חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

הכנרת

הכנרת מהאויר. צילום: עמוס פרלהכנרת, אגם המים המתוקים היחיד בישראל, היא נכס היסטורי, דתי ותרבותי, בנוסף להיותה נכס טבע ייחודי, אשר מהווה מוקד משיכה מרכזי ורב גווני במערך התיירות והנופש בישראל. בכנרת ריכוז אתרים קדושים והיסטוריים ההופכים אותה למרכז דתי-רוחני בעל חשיבות עולמית, וסביבה נמצא הריכוז הגדול ביותר של אתרי הנצחה ומורשת מראשית הישוב.

ייחודה הגיאוגרפי, עושר המינים של חי וצומח בחופיה, הפעילות האנושית לחופיה משחר ימי האדם הקדמון, דרך היישובים ההיסטוריים לחופיה ועד להתיישבות, התיירות, התעשייה והחקלאות של ימינו, הופכים את הכנרת למשאב שאין שני לו.

בעבר משכה אליה הכנרת חובבי טבע ומטיילים והייתה פתוחה לכל דכפין. אולם, בשנים האחרונות הלכו חופיה ונסגרו, הלכו ונחסמו. המציאות הנוכחית מלמדת כי לחלקים ניכרים מהכנרת נחסמה הגישה, מאחר ולאורך חופיה הוקמו מעל למאה גדרות המגיעות עד קו המים, בתחום האסור לבנייה, והן מונעות כל מעבר חופשי לאורך קו החוף. במקרים רבים השתלטו גורמים שונים על שטחי חוף ונכסו אותם לעצמם. המציאות הנוכחית הנה של הזנחה ועזובה ולא של אתר תיירות מהחשובים שיש בארצנו.


החברה להגנת הטבע פרסמה מספר דוחות המשרטטים תמונה קשה על מצב חופי הכנרת בעיקר בכל הקשור לפגיעה באינטרס הציבורי לאורך חופיה, בינהם מסמך מדיניות מקיף לחופי הכנרת וסביבותיה.
החברה להגנת הטבע, דורשת את זכותו של הציבור למעבר חופשי בשטח הציבורי והחלה כבר בשנת 2003 להחזיר את הכינרת לציבור על ידי שביל סובב כנרת. במבצע שותפים רבבות בני נוער, ילדים ומבוגרים ממרכזי לימודי שדה וחוגי סיירות של החברה להגנת הטבע מכל רחבי הארץ אשר פורצים ומכשירים קטעי שביל שונים לאורך הכנרת. נכון לסוף 2006 הוכשרו 35 ק"מ מתוך 56 ק"מ המקיפים את הכנרת וסומנו על ידי הועדה לסימון שבילי ישראל.

שביל סובב כנרת - לחצו כאן למסלולים ומידע נוסף

כתבות בנושא הכנרת:

הזמנה ליום עיון בנושא קידוחים ברמת הגולן והסיכונים שלהם למקורות המים בכנרת

הזמנה ליום עיון בנושא קידוחים ברמת הגולן והסיכונים שלהם למקורות המים בכנרת

ב – 9 לדצמבר יקיימו החברה להגנת הטבע ובית הספר ללימודי הסביבה על שם פורטר, באוניברסיטת תל אביב, יום עיון בנושא קידוחי נפט ברמת הגולן והסיכונים שלהם למקורות המים בכנרת, בו יתארח פרופ' אבנר ונגוש, חוקר מאוניברסיטת דיוק שבארצות הברית

עוד ייבוש לכנרת

החוק קובע בפירוש שאין לבנות בסמוך לחופי הכנרת. אז מה עושים? מייבשים חלקים מהאגם ו"מרחיקים" את קו החוף. שוב עולה השאלה: למי שייכת הכנרת, ליזמים או לציבור?
14/11/2010

תלמידים יהודים וערבים שומרים על הכנרת

ביום שישי נפגשו תלמידי בית הספר אלזהראא מנצרת ותלמידי ישיבת טל חרמון מרמת הגולן, לפעילות משותפת בפרויקט "הולכים על נקי זאת הכנרת שלנו". התלמידים פרצו את שביל סובב כנרת, ניקו את החוף ותלו בקבוקים על עץ הבקבוקים בצומת צמח, כסמל לחיסכון

עץ התקווה של הכנרת

1,700 תלמידים מעמק הירדן תלו בקבוקים על עץ יבש שנמשה מהכנרת, כפעולה סמלית למים שחסכו בחודשים האחרונים, במסגרת פרויקט "הולכים על נקי" של המשרד להגנת הסביבה והחברה להגנת הטבע

חוף וואדי רקת חוזר לידי הציבור

נהרס הבית שהוקם בחוף המיועד להיות שמורת חוף, ונבנה ללא היתר על ידי מוטי מרדכי בטענה כי מדובר על "מבנה לשימור". החברה להגנת הטבע: "זה לקח 10 שנים של התעקשות אך מוטב מאוחר מאשר בכלל לא, ואנו מקווים שכך ייעשה בכל הנוגע לעבריינות הבניה סביב הכנרת"

"הפגיעה בכנרת עוברת כל גבול"

בעקבות תלונת החברה להגנת הטבע הורה בית משפט השלום בנצרת לפנות את חניון הסירות הגדול ואת הקיוסק שהוצבו בחוף חורי בכנרת בניגוד לחוק.

צעד גדול לכנרת - צעד גדול לציבור

בשעה טובה ומוצלחת: הכנסת אישרה את החוק להסדרת הטיפול בחופי הכנרת. החברה להגנת הטבע מברכת על ההחלטה שתוביל לשמירה טובה יותר על חופי הכנרת ותחזיר אותם לציבור.

הכנרת מזמינה אותך לחגוג

בשעה טובה ומוצלחת: הכנסת אישרה את החוק להסדרת הטיפול בחופי הכנרת. החברה להגנת הטבע מברכת על ההחלטה שתוביל לשמירה טובה יותר על חופי הכנרת ותחזיר אותם לציבור.

חוק הסביבה החופית יהיה תקף גם על הכנרת

החברה להגנת הטבע רואה חשיבות רבה בהחלת חוק הסביבה החופית על הכנרת ורואה בכך צעד חשוב ביותר ללקיחת אחריות של המדינה על חופי הכנרת והשבתם לציבור.

מילים יפות ללא כיסוי

לקראת תום עונת הרחצה בדקה החברה להגנת הטבע את מצב הכנרת. למרות כל ההצהרות הממשלתיות בשנים האחרונות, בפועל מצבה של הימה הלאומית נותר עגום כשהיה.

כוכב נולד, כנרת סגורה

בחברה להגנת הטבע, הנאבקת להסרת גדרות לא חוקיות בכנרת, קובלים הן על הקמת הבמה של "כוכב נולד" בסמוך לקו המים והן על סגירת חוף גולן עד יום מופע הגמר

גם בזכותכם: תוקם רשות כנרת

בחברה להגנת הטבע מברכים על ההחלטת הממשלה שהתקבלה רק לאחר הפעלת לחץ ציבורי ומקווים כי ההחלטה תלווה במימון ראוי

הכנרת - קורבן על מזבח האינטרסים

ביום ראשון האחרון עמדה בפני ממשלת ישראל ההזדמנות לעשות מעשה להשבת חופי הכנרת חזרה לציבור. אולם לצערנו שוב נפלה הכנרת קורבן על מזבח האינטרסים, הפוליטיקות הקטנות ומאבקי הכוח

שר התשתיות התנגד, הדיון על הכנרת נדחה

מאות המכתבים שלכם הגיעו לראש הממשלה, בואו נמשיך כך! חתמו על מכתב התומך בהקמת רשות הכנרת ופקססו עד יום ראשון הקרוב 19 באוגוסט 2007.

המדינה מתנערת מאחריותה על הכנרת

בעקבות התמונות הקשות של ערימות האשפה והשערים הסגורים של החופים בצפון מזרח הכנרת, בהן חזינו בפסח, נשאלת השאלה- מי לוקח את האחריות על חופי הכנרת?

חופי הכנרת ממשיכים להיפתח: 15 גדרות הוסרו

פקחי משרד הפנים הורידו כ-15 גדרות בלתי חוקיות מסביב לכנרת במבצע משמעותי ביותר להסרת גדרות ...