חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

חגיגת האביב בנחלים רמז-זיו, 2014

29/03/2014
שבוע הטבע העירוני הארצי, שהתחיל בחיפה באירוע בוואדי לוטם, הסתיים בחגיגת האביב המסורתית בוואדיות רמז-זיו, בשבת ה29.3.2014. זו השנה הרביעית בה האירוע מתקיים, ומספר המטיילים שמגיעים לחגוג איתנו את הטבע העירוני הולך וגדל – מארבעים איש בשנה הראשונה, למאה בשנה השניה, כ500 איש שנה שעברה ומעל 600 השנה.
גם מספר הגורמים הקהילתיים השותפים לחגיגה הולך וגדל, וכך נוצרת קהילת נחל שכוללת עוד ועוד ארגונים ומוסדות הפעילים בשכונות שסובבות את הוואדיות, וציבור מתנדבים ואוהדים. השנה חברו לאירגון החגיגה מתנ"ס רמות-ספיר, ועד השכונה, בית הספר הפתוח, שבט אפיק של הצופים ויחידות הנוער הקהילתיות של נווה שאנן ורמות-ספיר, בתמיכת אגף התרבות של עיריית חיפה.
 

 


תחנה להכנת פקקולים, על רקע הפועה של אנסמבל בלו-גראס

בכניסה למסלול ניגנו חברי אנסמבל כלי-המיתר "בלו-גראס" של החוג למוזיקה באוניברסיטת חיפה.
שבט אפיק, יחידת הנוער של נווה-שאנן ומדריכי החברה להגנת הטבע העבירו תחנות הדרכה והפעלה בהפנינג ברחבת הכניסה לוואדי רמז, ובמסלול עצמו. הצופים הדריכו את המשתתפים בהכנת פקקולים (ערכות אישיות שעשויות מפקקים של בקבוקי פלסטיק, ומיועדות לאסוף אשפה תוך כדי טיול בטבע), הכינו איתם חבלים משקיות ניילון משומשות, לימדו איך להכין מצפן מאולתר מכוס מים, גרב ומחט, והנחו חידון התכלות חומרים. נוער היחידות הקהילתיות הנחה משחק זיכרון על בעלי-חיים וצמחים בוואדיות, לימד להכין צמות מחוטים, והעביר משחק קליעה למטרה שמלמד על הטבע. 
תלמידי בית הספר הפתוח, שלמדו על הנושא "שימור לעומת בינוי" לאורך כל השבוע, הסתובבו בין המשתתפים וערכו סקר על האופן בו הם מתייחסים לטבע, וחילקו להם "לוטו עלים" לביצוע בהליכה בדרך. המורות וההורים מבית הספר חיכו בסוף המסלול של ואדי זיו וגייסו מטיילים לנאמני הנחלים רמז-זיו, על-מנת להתנדב בנחלים ולעזור לפקח על מפגעי בנייה.
מדריכי וצוות החברה להגנת הטבע הנחו סיור לאורך חיץ האש בו הוסברה חשיבות השמירה על הוואדיות, הפעילו דוכן הסברה, הדריכו על בעלי-החיים בוואדי, והציגו את תוכניות הבנייה המאיימות על ואדי זיו.
 

 

 

 

אנו מודים גם למתנדבים: עמית, נטע-לי, רקפת ותום, שסייעו לנו בארגון האירוע, וכמובן לרון מונהייט, הרכז הירוק של מתנ"ס רמות-ספיר, שמוביל את הפעילות השכונתית בנחלים כבר כמה שנים.
שמחנו לפגוש באירוע חיפאים רבים ומטיילים ממרכז הארץ, שנהנו מהחוויות שהחגיגה סיפקה כמו גם מהחוויות שהטבע עצמו סיפק – פריחה צבעונית ומרהיבה ונוף טבע עירוני ייחודי. שמחנו גם לשמוע עניין רב ורצון לפעול להגנה על הטבע.

 
ילדי בית הספר הפתוח והתחנה שלהם

 


אנסמבל בלו-גראס

 

 

 

 

 צילומים: אלכסנדר אייל

  מפת האיומים על ואדי זיו