטורי זה. מימושה של תוכנית החשמול העילי בעיר פוגעת בתוכניות אלה ולמעשה חותמת את הגולל על סיכוייה של חיפה להתחבר מחדש  אל החופים,  המהווים משאב טבע עירוני משמעותי וייחודי.

אי לכך חברו עיריית חיפה ומועצת העיר יחד עם החברה להגנת הטבע למאבק חיפאי משותף שמטרתו שינוי ההחלטה וקידום חלופה לשיקוע מסילת הרכבת. להצטרפות למאבק וחתימה על עצומת תמיכה

 גינה צומחת ברמות ספיר 
במהלך השנה האחרונה מתקיימת פעילות ענפה בנושא איכות הסביבה במתנ"ס רמות ספיר. במסגרת פעילות זו קודם נושא הגינה הקהילתית, ובהחלטה משותפת לשותפים לגינה, תוכננה חלוקת הגינה והיא אופיינה כאקולוגית. לפיכך לא יהיה שימוש בחמרי הדברה ודישון כימיים, בגינה יוקם מתקן להכנת קומפוסט (דשן מפסולת אורגנית), יש התייחסות לחסכון במים ועוד. לכתבה המלאה

עוד בגינות, ביום שישי התקיים יום עבודה בגינה הקהילתית בעמק הזיתים. מתנדבים שתלו ובנו טרסות ועציץ מחומרים ממוחזרים, והשתתפו בסדנאות קליעה ואפייה. לסיום זללנו להנאתנו כרובית וקולורבי מהגינה. לשמחתנו הצלם יעקב סבן הצטרף ותפס במצלמתו רגעים מיוחדים

 מיבול הגינה בעמק הזיתים
שימור עצים בעיר – מי צריך את זה?
עצים הינם גורם טבעי משמעותי במרחב העירוני. עצים מהווים נקודות ציון חשובות בנוף ובסביבה ויש להם תפקיד מהותי באופן שבו בני אדם מפרשים את סביבתם. על פי תיקון לחוק התכנון והבניה, כל העצים הבוגרים מוגנים על פי חוק. 

ובחיפה? לצערנו, על אף ההכרה בחשיבותם של העצים, שימורם נתפס לרוב כמטרד. בימים אלו התקבלה החלטה תקדימית בועדת הערר – מחוז חיפה. החברה להגנת הטבע הגישה ערר שכל עניינו נושא שימור העצים בעיר. מתוך החלטת הועדתה עולה כי תהליך קבלת ההחלטות של הועדה המקומית חיפה היה שגוי. הבקשה להיתר והמסמכים הנלווים הציגו את העצים שלא ניתן היה ללמוד על איכותם ובכך נגזר דינם של עצי הוושינגטוניות הייחודיים ברח' הירקון 14 – "לביטול".

ראוי לציין כי החברה להגנת הטבע אינה מתנגדת לבינוי במקום. ההתחדשות העירונית מהווה דוגמה למימוש חזונה של החברה להגנת הטבע בדבר ציפוף בערים. אולם, המשכו של חזון זה מדבר על ערים המציבות את ערכי הסביבה ואיכות חיי תושביהן בראש סדר העדיפויות. לכתבה המלאה

דרך חיפה
דרך חיפה הנה פורום תושבים וארגונים אותו מרכזת קהילת חיפה של החברה להגנת הטבע, ופעילים בה נציגים מעשרים שכונות וארגונים בעיר, כדוגמת חיפה בשביל אופניים, העמותה לקדמה חברתית, הקואליציה לבריאות הציבור, כפר הסטודנטים ונציגי שכונות בת גלים, פורום ציבורי כרמל, קריית חיים ועוד. דרך חיפה הגדירה את הנקודות הבאות כמרכזיות בפעילותה:

♦ פיתוח בר קיימא  קידום מעורבות ושיתוף הציבור בתהליכי תכנון פיתוח  הבטחת איכות הסביבה בחיפה דאגה לניהול משאבי טבע לטובת הדורות הבאים  קידום העיקרון הסביבתי: "המזהם - משלם"

דרך חיפה חידשה את פעילותה בשנה החולפת. מסמך פעולה ראשון שגובש הוא תגובה ציבורית לנושא חשמול עילי של הרכבת בעיר. המסמך הופץ בכלי התקשורת כחלק מהמאבק הציבורי.

ישיבת מועצת העיר בנושא הרכבת
ישיבת המועצה ב-8 במרץ, בשבתה כחלק מהועדה לתכנון ובניה הוקדשה בחלקה המכריע לנושא חשמול הרכבת. מהנדס העירייה, אריאל וטרמן, פתח בהצגת חומרת הבעייה: מדובר בשבעה קילומטרים רגישים. קו הרכבת החשמלית המתוכנן כולל גידור, עמודים וחוטים וממוקם באזור קו הים. הוא עובר בסמוך לטיילות שהושקע בהן רבות ופוגע פגיעה אנושה בנוף. דווח כי במסמך ההכנה של הרכבת יש מגמתיות  והקלת ראש בנוגע לרגישות הסביבתית.

כמו כן, הנהלת הרכבת עצמה מזהירה מקרינה מזיקה בעקבות הפרויקט. לדבריו, הפתרון העדיף על רוב חברי המועצה הוא שיקוע התוואי הקיים, כלומר, כל התשתית תמוקם מתחת לפני האדמה, בעלות של כמליארד ש"ח. עוד נשאו דברים ע"וד רועי בר, שנשכר ע"י העירייה כיועץ משפטי במיוחד לענייני חשמול הרכבת, ואלה אלכסנדרי, מנהלת קהילת חיפה של החברה להגנת הטבע.

נציגי חברי העירייה היכו על חטא והסכימו שהיה לפעול נגד התוכנית מוקדם יותר, ושיש לנהל מלחמת הסברה. לבסוף הצביעו על נוסח החלטה: מטה בראשות העירייה, מועצת העיר, וארגוני הסביבה יפעל לשינוי החלטה שבה יבנה קו רכבת עם חשמול עילי לטובת החלטה הקוראת לשיקוע תשתיות הרכבת לאורך שבעת הקילומטרים מתחנת חוף כרמל ועד לקרית חיים. עשרים הצביעו בעד, כולל סיעות האופוזיציה. תודה לאמיר גת, רכז משמר המועצה, על הדיווח.

 

הודעה זו נשלחה אליך מאחר והנך מופיע ברשימת הדיוור של החברה להגנת הטבע בחיפה.
להסרת שמך מהרשימה נא לפנות אלינו בכתובת spnhaifa@spni.org.il.   
עריכה: גלה ידגר. עיצוב תבנית: גדי פרידמן
| © 2010 החברה להגנת הטבע בחיפה והאזור - All rights reserved |

עמוד הבית אודותינו