חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

סיפורו של הבית

 

       

 

 

מעון ראש הממשלה ברחוב בן מימון בירושלים נבנה ב-1933 עבור יוליוס ג'ייקובס, בכיר בפקידות הממשל הבריטי וסגן מושל ירושלים. הבית תוכנן על ידי האדריכל בנימין צ'ייקין ובשונה מן המקובל בירושלים, המבנה נבנה בטון מזוין ללא חיפוי אבן.
ב-1946 נהרג יוליוס ג'ייקובס בפיצוץ מלון המלך דוד. משפחתו יצאה את הבית ובשנים הבאות הוא הושכר על ידם למטרות ציבוריות שונות, כמו פעילות הסוכנות היהודית ומועדון חובבי התיירות.

ב-1950 הוסב הבית על ידי ממשלת ישראל לשמש כמעון ראש הממשלה. בשנים הבאות אוכלס המבנה על ידי ראשי הממשלה דוד בן-גוריון, לוי אשכול וגולדה מאיר. בימי כהונתו של משה שרת כראש הממשלה, הוא נותר להתגורר במעון שר החוץ ובתקופה זו ניתנה זכות הדיור בבית לשר האוצר לוי אשכול ולרעייתו אלישבע. בתקופה זו גם שופץ המבנה ונעשו בו שינויים.
ב-1974, עם סיום כהונתה של גולדה מאיר, הועתק המעון למבנה חדיש והבית המיותם הוקדש לפעילות יד לוי אשכול, למימוש מטרותיה להנצחת זכרו ופועלו של ראש הממשלה אשכול.
בדצמבר 2016 נפתח לציבור בית לוי אשכול - מרכז מבקרים אינטראקטיבי אשר משמש להנחלת רעיונותיו ומעשיו של אשכול בפועלו למען ההתיישבות, הביטחון ופיתוח התשתיות בישראל. ייחודו של הבית נובע הן מחזותו המיוחדת ומצביונו הארכיטקטוני והן מזהות דייריו - ראשי ממשלת ישראל.

שיקום ושימור הבית הוא מיזם משותף של יד לוי אשכול והחברה להגנת הטבע ובתמיכת משרד ירושלים ומורשת.