חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

המרכז הבינלאומי לנדידת הציפורים בלטרון

המרכז הבינלאומי בלטרון ממוקם בלב ליבו של ציר הנדידה המערבי של הציפורים, ולכן הקצתה עמותת "יד לשריון" הפועלת במקום כ- 25 דונם קרקע משטחה, עבור המרכז לחקר נדידת הציפורים, במטרה שהקהל הרחב המגיע לאתר ייחשף לשני נושאים מרכזיים: מורשת העבר וזיכרון לנופלים, יחד עם נושאי העתיד: מחקר, היי-טק, שימור הסביבה והטבע ונדידת הציפורים "שאינן יודעות גבולות", ככלי חינוכי התורם לתהליך השלום באזורנו.


מיקומה הייחודי של מדינת ישראל בצומת של שלוש יבשות הביא לכך, שלמרות שטחה המצומצם מהווה ישראל "צוואר בקבוק" אליו מתנקזים באביב ובסתיו כ- 500 מליון ציפורים, תופעת טבע ייחודית שכנראה אין שניה לה בעולם.
מחקר נדידת הציפורים במדינה ייחודית כמו ישראל התפתח בעשור האחרון כנושא רב תחומי העשוי לקדם באופן משמעותי ביותר מספר נושאים מחקריים חשובים לכלכלת המדינה ולדמותה במאה ה- 21, כשאוניברסיטת תל-אביב מובילה את הנושא.


מטרות המרכז:
1. ניצול יתרונה היחסי של מדינת ישראל בפיתוח מחקרים רב-תחומיים בנושאי הנדידה, תוך פיתוח קשרי מחקר עם מדינות הקהילה האירופית ומזרח אירופה (ארצות הקינון והמוצא של הציפורים), מדינות המזרח התיכון (דרכן חולפות הצפורים הנודדות) וארצות אפריקה (אזורי החריפה של הצפורים).
2. פיתוח נושאי המחקר היישומי הקשור לנדידה בדגש איתור פתרונות לקונפליקטים עם החקלאים, קידום בטיחות טיסה צבאית ואזרחית תוך הקמת רשת ארצית ואזורית של מ”כמי ציפורים ומזג אויר.
3. שימוש בתשתית המדעית שתוקם למטרת קידום החינוך האקדמי בישראל, וכבסיס לפיתוח קורסים בינלאומיים בנושא, וקידום החינוך במערכת החינוך הפורמלית, קידום נושא תיירות הטבע (Eco-tourism) כנושא ייחודי הן בישראל והן בארצות השכנות, הגנה על הציפורים ובית גידולן, וכנושא משמעותי בקידום תהליך השלום.
 
הנושאים הרב תחומיים בהם עוסק המרכז:
 1. מחקר - כבר מבוצעים 10 מחקרים שונים בקשר עם גורמים בישראל ובחו"ל, בחלקם כמחקרים רב שנתיים, כמו למשל מעקב אחר חסידות, נשרים ועגורים, אליהן הצמדנו משדרים נקלטי לווין, בממון רב-שנתי של ממשלת גרמניה, ארה"ב וישראל.
2. בטיחות טיסה - ההישגים במחקר המשותף עם חיל האוויר, הקטינו את התאונות מציפורים נודדות ב- 76% וחסכו מאז 1984 כ- 480 מליון דולר לתקציב הלאומי (ובלא להתייחס לחיי הטייסים). המרכז מוביל את מחקר הנדידה בחיל האוויר ותפעול מערכת ההתראה בזמן אמיתי. כן אנו משמשים כיועצים מקצועיים לרשות שדות התעופה, אל-על, והתעופה האזרחית. בשנתיים האחרונות הנושא מקודם גם בשילוב חיל האוויר הירדני, התורכי והאמריקאי.
3. חינוך - פיתוח הפרויקט הלימודי "הציפורים הנודדות אינן יודעות גבולות" בשיתוף עם משרד החינוך. זו תכנית רב תחומית המבוססת על לימוד דרך חקר באינטרנט, באתר הבית הדו-לשוני שלנו שכתובתו www.birds.org.il  וכן על יציאה לטבע וצפיה בציפורים הנודדות. באינטרנט עוקבים התלמידים אחר ציפורים ממושדרות לווין, לומדים על השפעת האקלים, תוך תקשורת עם ילדים בבתי"ס אחרים בישראל, במזה"ת וברחבי העולם. התכנית מהווה אחת מ"תכניות הדגל" של משרד החינוך בקידום החינוך הטכנולוגי והמדעי והחינוך למצוינות". למעלה ממאה בתי ספר משולבים בתכנית החינוכית.
מלבד קורס באוניברסיטה בנושא הנדידה, מועברים על ידי המרכז, מדי שנה, עשרות הרצאות, ימי עיון, ומפורסם חומר חינוכי בשיתוף עם מרכז הצפרות הישראלי, והחברה להגנת הטבע.
4. תיירות טבע (Eco-tourism) - המרכז בלטרון כמוקד ארצי בפיתוח רשת של 10 תחנות תיירות ציפורים, שתתבססנה על "שלוחות" מחקר וחינוך בשדה, שתעלה את ישראל על המפה כמוקד צפרות בינלאומי בדומה לנושאים היסטוריים וארכיאולוגיים, ובשילוב עם הפלשתינאים והירדנים.
5. שימור הטבע וחקלאות ידידותית לסביבה - למרכז המוקם משמעות גדולה למיקומה של ישראל כמובילה בעולם בקידום נושאי שימור הציפורים הנודדות במזה"ת בפרט ובארצות אפריקה בכלל, כולל בפתרון קונפליקטים עם החקלאים ובקידום חקלאות ידידותית לסביבה.
6. אקלים ומזג אוויר - הציפורים הנודדות יכולות לשמש כסנסור חדשני לחיזוי שינויים אקלימיים. קיים קשר הדוק בין תופעת הנדידה והאקלים. יזמנו מחקרים שונים בנדון.
7. התרומה לתהליך השלום - בגלל רב-התחומיות של הנושאים שהועלו, לנושא הנדידה והמרכז המוקם בלטרון תפקיד מוביל בפיתוח נושא ייחודי המקשר בן גורמים מדעיים, חינוכיים, תיירותיים וצבאיים באזור.
 
התכנון לבניה באתר
קרית חינוך לקליטת 250 איש - תלמידים, סטודנטים, חיילים, חובבי טבע מישראל ומחו"ל ונוער יהודי מחו"ל, 50 חדרים, חדר אוכל וכתות לימוד.
אודיטוריום - לקליטת 200 מבקרים שיציג בחזיון אור קולי ובאמצעי היי-טק את ייחודה של ישראל בתופעת הנדידה ואת המיוחד בתופעת הנדידה.
מוזיאון אקטיבי שיציג את היבטי הנדידה הנרחבים על ידי הפעלת המבקרים ובדגש מציאת דו-קיום בין מטוסי חיל האוויר וציפורים נודדות, והצגת המחקרים החדשניים באופן ממוחשב.
מכון מחקר מדעי בו יוקמו משרדי המרכז האוניברסיטאי, משרדי מרכז הצפרות הישראלי של החברה להגנת הטבע, מעבדות ומתקני מחקר ומספר יחידות לקליטת חוקרים מהמזרח התיכון ומכל העולם שיבואו לשנת שבתון - במרכז.
 
תמונת המצב - מה קיים כיום:
 מכ"ם מזג אויר וציפורים רוסי, MRL-5 - המכ"ם יוצא ממולדביה והוצב בשנת 1997 באתר. המכ"ם הוסב גם למחקר ציפורים. באביב 2000 הסתיים שלב העברת התמונה האנלוגית לדיגיטלית ובימים אלו התמונות מועברות לכתת המחשבים ולאינטרנט בסיב אופטי ותשמש באביב 2001 את חיל האוויר בזמן אמיתי .
כתת מחשבים ואינטרנט - בלב האתר, בבנין המשטרה הבריטית הוקמה כתת מחשבים ואינטרנט עם 15 מחשבים ו35- מקומות ישיבה במימון US-AID וחברת החשמל. הכיתה משמשת להשתלמויות מורים ותלמידים ומהווה מוקד לימוד ארצי.
 
פעילות לציבור הרחב:
המרכז הבינלאומי לחקר נדידת הציפורים מקדם פעילויות חינוכיות בבתי ספר באמצעות השתלמויות למורים שנערכות בחופשת הקיץ ובמהלך השנה. מורים המעוניינים להירשם יתקשרו למשרד או לשלומית, או ישלחו פרטיהם בפאקס או בדואר אלקטרוני.
 
התקשרות :
טלפון: משרדו של ד"ר יוסי לשם  טלפון    : 6407963 03  טלפקס: 6406010 03
                                               
דוא"ל – yleshem@post.tau.ac.il
 
בקרו באתר האינטרנט שלנו www.birds.org.il