חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

חזיר בר

 

צילום: גיתית אורלין

 

חזיר הבר הוא בין היונקים הגדולים בישראל. הוא נפוץ בחורשים וביערות סבוכים,  באזורי נחלים זורמים וסבך ליד מאגרי מים וביצות, בשטחי בתה וכן בשטחים חקלאיים – בשדות ובמטעי פרי. בישראל הוא נפוץ מצפון הארץ ועד הנגב הצפוני.

הוא פעיל בלילה ובדרך כלל נצפה בלהקות, לרוב של נקבה עם גורים.  
הזכרים גדולים בהרבה מן הנקבות ויש להם ניבים המשמשים להגנה על הטריטוריה שלהם מפני זכרים מתחרים או מפני פולשים אחרים.

לחזיר יש ראש גדול יחסית לגוף וארוך בזכות האף המוארך שבקצהו יש דיסקית סחוס שטוחה המשמשת לנבירה בקרקע. ברגליים יש שתי אצבעות מפותחות ושתי אצבעות קטנות הנמצאות בגובה ובדרך כלל אינן נוגעות בקרקע.
החזירים הם אוכלי כל – הם נוברים בקרקע לחה ומחפשים פקעות, שורשים, בלוטים, פטריות וחרקים, אך יכולים גם לאכול פגרים, לטרוף בעלי חיים קטנים ואפילו עופרים צעירים. הם אוכלים עשב ירוק אך לא מסוגלים לעכל ומקיאים אותו כלעוסית.
עונת הרבייה של החזירים היא בראשית החורף. ההיריון נמשך כ-120 יום, וההמלטות מתרחשות בין מרץ ליוני. לקראת ההמלטה החזירה חופרת מאורה ומרפדת אותה בזרדים ובעשב ובה היא ממליטה כשלושה עד שמונה גורים בשגר. הנקבה מגוננת מאוד על גוריה ונוטה להיות תוקפנית.
ריבוי יתר של חזירים גורם לכניסתם אל תוך העיר ולפגיעה בביטחון ובאיכות חיי התושבים, אך פוגע גם במערכות הטבעיות – בצומח ובבעלי החיים שהחזירים טורפים .

 

מה משפיע על החזירים?

• הצטמצמות השטחים הפתוחים והתרחבות השטחים העירוניים גורמים לחלק מהחזירים להרחיב את תפוצתם לשטחים עירוניים, בעיקר בתקופת היובש כאשר הם מחפשים מקורות מזון.
•  מוקדי מזון. דשא לח ושתילות חדשות מושכים את החזירים כי שם קל להם יותר לחפור בקרקע לאתר מזון. תחנות האכלת חתולים או כלבים וזבל ברחובות מושכים את החזירים.

 

איך אפשר להגן עליהם?
כדי למנוע הגעת חזירי בר לאזורים מיושבים ולהשאיר אותם בטבע, אפשר לנקוט בכמה צעדים:

  • להימנע מתחנות להאכלת חזירים ומהאכלת חתולים או כלבים ברחוב, או להקפיד שהמזון יהיה במקום גבוה שאינו נגיש לחזירים. 
  • לשמור על פחים סגורים ועל ניקיון בסביבתם.    
  • לטפל בבעיות סניטציה
  • להתאים את הגינון, למשל לא לשתול דשא חדש בקיץ.

תושבי חיפה, ראיתם חזיר? דווחו לנו ועזרו לנו להחזיר אותם לטבע! פרטים נוספים כאן