חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

מרכז

בתי גידול נדירים באזור המרכז

התנאים המאפיינים את אזור המרכז אפשרו במשך מליוני שנות אבולוציה התפתחות של חי וצומח ייחודי לאזור זה. בתי גידול נדירים המפורטים כאן שרדו למרות הפיתוח המואץ שעבר חבל ארץ זה במאה השנים האחרונות.
לשימור בתי הגידול הנדירים וערכי הטבע באזור המרכז חשיבות ציבורית רבה במיוחד בגלל ריכוז האוכלוסיה, הנהנית מטבע נגיש וייחודי המהווה כר פורה לפעילות חינוכית, מיתוג ייחודי של "רוח המקום", מקום מפלט מסאון העיר וכל זאת בזול ובקרבה לבית – באופן השווה לכל כיס, ללא צורך להרחיק עד הגליל או הנגב.
בגלל הפיתוח המואץ והתשתיות המרובות, מרבית שטחי הטבע במרכז סובלים מבעיה של ניתוק ובידוד, וחלקם מתפקדים בדומה לאי. משום כך יש חובה לשמור ככל הניתן על רצפים מחברים בין שטחים טבעיים, על חיץ פתוח בין השטח הטבעי לפיתוח, ועל תאי שטח גדולים ככל הניתן, על מנת לאפשר קיום עתידי לערכי הטבע והמערכות האקולוגיות. בתי גידול מסוימים מאכלסים ערכי טבע שחלקם בעלי חשיבות לאומית ובינלאומית, בהיותם מצויים בסכנת הכחדה  - וחלקם אנדמיים (יחודיים) לאזור המרכז של ישראל בלבד.

» חולות    » כורכר   » בריכות חורף  » בתה עשבונית  » נחלי החוף     »הגבעות המזרחיות

מגינים על הצבאים ליד אלעד

העיר אלעד נמצאת בשולי הגבעות המזרחיות, ציר הררי של שיפולי השומרון, מרחב פראי כמעט אחרון באזור המרכז. יש כאן עדרים של צבאים, צבועים ועופות דורסים מרשימים, יערות ושטחי טבע פתוחים. הגבעות הן חלק חשוב מהמסדרון האקולוגי בישראל - רצף של שטחים פתוחים החשובים להתרבות חיות הבר. המסדרון כבר הוצר בעקבות סלילת גדר ההפרדה ובסיס צבאי שהוקם שם, ועכשיו גם אלעד מבקשת להתרחב כאן.

22/10/2019
כביש לא חוקי בלב המסדרון האקולוגי

כביש לא חוקי בלב המסדרון האקולוגי

המסדרון האקולוגי של אזור מודיעין קיבל לאחרונה חסם נוסף בצורת דרך חקלאית סלולה המחברת בין מרכז עינב לכביש הגישה לשעלבים.
8/08/2019
דו"ח חדש קובע: אין צורך בהקמת שדה תעופה במרחב נחל אלכסנדר

דו"ח חדש קובע: אין צורך בהקמת שדה תעופה במרחב נחל אלכסנדר

על-פי הדוח, שנכתב על-ידי עו"ד נרי ירקוני, מומחה לתעופה אזרחית, והוזמן על-ידי החברה להגנת הטבע, ניתן לפזר את פעילות שדה התעופה של הרצליה, העומד בפני סגירה, בין שדות התעופה הקיימים ללא צורך בהקמתו של שדה נוסף סמוך לחדרה, אשר עלול להרוס לחלוטין את תפקודו ואופיו של מרחב נחל אלכסנדר כשטח פתוח ועשיר בערכי טבע
20/03/2019
לא בונים על הדיונה הגדולה

לא בונים על הדיונה הגדולה

ביום ראשון 13.8 חתמה המדינה "הסכם גג" עקרוני עם עיריית אשדוד, אשר כולל פיתוח ובנייה באזור. החברה להגנת הטבע תמשיך ותפעל בכל האמצעים העומדים לרשותה, על מנת להגן על חולות אשדוד והדיונה הגדולה14/08/2017
שמירת טבע ביהודה ושומרון -סיכום הכנס "הסביבה ביו"ש - משבר בצבת הגיאופוליטיקה"

שמירת טבע ביהודה ושומרון -סיכום הכנס "הסביבה ביו"ש - משבר בצבת הגיאופוליטיקה"

גדר ההפרדה אינה חסם למפגעים סביבתיים, לבעקבות זאת יש צורך ליצור שיתוף פעולה ולמנוע זיהום הסביבה לטובת האוכלוסיות השונות. התכנסנו לדון בפתרונות האפשריים.