חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

שנות ה-50

 1950-1959

 


צילום: פזית שביד-שייט

 

 

1 הכרזת שמורת החולה  1956


ב-1956, אחרי מאבק ציבורי נגד ייבוש ביצות החולה, במסגרתו הוקמה החברה להגנת הטבע, הוכרזה שמורת החולה כשמורת הטבע הראשונה בישראל
אגם החולה, אגם מוקף ביצות בשטח של כ-60 קמ"ר בחלק הדרומי של עמק החולה, היה בית גידול ייחודי למינים רבים של צמחייה ובעלי חיים –אמנון, דו חיים, עופות, לוטרות, חתולי ביצות, תיאו ועוד. בתחילת שנות ה- 50 הוחלט לייבש את שטחי האגם והביצות בסביבתו על מנת להדביר את המלריה ולהרחיב את שטחי החקלאות של הגליל העליון. מבצע הנדסי זה יצא לפועל, למרות טענות של מומחי קרקע שאדמת הכבול לא תתאים לחקלאות ולמרות מחקריהם של היינריך מנדלסון ואמוץ זהבי שעוררו ספק ביחס לכדאיות הייבוש וחידדו את ההכרה שבאגם החולה מצויים נכסי טבע בעלי חשיבות עולמית.
על רקע זה הובילו פרופ' אמוץ זהבי ועזריה אלון מאבק ציבורי, במסגרתו הגיעו להבנה, כי הדרך היחידה לשמור על הטבע היא באמצעות עוצמה ציבורית. בדצמבר 1953 הם הקימו את החברה להגנת הטבע, ורשמו אותה כעמותה ציבורית בחוק.
המאבק לא הצליח למנוע את הייבוש, אך העלה את המודעות לנושא שמירת הטבע ובזכותו הוחלט, ביוני 1956, להפוך חלק משטח אגם החולה המיובש לשטח שמורת טבע. כך נולדה שמורת הטבע הראשונה!

 

עוד על ייסוד שמורת החולה באתר הארכיון הציוני

 

מחירו של ייבוש החולה - כתבה מ"מעריב", 26.10.1950

 

עוד על הקמת החברה להגנת הטבע