חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

מידע וחומרים למחנכים

 

 
 

ספירת הציפורים יכולה להתאים כפעילות חינוכית נהדרת החל מילדי הגן וכלה בפעילות חקר לתלמידים הבוגרים. גם חניכי תנועות הנוער מוזמנים להשתתף בספירה!

 

השתתפות בספירה היא כלי נפלא להכיר את עולם הציפורים ואת הטבע בסביבה הקרובה ולהגביר  את המודעות לחשיבות הציפורים ולשמירתן.

 

עצם ההשתתפות בספירת הציפורים היא תרומה משמעותית  למחקר ולשמירת הטבע - הנתונים שהתלמידים ידווחו יתווספו למאגר הנתונים שמשמשים את החוקרים לנתח את השינויים והמגמות באוכלוסיות הציפורים במרחב העירוני בישראל.  החל משנת 2019 - הנתונים יגיעו גם למאגר הבינלאומי של תצפיות הציפורים ב- eBird וכך יתרמו למחקרים רבים בעולם.

 

אם השתתפתם בספירת הנתונים וברצונכם לקבל תעודה במייל - אנא מלאו את הפרטים בטופס. התעודות יישלחו מספר ימים לאחר סיום הספירה. נשמח גם לקבל חומרים שפיתחתם ותמונות מהפעילות שיש אישור לפרסום שלהן.

 
     
 

למחנכים -

לקראת ההשתתפות בספירה, כדאי להכין את התלמידים, הן להכרה מראש של הציפורים והן בהצגת הספירה, מטרותיה כיצד מתבצעת. רצוי  גם להקדים פעילות של תצפית בציפורים בעזרת משקפות ומדריך ציפורים לפני ההשתתפות בספירה.

 

לרשותכם מצגת כללית להצגת הספירה,  פוסטר עם תמונות הציפורים המרכזיות וערכה עם הצעות לפעילויות עם תלמידים.  מומלץ להיעזר באימון לזיהוי ציפורים באתר המרכז לטיפוח ציפורי הבר בחצר ובגינה.

עוד דרך מהנה להכיר את הציפורים היא בעזרת הסרטון "אנחנו צפרים" בעברית ובערבית.


 

הקפידו לבצע את הספירה לפי ההנחיות ולא לשכוח לדווח באפליקציה או באתר של eBird!

אתם מוזמנים לצאת לשטח עם דף ההנחיות והתמונות (בעברית ובערבית) ו/או טופס למילוי ידני להדפסה.

לפני הדיווח הראשון מומלץ להתקין את האפליקציה בטלפון ולוודא תקינותה. אפשר לרשום את נתוני הספירה על דף ולעדכן באפליקציה  בסוף התצפית. אם לתלמידים אין טלפונים ניידים על המדריך/המורה לדווח בשמם.  

 

 

למעוניינים, ניתן לשלב גם תהליך חקר וללמד בעזרתו מיומנויות חקר בהתאמה לרמת התלמידים.

 

הצעות:

  • ביצוע ספירת ציפורים במקומות שונים והשוואת התוצאות בינהם - למשל באזור בעל צמחיה תרבותית מול שטח טבעי, במרכז היישוב מול שולי היישוב, במרחקים משתנים מכביש ראשי וכו'.
  • ביצוע ספירת הציפורים באתר קבוע אך בשעות שונות של היום, או בתנאי מזג אוויר שונים (עם/בלי רוח, עם/בלי שמש וכו') והשוואת  התוצאות בינהם.
  • ניתן לבצע חקר נתונים ולנתח את הנתונים שהצטברו מהשנים הקודמות - ניתן להוריד  קובץ אקסל של נתוני ספירת הציפורים 2016-2018  וכן לעזרתכם הצעה לפעילות לניתוח הנתונים.