חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג טיול
חיפוש טיול בטקסט חופשי

הספר האדום

 הספר האדום

עולם הולך ונעלם
למרות שטחה הקטן יחסית של מדינת ישראל, היא התברכה במגוון ביולוגי עשיר במיוחד: » 2800 מינים של צמחי בר » יותר מ-500 מיני עופות » כ-100 מיני יונקים » כ-100 מיני זוחלים ופרוקי רגליים » מספר בלתי סופי של חיידקים, נגיפים, אצות ופטריות, שמרביתם טרם זוהו

אולם, המגוון הביולוגי בישראל, כמו גם בעולם כולו, מאוים על ידי גורמים שונים: » אבדן של בתי גידול טבעיים וקיטועם » חדירת מינים פולשים הדוחקים את המינים המקומיים » זיהום מים וקרקע. עיקר האיום נובע מפעילות אנושית אינטנסיבית, כמו בנייה, סלילת כבישים, הכשרת שטחי חקלאות, ועוד.  בשל כך, יותר ויותר מינים נעלמים בהדרגה מנוף ארצנו; מאז שנות ה-50 נכחדו כ-3% מכלל מיני הצומח בארץ ומספר לא קטן של חולייתנים, כמו הדוב החום, הברדלס, והפרס כבר נעלמו לחלוטין מהטבע הישראלי.

הספר האדום של החולייתנים בישראל: אילו מינים נמצאים בסכנת הכחדה?
הספר האדום של החולייתנים בישראל יצא לאור בשנת 2002 על ידי החברה להגנת הטבע בשיתוף עם רשות הטבע והגנים, ומטרתו להגדיר את מצבם העכשווי של מיני החולייתנים בישראל ובמטרה לאתר את המינים ה"אדומים" הנמצאים תחת איום מיידי. 

» הספר האדום מתאר את המינים ומסווגם לדרגות סיכון עולמיות ואזוריות
» הספר האדום מציג את תפוצת המינים בארץ ובעולם ומדגיש את המינים הנמצאים בסכנת הכחדה, אשר יש לנקוט בפעולות ממשיות בכדי למנוע את הכחדתם המקומית או העולמית.
» המינים שנכללו בספר האדום ומצבם, נקבעו על פי אמות המידה של I.U.C.N הארגון העולמי לשמירת הטבע.
» מיני החולייתנים מסווגים לחמש מחלקות: · דגים · דו חיים · זוחלים · עופות · יונקים

» להורדת הספר המלא ב-PDF לחצו כאן 

בואו נציל ביחד את המגוון הביולוגי!

רוצים להישאר מעודכנים בנושא המינים האדומים ובנושאים אחרים הקשורים לשמירת טבע, חינוך ופעילויות של החברה להגנת הטבע? מלאו פרטיכם:

שם פרטי
*שם משפחה
*דואר אלקטרוני
טלפון


איכפת לכם מהטבע ומהסביבה? רוצים להיות מעורבים ולקחת חלק בפעילות שלנו?
כל הדרכים שלכם לתרום לעשייה ולקדם את שמירת הטבע והסביבה בישראל 

בואו להיות חברים שלנו גם ברשת!