חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

קורס שט"ח בחן את האיומים על הטבע העירוני ומה זה אקטיביזם סביבתי

9/11/2014

 

 הסיור השלישי בקורס שט"ח ירד לוואדי עמיק בשבת 8.1.2014 תחת הכותרת "טבע תחת איום". בחרנו בוואדי עמיק כי הוא נותן, למרבה הצער, דוגמא להרבה מהמפגעים שמאיימים על הטבע בעיר.
פתחנו את הסיור בסבב בו כל אחת/ד הציגו את עצמם וסיפרו על דבר אחד שמעצבן אותם בהקשר של שמירת הטבע.
המסלול התחיל בתצפית והסבר על השטח הפתוח שנמצא בסכנה להיהרס ברחוב ניצנים 16. משם ירדנו לוואדי דרך השטח מאחורי הבתים בדרך הים, ושמענו על האזור שנהרס בעקבות שיפוצים בדרך הים 45 אך בעלי הבית הוכרחו לשקם אותו בעקבות מאבק החברה להגנת הטבע, ועל האזור הסמוך אליו מאחורי דרך הים 47 שלגביו עדיין מתקיים מאבק. גם בניצנים 16 וגם בדרך הים 45 פגשנו תושבים שהשתתפו במאבקים. לאורך השביל בוואדי עמיק ראינו מפגעי פסולת וביוב. הסברנו על הנזקים שביוב גורם לטבע: המלחת הקרקע, הצטברות חנקות, זיהום מי תהום ועוד.
 


עוברים את ערימת הגזם והפסולת שהושלכה על השביל מדרך הים 47, והוזזה הצידה ע"י העירייה

 

לאחר החצי הראשון והפסימי של הסיור, עברנו להתמקד בהיבט המעודד – מה עושים נגד זה. ניסינו להגדיר יחד את המשמעות של "אקטיביזם סביבתי". ראינו שהדוגמאות לפעילות להגנה על הסביבה הן רבות מאוד, וכל אחת ואחד יכולים לקחת בהם חלק. סוגי הפעילות נעים על ספקטרומים שונים: מפעילות קטנה וקלה של שיתוף בפייסבוק ועד פעילות גדולה של הובלת קמפיין, מפעולות "עשה" לפעילות "אל תעשה" כמו צמצום שימוש בתחבורה מזהמת, ומפעילות "מתנגדת" לפעילות "חיובית". ראינו גם שניתן לפעול בכוונה לשינוי בכיוונים שונים: שינוי של מדיניות (למשל מדיניות עירונית של השקעת משאבים), שינוי בשטח (שיקום שביל) או שינוי אישי (הפחתת טביעת הרגל האקולוגית).
אם התחלנו את הסיור בסבב "מה מעצבן אותי", סיימנו אותו בסבב "מה נותן לי תקווה". עשרים ושמונת משתתפי הסיור שיתפו בדברים שמעודדים אותם, שנותנים להם תקווה לגבי העולם וחשק לפעול ולשנות. הסבב (והסיור) היו מעוררי תקווה.
הסיור הבא של קורס שט"ח יתקיים בשבת 6 לדצמבר, בחוף שקמונה. להרשמה לקורס
 
 


המתנדבים מציגים פסולת צמיגים שהוצאה מהוואדי בסיור

 


הדרכה מאחורי דרך הים 45 ו-47

 


הדרכה על סוגי אקטיביזם סביבתי

 


מטפסים אל "עץ הארגזים" באמצע הוואדי

 

 

 צלמים: דרור מאירי, עמית באום, יוסי כהן-קלאוזנר