חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

טבע עירוני

טבע עירוני הוא מושג חדש בנוף התכנון המקומי. בערים רבות באירופה ובאמריקה מוקצים שטחים נרחבים לשיקום ושימור מערכות טבעיות בגבולות העיר, בשל יתרונם הרב. מעבר לעלויות האחזקה הנמוכות, הם משמשים למיתון מפגעים סביבתיים, ממצבים את דמותה של העיר וכמובן, משמשים לפעילויות חינוך ופנאי לתושבי הערים.

החברה להגנת הטבע שמה לה למטרה להעלות למודעות הציבור ומקבלי ההחלטות את החשיבות שבשמירה על ערכי הטבע העירוני, במציאות בה 90% מתושבי ישראל מתרכזים סביב הערים.


עדכוני טבע עירוני בקהילות החברה להגנת הטבע:

חיפה | תל אביב יפו | מודיעין | ירושלים | באר שבע | חדרה


מפת אתרי טבע עירוני:
ירושלים | תל אביב יפו


איך מתקיים הטבע בעיר?
מערכות טבעיות מחוץ לעיר הן דבר מובן מאליו אך האם הן מתקיימות בתוך העיר? התפשטות העיר אל המרחבים הטבעיים יצרה מספר מופעים של מערכות טבעיות בעיר. נחל לוטם ונחל שיח בחיפה, נחל ענבה במודיעין הם דוגמא קלאסית למערכת טבעית שחודרת לעיר. ככל שמתקרבים לעומק העיר מערכות אלו נקטעות ובהדרגה הופכות למערכות כלואות. הן משמרות מרכיבים שונים מהמערכת הטבעית האופיינית לאזור הגיאוגרפי, בהתאם לגודלן.

 
תכנון שווה לאדם ולטבע בשונה משמורת טבע, באתר טבע עירוני האדם והקהילה עומדים במקום שווה למשאבי הטבע. מטרתו של האתר מעבר לשימור משאבי טבע הן ליצור מקום בו ציבור רחב יכול לפגוש בקרבה למקום מגוריו את משאבי הטבע המיוחדים לעירו בצורה זמינה, זולה ומיידית. אחד מעקרונות הפעולה של אתרי טבע עירוניים מתבסס על מעורבות קהילתית בכל תחומי העשייה באתר: השתלבות במחקרים, בפעילות החינוכית, בפעילויות פנאי ואפילו אחזקת האתר עצמו. 
 

סקרי טבע עירוני
אנו שמחים להציג בפניכם את אתר סקרי טבע עירוני מיזם פורץ דרך, ראשון מסוגו, המאגד מידע מקצועי נרחב אודות הטבע העירוני שנאסף ע"י מערכת סקרי טבע שבוצעו בשנים האחרונות.

מה תוכלו למצוא באתר סקרי טבע עירוני:
>> מסלולי טבע עירוני מומלצים לטיול והיכרות עם הטבע הקרוב ולבית
>> מדריכים וחומרים מקצועיים, עבור העוסקים במלאכה
למעבר לאיזור סקרי טבע עירוני לחצו כאן


אתר הטבע העירוני הראשון של החברה להגנת הטבע הוא התחנה לחקר ציפורים בירושלים. התחנה שוכנת בלב קריית הלאום ושטחה משתרע על כ-5 דונם וכולל מגוון בתי גידול, שמאז ומתמיד שימשו מוקד משיכה לאלפי ציפורים. התחנה משלבת מחקר ומעקב אחר ציפורים נודדות ויציבות לצד מפגש לימודי חוויתי בין החוקרים לתלמידים.


צפו בטבע עירוני (ערוץ היוטיוב של עמיר בלבן, רכז תחום הטבע העירוני, החברה להגנת הטבע)
 

 

 

בית של קבע

בית של קבע

מוזיאון חדש להנצחת זכרו, מורשתו ופועלו של ראש הממשלה השלישי של מדינת ישראל, לוי אשכול, יוקם בירושלים. המוזיאון יוקם בבית לוי אשכול בשכונת רחביה, בבניין שישמש, עם פתיחת המוזיאון החדש, גם כמשכנה החדש והקבוע של החברה להגנת הטבע בירושלים
8/07/2014
נאמני אילנות: סיכום המפגשים שהתקיימו בסוף 2013

נאמני אילנות: סיכום המפגשים שהתקיימו בסוף 2013

קיראו את סיכום מפגשי הפרויקט 'נאמני אילנות' - תכנית לשמירה על עצים במרחב העירוני
4/03/2014
כנס קהילות אגן הקדרון 6/3/14

כנס קהילות אגן הקדרון 6/3/14

הנכם מוזמנים לכנס המתקיים זו השנה הראשונה: חלום ומציאות באגן הקדרון - ואדי אל נאר - מפגש עם המרחב. הכנס ייערך ביום ה', 6 במרץ בירושלים ובמסגרתו יתקיימו הרצאות ומפגשי דיון של הקהילות המקצועיות והמקומיות.
השביל הזה מתחיל בכנסת

השביל הזה מתחיל בכנסת

הכנסת והחברה להגנת הטבע חונכות מסלול טיול חדש: שביל הכנסת. מסלול הליכה רגלי בדרגת קושי קלה שיקיף את גבעת הלאום ויפגיש בין טבע עירוני ומורשת.
16/01/2014
גגות ירוקים בלב העיר: אם תרצו אין זו אגדה

גגות ירוקים בלב העיר: אם תרצו אין זו אגדה

בעידן מתועש של בנייה עירונית מואצת האדם מוצא פתרונות חדשים לשימור וטיפוח המערכות האקולוגיות. עמיר בלבן מספר על הסגולות של התופעה החדשה
7/10/2013
הטבע העירוני מזמין אותך לצאת: חגיגת אירועים וטיולים בטבע העירוני התקיימה בסוכות

הטבע העירוני מזמין אותך לצאת: חגיגת אירועים וטיולים בטבע העירוני התקיימה בסוכות

אלפי אנשים נהנו לגלות את הטבע הקרוב לביתם במגוון אירועים וטיולים, בכל רחבי הארץ, בהדרכת החברה להגנת הטבע
23/09/2013

יום המשפחה שמח

הצצה לחיי החיות שמספקות לנו דוגמאות צבעוניות לחיי משפחה בצורות שונות

18/02/2015
לקראת הבחירות לרשויות המקומיות - מה קורה בעיר שלי

לקראת הבחירות לרשויות המקומיות - מה קורה בעיר שלי

ארגוני הסביבה ובתוכם החברה להגנת הטבע יוצאים בקמפיין לקראת הבחירות לרשויות המקומיות - מצביעים על מה שחשוב!


9/09/2013
"בוחרים מציאות ירוקה" - סיכום

"בוחרים מציאות ירוקה" - סיכום

האירוע "בוחרים מציאות ירוקה" התקיים ב18.6.13, ביוזמת החברה להגנת הטבע וארגון חיים וסביבה, לרגל הבחירות לרשויות המקומיות. הקהל באירוע, שמע הרצאות מפי בעלי תפקידים בחברה להגנת הטבע, נחשף לדוח החדש "ארץ, עיר, טבע, קהילה: לקראת עירוניות בת־קיימא" והשתתף בסדנאות שנתנו לכולם כלים נוספים בפעילות למען קידום מטרות סביבתיות והשפעה על איכות החיים והמציאות שלנו.
אין לי עיר אחרת

אין לי עיר אחרת

טור אישי של פזית שביד, מנהלת הפעילות העירונית בחברה להגנת הטבע, על האתגר העירוני. שביד תנחה מושב באירוע "בוחרים מציאות ירוקה" שיערך לרגל הבחירות לרשויות המקומיות ומטרתו לתת כלים לתושבים על מנת שיוכלו להשפיע על המציאות הסביבתית. לפרטים והרשמה

טבע נכנס ללב העיר

האם העיריות החלו להבין את חשיבותם של הטבע העירוני והשטחים הירוקים ברחבי העיר? החברה להגנת הטבע מזהה מגמה חיובית וממשיכה לפעול במרץ גם למען הטבע הקרוב לבית
10/02/2013

חדש: מדריך לניהול טבע עירוני

המדריך לתכנון וניהול תשתיות טבע עירוני נכתב במכון דש"א על ידי איריס האן ועמיר בלבן, ומונה את מכלול התרומות והתועלות שיש בשימורם, טיפוחם, שיקומם ושחזורם של תשתיות טבע בסביבה העירונית

לונדון, לא רק שופינג

ביקור קצר בלונדון, מעצמת טבע עירוני בינלאומית, הוביל אותי שוב לאחד מאתרי הטבע העירוניים המרשימים בעולם - ה-London Wetland Centre. המפגש הראשון שלי איתו היה בראשית האלף, במקביל לתחילת המאבק על עמק הצבאים.

אין כמו יפו בלילות, אין כמו יפו בימים

נמל יפו הנחשב לאחד הנמלים העתיקים בעולם, טומן בחובו ערכי טבע רבים. אתר טבע עירוני זה הכולל את הנמל את מדרון יפו ואת חוף גבעת עליה הוא אחד המרתקים בתחום העיר ת"א יפו בו ניתן לצפות בפעילותן של חיות בר בסביבה עירונית עתיקה.

גלילות: ריאה ירוקה, מרבדי פריחה ומערות קבורה - בסכנת פגיעה

ביקור באזור גלילות חושף אותנו לשטח פתוח עצום עם פריחה עונתית מדהימה של נרקיסים וכלניות ומערות עתיקות. השטח מאויים על ידי תוכניות בניה ופיתוח, ואנו פועלים לשמירת ערכי הטבע, הנוף והמורשת הקיימים בו.

קופצים לבריכה בחורף

דווקא בחורף יוצאים יוצאים לטייל! בריכות החורף שעל גבול תל-אביב-חולון הן מהיחידות שנותרו במישור החוף, שם תוכלו למצוא עולם שלם המצוי בסכנת הכחדה מידי עונה.

הפתעות של טבע בחוף הצפוני

בחוף תל-ברוך תוכלו לפגוש בעופות, צמחי כורכר, חרקים, עופות, סרטנים, דגים ואף מחילות ועקבות של שועל מצוי. האתר הוא אחד מאתרי הטבע המדהימים שנותרו בין תל אביב להרצליה והוא עשיר בתופעות טבע: סלעי גידוד, מגוון מופעי החוף, מצוק ורכס כורכר, בתי גידול חוליים ועוד.