חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

בריכות החורף

יש מקום נהדר, עשיר ומגוון. אלפי יצורים קטנים מסתובבים, צמחים יחודיים צומחים והחיים שם שוקקים. מתנה נפלאה של הטבע שמתעוררת לחיים כל בכל שנה עם בוא הגשמים- בריכת חורף. ביקור בבריכת חורף יוביל אתכם לאתר יפה, מעניין ונגיש.

 

מהן בריכות החורף?
בריכות חורף הן מקווי מים עונתיים- הן מתמלאות מי גשמים בחורף ומתייבשות בהדרגה לקראת הקיץ. בגלל אופיו העונתי של בית הגידול נעדרים ממנו דגים, שכן הם זקוקים למים באופן קבוע, וכך מתקיימים בבריכת החורף מינים יחודיים של דו חיים, חרקים וחסרי חוליות אשר בדרך כלל נטרפים על ידי דגים.

 

בריכת החורף בחורשים. צילום: שרה אוחיון


חשיבות שימור בריכות החורף בישראל - חוברת מידע לקובעי מדיניות ומנהלי שטח >>

 

 איפה נמצא אותן?
בריכת חורף יכולה להיווצר בכל שקע המתמלא במי גשמים, ובתנאי שהמים יחזיקו זמן ארוך דיו להתפתחותה של מערכת אקולוגית תקינה בבריכה (כארבעה-חמישה חודשים לפחות). בריכות חורף נוצרות גם על שקעים בתוך משטחי סלע (כמו גיר או בזלת) וגם על קרקעות שונות המכילות חרסית או טין האוטמים את הקרקע לחילחול המים. בריכות חורף נוכל למצוא באזורים נוספים בעולם בהם שורר אקלים ים-תיכוני (בו החורף גשום והקיץ יבש) למשל קליפורניה, דרום אפריקה, צ'ילה ומערב אוסטרליה.

 

הכירו את כל בריכות החורף שלנו, ברחבי הארץ >>

 

ומה מיוחד בהן?
בריכת חורף היא גוף מים קטן וזמני.עובדה זו גורמת לתנאי הסביבה בבריכה (מפלס המים, הטמפרטורה, המליחות, אחוז החמצן ועוד) להשתנות באופן קיצוני לאורך העונה ואפילו לאורך שעות היממה. שינויים אלה מאלצים את היצורים והצמחים בבריכת החורף להתאים את מחזור חייהם לסביבה המשתנה תדיר. ואכן, ליצורי בריכת החורף התאמות מופלאות לסביבתם. עובדות אלה הופכות את בריכות חורף למעבדה חיה לאקולוגיה, בה אפשר ללמוד על הקשר הבלתי נפרד בין יצורים חיים לבית הגידול שלהם. בריכות חורף הן בית גידול המקיים מגוון ביולוגי עשיר וייחודי. לחלק מהיצורים אין קיום ללא בריכת החורף ואילו אחרים (עופות, זוחלים וכו') מגיעים אליה כדי להנות משפע המים והמזון המצויים בה.

 

 

מצגות והרצאות מיום העיון

 

מצגות מידע על בריכות החורף

 

 

העולם המופלא של יצורי הבריכה

במהלך הקיץ הבריכה יבשה ובקושי ניתן להבחין בה בנוף...אך עם רדת הגשמים מתמלאת הבריכה במים ומתעוררת לחיים!
הנה הצצה קטנה לעולם המופלא של יצורי הבריכה:

 

חיים זעירים ומרתקים
הבריכה רוחשת חיים, בכל טיפת מים מתקיים מגוון רב של יצורים מיקרוסקופיים. אצות חד תאיות מעשירות את המים בחמצן בתהליך הפוטוסינתזה. חיידקים ופטריות מפרקים צמחים יבשים מהשנה שעברה. כל אלה מהווים את מזונם של אמבות וסנדליות, גם הם יצורים זעירים המורכבים מתא אחד בלבד. אבל הכוכבים האמיתיים הם הסרטנים הירודים! סרטני הבריכה מופיעים בגדלים, צורות וצבעים שונים ונראים קצת כמו חייזרים. ממיקרומטרים בודדים (אלפיות המילימטר!) ועד מספר סנטימטרים, לכל הסרטנים מכנה משותף חשוב מאוד, סוד החיים בבריכת החורף- היכולת לייצר ביצי קיימא. לקראת התייבשותה של הבריכה מטילים הסרטנים ביצים מיוחדות בעלות מעטה עבה השומר עליהן מפני התייבשות. הביצים שוקעות לקרקעית הבריכה ויכולות לשרוד שם את חודשי הקיץ היבשים. חלקן אף שורדות באדמה היבשה במשך מספר שנים! עם גשמי החורף הבא, יבקעו הביצים ומעגל חיים חדש יחל.


מעופפים ושוחים- חרקי מים בבריכת החורף
כמו ביתר כדור הארץ, גם בבריכת החורף שולטת מחלקת החרקים, עם מספר המינים הגבוה ביותר. חלק מחרקי המים מבלים את כל מחזור חייהם בתוך (או על) המים ואילו אחרים מגיעים למקווה המים רק לצורך חיזור ורבייה. לחרקי המים התאמות מרתקות לחיים בסביבה המימית: רגליים שעירות המשמשות כמשוטים, כנפיים הלוכדות בועת אויר המשמשת כבלון צלילה ואפילו שנורקל המאפשר לנשום אויר ישר מהאטמוספירה! אין ספק, החרקים הם גם יפים וגם מתוחכמים.


מהמים ליבשה: הקסם של הדו חיים
דו חיים הם יצורים קסומים, התבוננות במחזור חייהם היא כהצצה מזורזת לתהליך התפתחות החיים על פני כדור הארץ...חיים אשר החלו במים ואט אט גילו את היבשה. כשליש מכלל מיני הדו חיים בכדור הארץ מוגדרים כיום בסכנת הכחדה. הסיבות להתמעטותם של הדו חיים בארץ ובעולם הם הרס פיזי של בתי הגידול שלהם, זיהום מים, איסוף ומסחר, מחלות, התחממות גלובלית ועוד. שילוב כל הגורמים יחד מאיץ את הכחדתם של מינים מקבוצה מיוחדת זו. בישראל 7 מיני דו-חיים וכולם מוגנים ע"פ חוק. בריכות החורף הן אתר חיזור ורבייה חשוב ביותר עבור כל שבעת מיני הדו-חיים, אך יש ביניהם כאלה שתלויים בבריכות באופן בלעדי להמשך קיומם. כאלה הם החפרית המצויה וטריטון הפסים (קישור לעמוד על מר טריטון וגברת חפרית. בסוף העמוד הנ"ל צריך לעדכן את הקישור שיגיע לעמוד של פרויקט שימור בריכות החורף).


תחנות רענון
בכל שנה חולפות מעל שמי ישראל מיליוני ציפורים נודדות. בריכות החורף הן תחנת רענון, מנוחה והצטיידות במזון עבור הציפורים במסען הארוך לאפריקה ובחזרה ממנה לאירופה.
בריכת החורף היא בית גידול משתנה, וכך גם שימושיה עבור ציפורים מתחלפים לאורך העונות:
♦ בחורף היא מקור מים עשיר במזון (סרטנים וחרקי מים) עם מעט צמחייה.


♦ באביב היא אמנם מקור מים קטן יותר, אך מספקת שפע צמחייה ומקורות מזון (דו חיים וחרקים) עבור הציפורים הנודדות.


♦ בקיץ היא משמשת בית גידול המספק מסתור ומזון לציפורים מקומיות ומקייצות.


♦ בסתיו היא כתם צמחייה עשיר המשמש כתחנת מנוחה לציפורים הנודדות.

עם הצטמצמות בתי הגידול הלחים במישור החוף, עולה חשיבותה של כל בריכת חורף במסען של הציפורים הנודדות.מדוע בריכות החורף נעלמות?
למעלה ממאה שנות התיישבות שינו את פניה של ארצנו. הגידול באוכלוסייה מביא לתנופת פיתוח מואצת. הסבת שטחים טבעיים לבנייה וחקלאות הן הסיבות העיקריות להיעלמן של בריכות החורף. ניצול יתר של מקורות המים, זיהומים, חדירה של מיני חי וצומח זרים גורמים להתדרדרות במצבן של הבריכות הנותרות.
למעלה מ-90% משטחי בריכות החורף שהתקיימו בישראל עם קום המדינה כבר אינם!
יחד עם הבריכות, נעלמים גם בעלי החיים והצמחים הייחודיים התלויים בהם לקיומם.
למרות האיומים הרבים על בית גידול ייחודי זה, בשל גודלן הקטן ומיקומן בתוך או בסמוך לערים ויישובים, רק מעטות מבריכות החורף בישראל מוגנות כשמורות טבע.
 
למה לשמור על בריכות החורף?
לשימור בריכות החורף חשיבות בשלוש רמות:
 
♦ מקומית- בריכות החורף הן טבע ייחודי קרוב לבית! מקום לנפוש, להירגע ולהכיר מקרוב את הטבע הישראלי.
בנוסף, בריכות החורף-
♦ מסייעות במניעת הצפות- בזמן אירועי גשם חזקים, קולטות בריכות החורף עודפי נגר ומונעות איבוד מים אל הים.
♦ מהוות סמן לאיכות הסביבה- בריכת חורף משמשת כ "מראה" לכל אגן הניקוז, בריכה בריאה מעידה על סביבה בריאה ונקייה מרעלים.
♦ הן בית גידול מעולה ללימודי סביבה ואקולוגיה: הן נגישות, מגוונות ומאפשרות לעקוב אחר שינויים המתרחשים בטבע בטווח זמן קצר.

♦ לאומית – שימור בריכות החורף הכרחי לשימור המגוון הביולוגי הייחודי של ישראל.

♦ עולמית – שימור בריכות החורף ואורגניזמים המצויים בסכנת הכחדה עולמית היא מחוייבות של מדינת ישראל החתומה על אמנת ריו לשימור המגוון הביולוגי (CBD) ואמנת RAMSAR לשימור בתי הגידול הלחים.

מה אתם יכולים לעשות למען הבריכות?
♦ לצאת אל הטבע ולהתחבר אל הקסם של בריכות החורף!
♦ מכירים בריכת חורף? בתקופת הקיץ נראות הבריכות כשטח חסר ערך ונתונות לסכנות רבות: השלכת פסולת, נהיגה ברכבים בשטח הבריכה ועוד.

פקחו עין, אם ראיתם בריכה שנפגעה דווחו ל-. s-teva@spni.org.il
♦ להכיר את פרויקט שימור בריכות החורף של החברה להגנת הטבע ולבדוק, אולי גם אתם יכולים להציל בריכה!


חשוב להדגיש! ערכי הטבע בבריכות החורף מוגנים על פי חוק. אין להיכנס לבריכה, ללכוד בעלי חיים או לפגוע בצמחים ללא אישור בכתב מרשות הטבע והגנים.

 

 


 

שומרים על בריכת החורף ברחובות

שומרים על בריכת החורף ברחובות

בחברה להגנת הטבע קיבלו בימים האחרונים מידע מתושבים ברחובות, כי נשפכו לאחרונה ערימות גדולות של עפר בשטח בריכת החורף של רחובות, שגרמו להרס נרחב. מיד עם קבלת הפנייה, יצאו אנשי החברה להגנת הטבע לשטח ונדהמו מההרס הנרחב שנגרם לשטח.

4/11/2014
מנסים להציל את הראשנים - הרס בריכת החורף הנדירה בחדרה

מנסים להציל את הראשנים - הרס בריכת החורף הנדירה בחדרה

למרות ההבטחות שתשומר, בימים האחרונים דחפורים הרסו לחלוטין את בריכת החורף הנדירה שבחדרה

14/12/2015
דייר ישן חדש: היישר משנות ה-80...

דייר ישן חדש: היישר משנות ה-80...

תריסן מגושם, מין נדיר של סרטן שנחשב נכחד ולא נראה באזור מאז שנות ה-80, התגלה בבריכת החורף שבגבול ת"א - חולון, והבהיר את חשיבותן של בריכות החורף כבית גידול למגוון של יצורים.
16/02/2014