חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

מדע אזרחי

 

 

 

מדע אזרחי הוא שתוף פעולה בין אזרחים למדענים הנוגע לשלבים שונים של המחקר כגון בחירת שאלות מחקר, איסוף נתונים, עיבוד  ממצאים וניתוחם. החברה להגנת הטבע מגשרת בין הציבור לבין חוקרים בסוגיות הנוגעות לשמירת טבע והגנה על המגוון הביולוגי והשטחים הפתוחים. אנו מזמינים את חובבי הטבע להיות מעורבים במדע אזרחי – לדווח על חיות דרוסות ולסייע בקידום מעברים אקולוגיים, לנטר פרפרים או לספור ציפורים ולאפשר לנו  מעקב אחר השתנות האוכלוסיות, לדווח על תצפיות בציפורים ולאפשר לנו למפות שטחים פתוחים בעלי רגישות לשימור, לדווח על מפגעים ימיים ולהפעיל גורמי אכיפה, לדווח על מינים פולשים ועוד.

 

 

 

 

 

 

 

 

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

  

 

  

 

  

מדע אזרחי

 

     

 

 

 

 

 

 

פסולת וחיות בר במודיעין

פסולת וחיות בר במודיעין

הערים המתרחבות והטיפול הלקוי בפסולת גורמים לחיות הבר להיכנס לתוך הערים שלנו
אז איך אנו יכולים לחיות יחד? ומה אנו יכולים לעשות?
25/11/2018

ראיתי נמלת אש

ראיתי גחלילית

ראיתי חזיר טבעון

ראיתי חזיר

ראיתי חזיר

ראיתי קיפוד

ראיתי קיפוד

שלושה מיני קיפודים חיים בארץ. שינויים שחלו בבתי הגידול הביאו לשינויים בגבולות התפוצה שלהם. המידע המצוי ברשותנו כיום אינו מדויק ונשמח מאוד לעזרת הציבור בקבלת מידע אודות הקיפודים אותם אתם רואים בחצר הבית, ברחוב ובטיולים שלכם.
כלניות

כלניות

מדוע במקום אחד גדלות רק כלניות אדומות ובמקום אחר מגוון צבעים? מדוע ב"דרום אדום" יש רק כלניות אדומות? איפה אפשר למצוא כלניות כחולות? ולמה ביער יש יותר צבעים? או שלא? כדי לענות על כל השאלות האלה ועל רבות נוספות, אנו מבקשים את עזרת הציבור בתיעוד מגוון הצבעים של הכלניות בכל הארץ.
סקר קינון בז אדום 2018 - מדע אזרחי - תוצאות הסקר והשוואה לשנים הקודמות

סקר קינון בז אדום 2018 - מדע אזרחי - תוצאות הסקר והשוואה לשנים הקודמות

סקר 2018 נערך ע"י צפר מקצועי בשילוב תושבים מעורבים, כמיזם של מדע אזרחי. תועדו 286 קינים במרחבי המועצות מגידו ואלונה. בהשוואה לשנים קודמות, התוצאות מלמדות שלא חל שינוי בגודל האוכלוסייה אלא בפיזור של הקינים במרחב.
יש טבע בעיר

יש טבע בעיר

מכירים את הטבע בעיר שלכם? פגשתם ציפור מעניינת? פרפר צבעוני? צב? קיפוד? לטאה? או כל תופעה מעניינת אחרת?? אתם יכולים לעזור לנו! דווחו על בעלי חיים, צמחים, שרידי עתיקות וגם על מפגעים כמו פסולת בניין, ביוב ועוד, הפוגעים בטבע בעיר. הדיווחים שלכם ישולבו בסקרים שאנחנו עורכים לרשויות המקומיות ויסייעו לגורמי התכנון לשמור על הטבע העירוני לרווחת התושבים.
מדיווחי הצבאים עולה: 250 צבאים נצפו באזורים בהם יש סכנה לקיומם!

מדיווחי הצבאים עולה: 250 צבאים נצפו באזורים בהם יש סכנה לקיומם!

בסוף מאי 2017 השיקה החברה להגנת הטבע מערכת של טופס אינטרנטי לדיווח על תצפיות בצבאים ברחבי הארץ. מתוך 671 הצבאים שדווחו עד כה, 254 נצפו בשטחים שהוגדרו כבעלי קישוריות נמוכה או שטחים כלואים (37%). שטחים אלו מצויים בעיקר במרחב קו התפר וירושלים ובשטחים ושמורות במישור החוף התחומים במערכות כבישים ארציים ראשיים.
26/04/2018
מה למדנו על סלמנדרות בוואדיות חיפה?

מה למדנו על סלמנדרות בוואדיות חיפה?

בתחילת החורף, הזמנו את תושבי חיפה וכלל המטיילים בוואדיות העיר, לדווח על תצפיות בסלמנדרה המצויה, ובכך להיות שותפים במחקר על האוכלוסיות והתפוצה של המין המיוחד הזה, שלצערנו נמצא בסכנת הכחדה. להלן תוצאות הסקר של חורף 2018-2019
ראיתם סלמנדרה? דווחו לנו

ראיתם סלמנדרה? דווחו לנו

סלמנדרה היא דו חי הנמצא בסכנת הכחדה. סקר הסלמנדרות בוואדיות חיפה שהתקיים בחורף 2017-8 הסתיים ותוצאותיו מפתיעות ביותר. חורף 2018 כבר כאן והסקר התחיל. מוזמנים להצטרף!
23/10/2017