חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

ציפורים בסכנת הכחדה

ישראל היא אחת מהמדינות העשירות ביותר במיני עופות ביחס לשטחה. בעונות השנה השונות ניתן לצפות בארצנו במליוני ציפורים מ-530 מינים. אל 206 מיני הציפורים מקננים בישראל חוברים 283 מיני עופות הנודדים מאירופה ומאסיה לאפריקה, החולפים על פני הארץ בשתי עונות הנדידה. ישראל מציעה לעופות מגוון רחב של אזורים ביוגיאוגרפיים ועושר במגוון מקומות חיות.
הפיתוח המואץ בישראל הביא לשינוי והרס מקומות החיות הטבעיים, במיוחד בצפון הארץ ובמרכזה ולאורך החוף. לכך מצטרפים שימוש ברעלים, התחשמלות, ציד והיפגעות עופות מרשתות חקלאיות. מכלול זה יוצר איום אמיתי על ציפורי ישראל ועל העופות הנודדים.
מדו"ח החברה להגנת הטבע עולה כי בישראל 2008 יש 45 מינים, מהם 18 בסיכון חמור ובסבירות גבוהה להיכחד מארצנו בשנים הקרובות, אם לא תיעשה פעולה כלשהי למנוע זאת. 19 מינים העלולים להיכחד מישראל בעשור הקרוב. בנוסף, בין הציפורים המגיעות לישראל יש מיני ציפורים המוגדרים כמינים בסכנת הכחדה עולמית.
על מנת להביא למפנה במצב הציפורים ולבלום את הכחדת המינים, יש להביא לשינוי מדיניות ולנקיטת צעדים מערכתיים הכוללים את צמצום הלחץ על שטחים טבעיים, הכרזת שמורות טבע נרחבות, שיקום מקורות המים, צמצום שימוש ברעלים והפחתת הציד. על המדינה להתגייס להצלת המערכות הטבעיות בישראל ולהפנים את הצורך בקבלת החלטות אמיצות בהן היא תביע את הכרתה בחשיבות השמירה על משאבי הטבע למען הדורות הבאים.

דיור מוגן לשחפיות

המבצע להגנה על מקומות הקינון של השחפיות - עוף ימי המצוי בסכנת הכחדה - יוצא לדרך. בקרבת מעגן מיכאל הוכרז חוף לשחפיות בלבד. אכפת לכם מהטבע שלנו? בואו להתנדב הקיץ בשבילן
17/05/2011

קן חם לבז האדום

השבוע החלה החברה להגנת הטבע ביוזמה מיוחדת להצבת תיבות קינון יעודיות בואדי קלט עבור הבז האדום, הדורס המרשים אשר נמצא בסכנת הכחדה עולמית. המטרה: להעלות את מספר הבזים האדומים באזור
11/01/2011

ציפורים נכחדות בסתר

החברה להגנת הטבע: בישראל 2008, 45 מינים של ציפורים נמצאים בסכנת הכחדה, מהם 18 בסכנת הכחדה חמורה. אם לא נתחיל לשמור על בתי הגידול של הציפורים- יישארו רק זכרונות מימים מצייצים יותר...

העולם שילדיי לא יזכו לראות

מה הסיכוי שבעוד עשר שנים, או אפילו שנה אחת, יוכלו ילדיי לצפות בנשר בשמי הגולן או הגליל. היום אני אזרח מודאג: הנשרים והעיט הניצי, אחד מהיפים שבעופות הדורסים החיים כאן, עומדים להיעלם מהנוף שלנו. למה שכיות החמדה האלה, הטבע המיוחד והייחודי שלנו, נשמט מבין אצבעותינו?

חוברה

לאחר היען, שנכחד מנופי הנגב והשפלה לפני כמאה שנה, נותרה החוברה העוף דוגר-הקרקע הגדול בארץ. על מנת לשמור על אוכלוסיית חוברות, יש לשמור על שטחים נרחבים ברחבי הערבה והנגב, שיהיו שמורים ומוגנים מפני חקלאות, נטיעות ורעיית יתר. כך ישמרו לדורות הבאים המערכות הטבעיות הרגישות של הנגב, חלקת הבראשית האחרונה שנותרה בישראל.

שחפיות או לא להיות

עונת הקינון הנוכחית לא היטיבה עם אוכלוסיית השחפיות הגמדיות המקננת בישראל, כמעט כולה במושבת קינון בעתלית: השנה חלה הידרדרות מהירה ומדאיגה במיוחד במספר מושבת הקינון וההשערה היא כי בין הגורמים לכך הם בני אדם שהתקרבו לקינים, ושועלים החומסים את ביצי השחפיות וטורפים את אפרוחיהם.

שדמית אדומת-כנף

ציידת החרקים המעופפת היא אחת היפות והנדירות מבין העופות הדוגרים בישראל. לבושה היפה הופך אותה לאחת החביבות על צלמי הציפורים בישראל – סינר עדין שחור מקיף את הגרון, ליפסטיק אדום בביס המקור, וכולה משדרת חינניות ועדינות.

בַּז שָׁחוֹר

מהיר ואלגנטי, הניזון בעיקר מחרקים, ציפורים ועטלפים שהוא צד באוויר. הבז השחור הוא אחד העופות היפים והמרתקים של ארצנו, אך גם ללא ספק אחד הנדירים והפחות מוכרים שבהם.

ברווז משויש

מיני ברווזים רבים חולפים דרך ישראל בעונות הנדידה או מבלים אצלנו את החורף אולם הנדיר מכולם והיפה מכולם הוא הברווז המשויש. בעונה המתאימה ניתן לראות את האם שוחה בגאון, ואחריה שיירה של עד עשרה אפרוחים קטנים וחמודים. שמירה על מקווי מים בעלי מפלס המתאים ושמירה על צמחיית גדות, תאפשר את המשך הקיום של מין יפהפה זה בארץ.

עַיִט זהוב (עיט סלעים)

עוף דורס גדול מאוד, ארך כנפיים וזנב. מוטת כנפיו מגיעה עד ל250 ס"מ, והוא העיט הגדול ביותר שדוגר בישראל כיום. מספר הזוגות המקננים בישראל נמצא בירידה מתמדת וכיום מקננים כשבעה זוגות לכל היותר, וחלקם הניכר מעבר לקו הירוק שם הם חשופים לסכנות רבות, מה שמעמיד בסכנה את המשך קיומו של עיט מרהיב זה בארץ.

האלימון, נסיך המדבר

אני לא רואה שום סימן חיים מסביב. לא חיה, לא ציפור, לא זוחל. מדי פעם שיח רותם קטן פורח בערוצון. לפתע אני שומע מרחוק שריקה צלולה, מסתורית, יפהפייה. ואז הוא נגלה במלוא הדרו – נוסק בתעופה כמעט אנכית מעלה, פורש את כנפיו השחורות – לבנות, ושוב השריקה הזו, כל כך מיוחדת, כל כך נדירה.

פפיון הרים I מלך הבתות

ציפור שיר קטנה, קרובת משפחה של הנחליאלים, אולם בניגוד לנחליאלים, הקשורים לעתים קרובות למקווי מים, פפיון ההרים מחפש בדיוק את ההיפך – בית גידולו הוא בתות פתוחות ומדרונות טרשיים וחשופי עצים. את כל מהלך חייו הוא מבלה באזורים סחופי רוחות אלה.

התחמס הנובי

פינה חדש בשיתוף עם וואלה!ירוק תכיר לכם בכל שבוע בעל חיים אחר בסכנת הכחדה- יונקים, עופות, זוחלים ודו-חיים. השבוע נפתח בתחמס הנובי.

הגידו "קן לבזים האדומים"

בשבת הקרובה: סיורים ללא תשלום של המועצה האזורית אלונה, בשיתוף מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע וחברת חשמל, בעקבות הבזים האדומים הנמצאים בסכנת הכחדה עולמית.

תצפית מרגשת: גוזלי ציפור בסכנת הכחדה

התחמס הנובי הוא ציפור הנמצאת בסכנת הכחדה חמורה. השבוע צפה חוקר ישראלי, הפועל להצלת התחמסים, ברגעים נדירים בהם קיבלו גוזלים צעירים מזון מהוריהם תוך כדי מעוף