חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

הטבע בוואדיות מקבל הזדמנות חלקית להתחדש לאחר נקיון פסולת בניין

8/11/2014
 בשנת 1984 התבצעו עבודות בנייה ברחוב ראול ולנברג, שמעל ואדי אחוזה. האבנים שנחצבו מהקרקע במהלך העבודות דורדרו למטה לוואדי, בניגוד לחוק. בשטח טבעי של כ500 מ”ר, שהתכסה בדרדרת החציבה, לא התפתחה צמחיה ולא הסתובבו בעלי-חיים מאז. מספר עצי אלון שרדו, אך ביניהם נשאר שטח מת.
המפגע בוואדי אחוזה הוא דוגמא אחת מבין רבות. קבלנים שמעדיפים לחסוך כסף, מדרדרים שפוכת בניין ופסולת שונה לתוך הוואדיות. למעשה הם מתייחסים לשטחי הטבע בתור פח אשפה פרטי שלהם.
בסוף אוקטובר, לאחר תלונות עקביות, שיחות עם גורמים בעירייה ולחץ ציבורי שהפעילה קהילת חיפה של החברה להגנת הטבע, נרתם אגף התברואה בראשון נתן עמרן (תחת מנהל התפעול שבראשות דוד לוריא) לטיפול במפגעים.
 

 

האגף הקציב טרקטור, משאית ושני עובדים נוספים, שביצעו עבודות פינוי פסולת בניין בוואדי עמיק, פינוי פסולת במורד רמת ויזניץ' (מעל ואדי הגיבורים) ופינוי דרדרת חציבה בתחית מסלול הטיול בוואדי אזוב, מתחת רחוב נתיב אופקים. בוואדי אחוזה הושקעו שלושה ימי עבודה, שהספיקו כדי לפנות חלק מהדרדרת אך לא את כולה.
הטיפול במפגעים שמפריעים להתחדשות הטבע כבר שלושים(!) שנה, גם אם הוא חלקי בינתיים, מייצג הישג גדול למגיני הטבע החיפאים. השטחים שנוקו פנויים כעת לחזרה של הטבע. כבר הגשמים הקרובים יצמיחו בהם עשב, שיחים ופרחים, שבעקבותיהם יגיעו בעלי-חיים.
החדשות הטובות הללו מוכיחות שלחץ ציבורי עקבי, והתגייסות של תושבים, משפיעים לבסוף – לארגונים סביבתיים ולציבור יש כוח להשפיע על מקבלי ההחלטות.