חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

גננות מובילות שינוי

1/01/2015

רק חודשיים עברו מתחילת התכנית המשולבת לחינוך לקיימות לגננות קרית ביאליק וקרית ים וכבר מורגשת בגנים רוח של שינוי. 24 גננות המשתתפות בהשתלמות מחנכות את ילדי הגנים להתנהלות חסכונית ומתחשבת במשאבי הטבע וללקיחת אחריות ושמירה על הסביבה. הגננות מחברות את הילדים לטבע ולאדמה ועשייתן הרבה משפיעה על הורי הילדים ועל הקהילה שבסביבתן.


 

הילה גלבנדורף, גננת גן סביונים בקריית ביאליק מספרת:

 

"מההשתלמות אני לומדת רבות, מכל מפגש אני מסיקה מסקנות ומשתדלת להביא את החומר ליישום. במפגש הראשון כל גננת התבקשה לספר על חוויות ילדות. לאחר הקשבה מעמיקה לבנות הבנתי כי רוב הבנות זוכרות את הביצות והשלוליות כחוויה. גם אני כילדה ונערה מתבגרת בדרכי מבית הספר הייתי צועדת כל יום לאורכו של נחל הגדורה ומתלכלכת מהבוץ ומסתקרנת איזו חיה תבצבץ מהנחל. בעקבות השיחה היה חשוב לי לצאת לחקור את החיים בשלולית.

 

 
 

 

"המפגש השני היה בנושא 'בזבוז המשאבים בעולם'. לאחר המפגש סיפרתי לילדים על כמות שקיות הניילון והאוכל שמגיעות לגן. דאגתי לזעזע את הילדים בעזרת בניית דגם של הקריה והשלכה של שקיות מסביבו עד שכמעט לא ניתן היה לראות את הבתים, זאת בהשראת הסיפור "פרח, פרח אל תבכה". בהמשך לכך, אכן הכמות של השקיות פחתה משמעותית בגני. בנוסף, שוחחתי עם צוות הצהרון שבגני וביקשתי מהם בכל לשון של בקשה לדלל את הכלים החד פעמיים ואכן הצהרון הזמין לעצמו כלי פלסטיק.


 

"במפגש השלישי הקמנו ערוגה אקולוגית המזמנת פרפרים. הוקסמתי מהערוגה ומההסברים וכמה ימים לאחר אותה ההשתלמות העתקתי את הערוגה 'אחת לאחת' בגני.
ה'אני מאמין שלי' כגננת הוא שהילדים הרכים שלנו לומדים מתוך התנסות ולמזלנו הטבע מציע לנו שלל התנסויות מגוונות ומעניינות. אני מאמינה שאם נצליח לתקן את האדם, נוכל לתקן גם את העולם ורק בעזרת ילדנו נוביל את השינוי הדרוש. "


 

 הילה מתכננת בגן מספר פרוייקטים נוספים:

  • חממה המותאמת לגידול ירקות בשנת שמיטה.
  • הקמת שלולית חורף על מנת לאפשר במתחם הגן חקר של השלולית והמגוון הביולוגי בה.
  • בניית בתי גידול לציפורים ולימוד הנושא בגן דרך סיפורים ושירים.
  • הקמת שוק 'קח ותן' בגן.
  • אימוץ גן חינוך מיוחד.

אירית לדור, רכזת ההשתלמות מטעם החברה להגנת הטבע:

 

"לגננות תפקיד חשוב בעיצוב הערכים והרגלי ההתנהגות של הילדים הצעירים. זרעי השינוי אותם מטפחות הגננות בילדים יצמחו יחד איתם ויהפכו את הילדים לאנשים בוגרים המכבדים את הסביבה בה הם חיים ושומרים עליה."