חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

קיץ 2014 בגינות הקהילתיות בחיפה

הגינות הקהילתיות בחיפה פורחות בחודשי הקיץ והן מניבות לא רק תוצרת, אלא גם אירועים קהילתיים לרב. להלן מקבץ אירועים ודיווחים שוטפים מחלק משתים עשרה הגינות שבחיפה, וגם עדכון על "הולדתן" של שתי גינות חדשות בקריות
28/07/2014
 

גינת נווה דוד, המונה מעל ארבעים חברים וחברות, ערכה בחודשים האחרונים מספר אירועים קהילתיים בשטחה, כולל ארוחות קהילתיות והרמות כוסית בהזדמנויות שונות. באחד מהאירועים השיקו הפעילים גם את חוברת מתכוני הגינה 2014, אשר הפכה כבר למסורת.

בקרוב תארח גינה זו את כנס השמיטה שיתקיים בחיפה, בשיתוף פעולה עם המרכז הקהילתי נווה דוד ועם המחלקה לשירותים חברתיים בעיריית חיפה. הכנס יארח מרצים ממשרד החקלאות ויעסוק בדיני שמיטה ובאפשרויות הרבות שמזמנת תקופה זו לגינות - מבחינה אקולוגית, חברתית וכלכלית. בכנס ישתתף גם מתרגם לשפה האמהרית וצפויים להגיע אליו משתתפים מכלל הגינות בעיר, כמו גם מערים וישובים נוספים בסביבתה של חיפה.

 

מבשלים בנווה דוד

 

יום הפעילות בגינת הזיתים

 

בגינת הזיתים התקיים באמצע חודש יולי יום הפעילות החודשי, אך הפעם התארחו בו גם מבקשי מקלט מאריתריאה ומסודן, איתם קיימו חברי הגינה ארוחה קהילתית של מאכלי עמים. בנוסף התקיימה באירוע גם מכירה של ספר הילדים "מולו וצגאי", אשר נכתב על ידי מבקשי המקלט מאריתריאה. כל הכנסות המכירה הועברו להמשך הסיוע למבקשי המקלט בישראל.
(תמונות: רכזת הגינה, מיכל שוורץ מארגון העובדים מע"ן)

 

גינת מצפה דוכיפת הנמצאת בשכונת עין הים- ואדי ג'מאל, הוקמה לפני כשנתיים ועברה מספר תהפוכות מאז הוקמה. השנה נמצאים פעילי ופעילות הגינה בתהליך קהילתי מואץ, המלווה במשותף על ידי הגנן הקהילתי, רכזת הגינות הקהילתיות והעובד הקהילתי שבשכונה. בין היתר נדרשים הפעילים והפעילות בגינה לדון בנושאים כגון: תקנון גינה, הקמת קופת גינה, קבלת חברים וחברות חדשים, ועוד מיני סוגיות קהילתיות לא פשוטות. על מנת לשחרר מתחים, וכהפוגה מכל אלו, בחרו הפעילים לקיים באמצע יולי אירוע גיבוש. באירוע השתתפו הפעילים ובני משפחותיהם והוא כלל ארוחה טובה (על האש), כיבודים נוספים ומשחקי חברה.
(תמונות באדיבות מרכז קלור)

ומה לגבי הדיונים על תקנון? הם לא הולכים לשום מקום...

 

יום הפעילות בגינת הזיתים

 

יום גיבוש בגינת השמש

 

גם גינת השמש שבשכונת שער עלייה נכנסה לאחרונה לתהליך בניית תקנון והקמת קופת גינה. התהליך מלווה במשותף על ידי רכזת הגינות הקהילתיות והעובדת הקהילתית השכונתית. במסגרת התהליך, יצרו פעילי הגינה קשר עם מוסדות שונים בשכונה. אחד מהמוסדות הללו הינו מרכז יום לילדים בסיכון, הנמצא צמוד לשטח הגינה. פעילי הגינה נפגשו עם מנהלת המוסד לשיחה על רצונות וצרכים הדדיים. בתום הפגישה נראה שמדובר בתחילתו של שיתוף פעולה מיוחד במינו, לפיו פעילי הגינה יחלו להתנדב במוסד בתחומים שונים להם זקוקים הילדים, ובתמורה יקבלו מחסן לכלי הגינה.

 

מדובר בצעד אמיץ וגדול לעבר עצמאותה של גינת השמש, ולא רחוק היום עד אשר תתנהל באופן עצמאי ומקיים לחלוטין הן מבחינה חקלאית והן מבחינה חברתית וקהילתית בשכונת שער עלייה. אגב, שתי גינות חיפאיות כבר הגיעו השנה לעצמאות מלאה: גינת צייטלין בקריית חיים וגינת אלעד ברמות ספיר.

 

 האירועים בגינות חיפה לא עוצרים בקיץ, והם יימשכו השנה גם לתוך הסתיו. בין החודשים אוגוסט עד אוקטובר יתקיימו בשלוש מהגינות בעיר אירועי "סרט + הרצאה". מדובר בפרויקט המשותף לפעילי הגינות, קהילת חיפה של החברה להגנת הטבע, המכללה החברתית כלכלית, המחלקה לתרבות וחינוך בעיריית חיפה ואיגוד ערים לאיכות סביבה חיפה. האירועים יכללו סרט והרצאה בנושאי סביבה- כלכלה- חברה, ולצידם הפנינג קהילתי- שכונתי בנושאי חברה וקיימות. בימים אלו הולכים ונבנים תכני האירועים. הזמנות יצאו בקרוב.

לסיום, נספר עוד שלאחרונה יצא אל הפועל שיתוף פעולה חדש בין קהילת חיפה של החלה"ט ובין רשויות מקומיות בקריות השונות. שתי גינות חדשות "נולדו" רק החודש - אחת בקריית אתא והשנייה בקריית ביאליק.  שיתופי הפעולה צפויים להתרחב ואנו מקווים כי בהמשך השנה ייפתחו גינות גם בקריית ים, בקריית מוצקין, בנשר ועוד.

שיהיה לכולנו המשך קיץ נעים, ירוק וקהילתי!

חן קרסניצקי
רכזת גינות קהילתיות וקהילה
החברה להגנת הטבע- קהילת חיפה