חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

שני ימי שיא סביבתיים פתחו את שנת הלימודים בקריית ביאליק

31/10/2014

"מעטים זוכרים היום את שפיעת המים שזרמו בנחלי החוף והעמקים ואת בתי הגידול הלחים שהיוו חלק בלתי נפרד מנוף הארץ. על אף המקום המרכזי של הנחלים ובתי הגידול הלחים בדמותה של הארץ, הן בשל השירותים האקולוגים שהם מספקים והן בשל חשיבותם כמרחבי נופש ופנאי, המערכות האקולוגיות בנחלים נמצאות בתהליכי התדרדרות מתמשכים לאורך עשרות שנים."


(מתוך דו"ח הנחלים "געגוע לנחל" בהוצאת החברה להגנת הטבע)

 

 

נחל הגדורה ("פוארה") זורם לאורך קריית ביאליק ממזרח ומצטרף אל נחל הקישון בדרכו אל הים. ערוץ הנחל עובר בסמוך לאזורי מגורים, מסחר ותעשייה כך שהנחל חשוף למפגעי זיהום הנובעים מהשלכת פסולת ומגלישת ביוב והזרמות פיראטיות של תעשיה. לאחרונה, החל שינוי בהסבתו של נחל הגדורה ממטרד למשאב, הפיכת הנחל לשטח פתוח לרווחת הציבור כך שיהווה כר לפעילות פנאי, נופש וספורט, כמו גם מקור יעיל לאספקת שירותים אקולוגיים הכרחיים לבריאות האדם. במסגרת פרויקט רשותי רחב, מוסדות חינוך ברחבי קריית ביאליק, גנים, בתי ספר יסודיים, חטיבות ביניים ותיכונים נהנים מתוכנית חינוך לקיימות בדגש על אימוץ נחל הגדורה בהובלת החברה להגנת הטבע.

 
  קריית ביאליק אשר חרתה על דגלה את השאיפה להיות עיר מובילה גם בתחום הסביבתי פתחה את שנת הלימודים באירוע שיא לחברי המנהיגות הסביבתית של בתי הספר היסודיים בעיר. באירוע, שהתקיים ביום שישי, 24/10/14, בטיילת נחל הגדורה נחשפו תלמידי המנהיגות לסוגיות סביבתיות שונות הנוגעות לסביבה בכלל ולטבע העירוני בפרט. מדריכי החברה להגנת הטבע דנו עם התלמידים בחשיבות המגוון הביולוגי, חקלאות בת קיימא, הדילמה של שימור מול פיתוח והשפעת הפסולת על השטחים הפתוחים.

 

התלמידים סיימו את היום ביצירת חזון ירוק לעיר הירוקה. יום זה שהובל בשיתוף פעולה על ידי טלי סוקניק מאגף החינוך ואירית לדור מהחברה להגנת הטבע הינו ארוע מקדים לתכנית שנתית רחבה של קריית ביאליק יחד עם רשות נחל הקישון, המשרד להגנת הסביבה ואיגוד ערים איזור מפרץ חיפה בביצוע החברה להגנת הטבע. התכנית, המתקיימת זה מספר שנים, תתמקד השנה בטיפוח מרחבים ירוקים בקרייה.

 

(כל התמונות מן האירוע לחברי המנהיגות הסביבתית. צילום: רותם וידן)

 
 

ביום שני, 27/10/14, התקיים יום חשיפה לכל תלמידי בית הספר רקפות על גדות נחל הגדורה. מכיוון שבית הספר רקפות הינו בית ספר יסודי חדש, הוא טרם השתתף בתכנית הרשותית של נחל הגדורה. מטרת יום החשיפה להכיר לתלמידי בית הספר את נחל הגדורה על מאפייניו הסביבתיים וחשיבותו לאדם ולטבע. במסגרת יום החשיפה נהנו כל תלמידי בית הספר משלוש תחנות בהדרכת מדריכי החברה להגנת הטבע:

 
   
  • נחל הגדורה - נעים להכיר: בתחנה זו הכירו הילדים את מאפייני נחל הגדורה בעזרת זכוכיות מגדלת ומשקפות וערכו דיון לגבי מצבו של הנחל - האם הנחל "בריא" או "חולה".
  • התבוננות ופליאה בנחל הגדורה: בתחנה זו התבוננות הילדים באופן מעמיק על סביבת הנחל ויצרו בעזרת חומרים טבעיים ולא טבעיים מנדלה בטבע.
  • הנחל הנדיב: במסגרת תחנה זו למדו הילדים על חשיבות הנחל לאדם ולטבע ובעזרת המחזה קבעו מהם כללי ההתנהגות בסביבת הנחל


טלי סוקניק, מנהלת פרוייקטים באגף החינוך בקריית ביאליק: "קריית ביאליק שמחה וגאה לפתוח עוד שנה יחד עם החברה להגנת הטבע בהובלת מהלך רשותי רחב לטיפוח מרחבים ירוקים בעיר. תלמידי העיר מגיל הגן ועד התיכון לוקחים חלק בתוכנית שמעשירה אותם ואת כלל תושבי העיר בקידום אורח חיים מקיים ושמירה על הטבע העירוני שסביבם".

 

אירית לדור

רכזת חנוך סביבתי,

קהילת חיפה של החברה להגנת הטבע.